جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

مستند مردمانی از جنس کویر - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

مستند مردمانی از جنس کویر

مستند مردمانی از جنس کویر


Loading the player...

محسن سخا تهیه‌کننده «مردمانی از جنس کویر» درباره این مجموعه مستند توضیح داد: «هدف و انگیزه ما از ساخت این کار که کارگردانی مشترک آن را من و سید محمد صادق جعفری بر عهده داشته‌ایم، مردم‌شناسی قم بوده است. اتفاقی که تا به حال نظیر آن را نداشته‌ایم و مستند مشابهی با این موضوع ساخته نشده است.»

وی افزود: «این کار از زمان آغاز تصویربرداری تا انتهای کار دو سال طول کشید، ضمن اینکه پژوهش سنگینی داشت. ما به موضوعاتی در این فیلم پرداختیم که تا به حال مورد توجه قرار نگرفته‌اند. از جمله آنها آداب و رسوم مردم قم است. در این قسمت با مردم همراه شده‌ایم و از حضور یک کارشناس نیز بهره برده‌ایم. ما به فضاهای مختلف می‌رویم و با مردم درباره رسوم قم گپ می‌زنیم.»

سخا یادآور شد: «مثلا سراغ پیرمردی می‌رویم که حدود 100 سال سن دارد و او درباره آداب و رسوم ازدواج در قم گذشته صحبت می‌کند. همچنین سراغ یک دفتردار در دفتر ثبت ازدواج می‌رویم و آداب ازدواج امروزی را از زبان او می‌شنویم و حتی با حضور در روستای صیدآباد که طوایف ایل کلکو هستند با آداب رسوم مراسم ازدواج آنها آشنا می‌شویم.»

این مستندساز تأکید کرد: «جایگاه دین و مذهب در باورهای عامیانه مردم نیز یکی دیگر از قسمت‌های «مردمانی از جنس کویر» است. ضمن اینکه ما به موضوع گردشگری مذهبی نیز پرداخته‌ایم. برای این بخش با یک کاروان از تهران به سمت قم همراه می‌شویم و در کناز زائرانی که سه‌شنبه‌ها به مسجد جمکران می‌روند، با ویژگی‌های این سفر آشنا می‌شویم.»

به گفته تهیه‌کننده «مردمانی از جنس کویر» در این مجموعه به مشاغل، توسعه شهری و ساختار محلات قم نیز پرداخته شده است.

سخا ادامه داد: «ما سعی کرده‌ایم درهر قسمت در کنار چند شخصیت باشیم و با آنها سراغ موضوعات مختلف برویم. در بحث مهاجرت نیز با کارشناسی همراهی شده‌ایم که در این زمینه کار کرده و اطلاعات دقیقی از این موضوع دارد. ما به اتفاق او به روستایی که ساکنانش مهاجرت کرده‌اند رفته و علل مختلف کاهش جمعیت آن روستا را مرور می‌کنیم.»

وی در پایان اعلام کرد: «این مجموعه با نریشن همراه است که با زبان عامیانه قمی بیان می شود و اینگونه تلاش کرده ایم مخاطب را به فرهنگ و زبان قم نزدیک کنیم.»

 

سال تولید: 1394
  • پژوهش: محمدصادق جعفری، محسن سخا، بامداد لاجوردی، حسن قره گوزلو
  • تصویربردار: محمد حدادی
  • دستیار تصویر:خسرو فرهادی
  • صدابردار: شاهرخ گودرزی
  • تدوین: محمد صادق جعفری
  • روای: مهدی نادری
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 4.285714285714286 stars out of 5.