جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

مشکلات «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» برطرف می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مشکلات «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» برطرف می‌شود


رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اجرای «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» در قم آغاز شده و مشکلات آن به صورت دقیق بررسی و به زودی برطرف می‌شود.

ایرانی خواه عنوان کرد؛

ابوالفضل ایرانی‌خواه با اشاره به اجرایی شدن «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» در بیمارستان‌ها ‌اظهار کرد: این طرح به دنبال پرداخت کارانه به کارکنان بیمارستان‌ها اهدافی مانند عادلانه شدن سیستم پرداخت مالی به کارکنان، همسو کردن اهداف کارکنان با اهداف سازمان،‌ افزایش تعهد سازمانی و افزایش علاقمندی به کار و انگیزه بین کارکنان را دنبال می‌کند.

وی افزود: اجرای این طرح منجر به بهبود خدمات، افزایش علاقمندی به کار و انگیزه بین کارکنان می‌شود که بهبود خدمات، افزایش کارایی، کاهش هزینه و افزایش درآمد مراکز درمانی را به دنبال دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» طرحی بی‌سابقه‌ای در نظام سلامت است،‌ تصریح کرد: می‌‌توان از این طرح به عنوان انقلابی در نظام سلامت یاد کرد که توانسته تغییر و تحول شگرفی را به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت شامل تمام ابعاد درمان و آموزش پزشکی می‌شود، گفت: این طرح دستورالعمل و برنامه‌های آموزشی که در مدت زمان 30 سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است، را در بر می‌گیرد و سبب تغییر و تحول نظام آموزشی می‌شود.

ایرانی‌خواه همچنین از تحول بی‌نظیر در حوزه درمان خبر داد و گفت: با اینکه در ابتدای راه هستیم، ولی توانسته‌ایم به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: این طرح از جمله طرح‌های زیر ساختی است و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا نتیجه آن را وزارت بهداشت و درمان و در رأس آن دولت و حاکمیت مشاهده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با اشاره به وضعیت نامطلوب پرداخت‌ها بیان کرد: این مسئله با عدالت‌محوری مغایرت داشته که در این راستا حرکت اصلاحی در قالب پرداخت مبتنی بر عملکرد آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» نیز با مشکلاتی همراه است، تصریح کرد: برای برطرف کردن این مشکلات این طرح نیازمند زمان هستیم.

ایرانی‌خواه در بخش دیگری از سخنان خود کارانه پرستاران را در اجرای این طرح مورد اشاره قرار داد و گفت: پیش از اجرای «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد»، کارانه پرستاران تنها 20 درصد از خدمات بود که با اجرای این طرح درصد کارانه پرستاران به 27 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: در این زمینه اعتراضات و انتقادات شدیدی برپا شده است که 80 درصد اعتراضات به دلیل نبود آگاهی و 20 درصد نیز به دلیل تحول ناگهانی نمی‌توانند این طرح را قبول کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید براینکه مشکلات این طرح بررسی و لیست آن تهیه شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» هرکسی نسبت به کاری که انجام داده است، دریافتی دارد حق پرستارانی که در بخش‌های کم در آمد مانند کودکان، روان و سوختگی مشغول به کار هستند، نادیده گرفته شده و ناخواسته از حقوق و مزایای کمتری برخوردار می‌شوند که یکی از ایراداتی است که بر این طرح وارد است.

وی با اشاره به میزان درآمد بیمارستان‌ها بیان کرد: کارکنان بیمارستان‌های برخوردار نسبت به بیمارستان‌های کمتر برخوردار حقوق بیشتری دریافت می‌کنند که برای برطرف کردن این مشکل نیز راه‌حلی از سوی قانون‌گذار پیش‌بینی شده که آن بخشی از درآمد بیمارستان‌های برخوردار بین بیمارستان‌های کمتر برخوردار توزیع شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تاکید کرد: طرح تحول نظام سلامت در سال‌های اخیر مورد تشویق قرار گرفته است، بنابراین باید اگر هم انتقادی می‌شود، انتقادی سازنده باشد و تخریب به دنبال نداشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به پاسخ برخی شایعات مبنی بر اختلاف فراوان درآمد میان پزشکان و پرستاران پرداخت و گفت: چنین مسئله‌ای صحت نداشته و نهایت سقف دریافت کارانه پر درآمد حداکثر بین پنج تا 6 برابر است.

ایرانی‌خواه در رد برخی از شبهات مبنی بر اجرای «طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد» عنوان کرد: این طرح یک طرح ملی است و با توجه به اینکه زیر ساخت‌های استان قم آماده بود، این طرح در استان قم زودتر اجرا شد.

آدرس کوتاه :