جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مصرف آب در بین مشترکان قمی هنوز کاهش چشمگیری پیدا نکرده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مصرف آب در بین مشترکان قمی هنوز کاهش چشمگیری پیدا نکرده است


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم، گفت: مصرف آب از سوی مشترکان قمی به رغم تبلیغات و اطلاع رسانی های صورت گرفته هنوز کاهش چشمگیری پیدا نکرده است.

مدیرعامل آبفای قم:

عبدالحمید توکلی بینا اظهار داشت: هنوز آنچنانکه باید و شاید آثار صرفه جویی به صورت صد درصد مشهود در کاربری های مختلف خانگی، صنعتی، تجاری، فضای سبز شهری، اداری، آموزشی و فرهنگی دیده نمی شود.

وی با تاکید بر توجه بیش از پیش کاربریهای موجود نسبت به کاهش مصرف آب ، تصریح کرد: بدون شک اگر این امر تحقق پیدا نکند، و شهروندان همین روند مصرف را ادامه دهند، آب موجود که قرار بوده تا افق 1420 نیاز آبی قم را تامین کند، کافی نخواهد بود و قطعا بین سال 1400 تا 1405 با توجه به افزایش جمعیت و تغییر اقلیم دچار کمبود آب خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در صورت بوجود آمدن معضل کم آبی امکان جایگزین کردن منابعی غیر از منابع آبی موجود در اطراف استان وجود ندارد، افزود: تنها راهکار برون رفت از این معضل مدیریت مصرف است، و همه مصرف کنندگان نیز به صورت جدی باید واقعیت انکار ناپذیر کم آبی را بپذیرند و در شیوه مصرف خود تجدید نظر کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ترویج فرهنگ صرفه جویی در جامعه، خاطر نشان کرد: شرکت آبفا در این خصوص از تمام ظرفیت های موجود بویژه رسانه های مختلف دیداری، شنیداری و فضای مجازی نهایت استفاده را نموده است.

وی با اشاره به تقسیم کار انجام شده بین شرکت های آب و فاضلاب کشور، تصریح کرد: در همه استان های کشور از جمله قم رسانه های مختلف بویژه صدا و سیمای استانی به منظور ارتقا سطح آگاهی و ارتقا فرهنگ عمومی در اختیار این شرکت ها قرار داده شده اند، و اعتبار قابل توجهی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است.

توکلی بینا با بیان اینکه آبفای قم امسال نیز مانند سال گذشته قرار دادی را با رادیو معارف منعقد کرده است، افزود: درحال حاضر برنامه های مختلفی در 10 آیتم کوتاه چند دقیقه ای تهیه و آماده پخش از این رادیو شده است.

این مسوول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتقال آب از سرشاخه های دز با بیان اینکه سد کوچری به صورت کامل آبگیری نشده است، اظهار داشت: حجم آب موجود در این سد مخزنی برای اواخر تابستان و اوایل فصل پاییز که با کمبود شدیدی مواجه می شویم، پشتوانه خوبی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 19 میلیون مترمکعب از مجموع 205 میلیون متر مکعب ظرفیت این سد ذخیره سازی شده است،تصریح کرد: به علت انجام عملیات تکمیلی این پروژه که تا پایان سال انجام می شود، بیشتر از این مقدار آبگیری نخواهد شد و آبگیری کامل آن حداکثر تا بهار95 صورت می گیرد.

وی با اشاره به پروژه انتقال آب از سرشاخه های دز به قم و بخش های تابعه از جمله جعفریه، کهک، قنوات، سلفچگان و دستجرد، اظهار داشت: پس از اجرای پروژه انتقال آب از سر شاخه های دز به استان مشکل کمی و کیفی آب در همه شهرهای استان حل شده است.

توکلی بینا همچنین با بیان اینکه علاوه بر شهرهای استان در برخی از روستاها نیز این مشکل حل شده است، تصریح کرد: در حال حاضر روزانه حدود 300 لیتر در ثانیه آب از سر شاخه های دز تحویل گرفته شده و سپس تا نقطه ای از استان انتقال و در آنجا به آب و فاضلاب روستایی تحویل داده می شود.

وی خاطر نشان کرد: در برخی از نقاط خط انتقال آب به روستاهای استان نیز 60 لیتر از آب تحویل داده شده به شرکت آب و فاضلاب روستایی برای تامین آب مورد نیاز شهرهای قنوات و کهک پس گرفته می شود و حدود 240 لیتر باقی مانده آن به مشترکین روستایی داده می شود.

این مسوول با بیان اینکه مطابق سیاست های وزارت نیرو 'ای سی 'پیش بینی شده برای قم همانند سایر کلان شهرها بین 900 تا هزار و 100 است، تصریح کرد: این امر برای قم کاملا معقول، منطقی و در محدوده استانداردها قرار دارد به نحوی که با ای سی آب برخی از پایتخت های بزرگ جهان برابری می کند

آدرس کوتاه :