جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

معاشرت‌ و برخوردها در دانشگاه بر اساس اخلاق اسلامی باشد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

معاشرت‌ و برخوردها در دانشگاه بر اساس اخلاق اسلامی باشد


یکی از مراجع تقلید گفت: در فضای دانشگاه باید تقوا،‌ علم و آگاهی وجود داشته باشد و معاشرت‌ها و برخوردها بر اساس اخلاق اسلامی باشد.

آیت الله نوری همدانی؛

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی در دیدار با رئیس دانشگاه پیام نور قم اظهار کرد: هر اقدام و عملی که مسیر تحصیل علم را هموارتر و آسان‌تر کند، عبادت است، همان‌گونه که تحصیل علم نیز عبادت است.

وی خاطرنشان کرد: کار شما مقدس است، کار دانشگاه و حوزه از نظر تعلیم و تربیت مشکل‌ترین و اثرگذارترین کارها است، زیرا هر کاری که با روح مردم سر و کار دارد، در دنیا مشکل است.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: کارهایی که با روح مردم سر و کار دارد و عنوان تعلیم، تربیت و انسان‌سازی دارد کار‌های بسیار مفید و حساس هستند، زیرا ابعاد زندگی انسان را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به مباحثی که در حوزه و دانشگاه مهم است، گفت: برنامه‌های درسی یکی از این برنامه‌ها است، درس برای این است که حقایق عالم را درک کنیم، درس و علم رشته‌ای از حقایق عالم را بیان می‌کند، علوم مبین حقایق این عالم هستند.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: علوم گیاه‌شناسی، طب، هیئت، فیزیک و شیمی بخشی از حقایق را بیان می‌کند تا با مهارت بیشتر گام‌های علمی برداریم.

وی خاطرنشان کرد: علوم در اسلام با خدا ارتباط دارند و بر همین اساس در زندگی انسان هیچ یک از موارد مانند اقتصاد و فرهنگ سکولار نیست و باید با توحید و خداشناسی توام باشد تا نتیجه مطلوب به وجود آید.

این مرجع تقلید با بیان اینکه علوم باید اسلامی باشد، گفت: باید در نظام خلقت به خدا توجه کنیم تا علم واقعی باشد و دارای برکت و اثر باشد، بنابراین تمام درس‌ها و بحث‌ها باید جنبه اسلامی و الهی داشته و به خدا و اهل بیت(ع) مربوط باشد.

وی خاطرنشان کرد: در فضای دانشگاه باید تقوا،‌ علم و آگاهی وجود داشته باشد و معاشرت‌ها و برخوردها بر اساس اخلاق اسلامی باشد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان اینکه انقلاب اسلام ناب را به عرصه زندگی آورد، عنوان کرد: در حقیقت اسلام ناب شناسانده شد و تحولی در جهان به‌وجود آورد، اکنون آمریکا،‌ صهیونیسم و اروپا از این نظر نگران هستند زیرا پیش از انقلاب به کشورهای اسلامی تسلط داشتند و اکنون منابع آنها قطع شده است.

وی یادآور شد: اسلام به اندازه‌ای دارای قدرت است که هر اندازه سعی می‌کنند نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند بنابراین آمده‌اند تا مقاومت را تضعیف کنند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: داعش را درست کردند تا به وسیله آن مقاومت را تضعیف کنند، به این وسیله امنیت را به هم زدند تا اسلام را خشن جلوه دهند، بنابراین شروع به کوبیدن اسلام کردند، در برابر کشته شدن صدها نفر در سوریه بی‌تفاوت بودند ولی در برابر کشته شدن 10 تا 20 نفر نتانیاهو و رئیسان جمع شدند تا به اسلام ستیزی بپردازند.

وی تاکید کرد: باید فضای دانشگاه‌ها طوری تقویت شود که جوانانی در آنها تربیت شوند که در برابر غرب بایستند البته در این زمینه استاد بسیار مهم است زیرا تنها درس نمی‌گوید بلکه حرکات و سکنات استاد و شاگرد تاثیرگذار است زیرا علم غذای روحی است و استاد غذای روح را در اختیار دانشجو می‌گذارد.

آدرس کوتاه :