جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

معماری منسوخ‌شده غربی در پردیسان قم اجرا شده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

معماری منسوخ‌شده غربی در پردیسان قم اجرا شده است


مشاور عالی امور بین‌الملل دانشگاه ادیان مذاهب بابیان اینکه متخصصان می‌توانند معماری ایران را به نقطه مطلوبی برساند گفت: معماری منسوخ‌شده غربی در پردیسان قم اجرا شده است.

مشاور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب:

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد مسجدجامعی، در همایش نگاهی گذرا به شهرسازی قم که در سالن رضوان شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به‌ضرورت ادغام معماری با ارزش‌ها و فرهنگ‌های بومی اظهار داشت: ادغام معماری ایرانی با مدرنیته و تقلید معماری غرب سبب به‌وجود آمدن آشفتگی در معماری کنونی شده است به‌گونه‌ای که لازم است طراحی جدیدی برای بناهای دینی مسکونی و تجاری در نظر گرفته شود.

وی همکاری میان متخصصان معماری را الزامی برشمرد و تصریح کرد: متخصصان با تبادل‌نظر و هم‌فکری با یکدیگر و استفاده از نظرهای معماران برجسته دنیا و نیز با در نظر داشتن محیط‌زیست و مسائل فرهنگی جامعه می‌توانند معماری ایران را به نقطه مطلوبی برسانند.

مشاور عالی امور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب خلأ طراحی‌های معماری را مورداشاره قرار داد و عنوان کرد: تقلید از معماری غرب بدون در نظر داشتن فرهنگ‌ها و ارزش‌های غرب و ترکیب آن با معماری ایرانی به‌ویژه در ساخت مساجد سبب ایجاد آشفتگی و بحران هویتی در معماری کشور شده است که نیاز به توجه و ارائه برنامه مشخص برای مقابله با آن دارد.

وی معماری شهر قم را مورد توجه قرار داد و افزود: تراکم بیش‌از حد جمعیت در قم که بالغ‌ بر یک‌میلیون و 200 هزار نفر است سبب بروز معماری منسوخ غربی در مناطقی چون پردیسان شده و در طراحی مکان‌های مذهبی تجاری و مسکونی آشفتگی و بی‌نظمی به وجود آورده است.

مسجد جامعی بی‌توجهی به ابنیه تاریخی را از مشکلات معماری نوین برشمرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده‌ کشور بی‌توجهی مردم به مکان‌های تاریخی کشور است و این در حالی است که مردم غرب احساس هویت خاصی نسبت به مکان‌ها و آثار تاریخی خود دارند.

وی بابیان تأثیر نظام آموزشی در القاء احساس هویت در میان مردم افزود: تقویت احساس هویت باید از طریق نظام آموزشی کشور و نیز آموزش عمومی در افراد صورت پذیرد تا مشکل بی‌توجهی به آثار تاریخی و فرهنگ بومی کشور که زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در معماری کشور است از بین رود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ارائه برنامه مشخص برای مقابله با مشکلات شهری را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: ارائه برنامه مشخص با رویکرد ترمیم و بهسازی بناهای تاریخی و ادغام معماری بافرهنگ بومی و ارزش‌های دینی باید در دستور کار قرار گیرد./تسنیم

آدرس کوتاه :