جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

مفاهیم قیام عاشورا در دنیای امروز آشکارتر شده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مفاهیم قیام عاشورا در دنیای امروز آشکارتر شده است


یکی از مراجع تقلید با اشاره به اینکه قیام عاشورا با ارزش‌هاى والایى گره خورده که نه تنها کهنه نمى‌شود بلکه اهمیت آنها روز به روز آشکار مى‌شود، گفت: در دنیاى امروز ارزش حقایق قیام عاشورا آشکارتر شده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به جشنواره بین‌المللی ربیع‌‌الشهادة:

به نقل از روابط عمومی شبکه جهانی ولایت، یازدهمین جشنواره بین‌المللی ربیع‌الشهادة از سوی عتبه حسینی و با پیام آیت‌الله مکارم شیرازی و با حضور اندیشمندان بیش از 50 کشور جهان، در کربلای معلی آغاز به کار کرد.

در پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به یازدهمین جشنواره بین‌المللی بهار شهادت که از سوی آیت‌الله حسینی قزوینی قرائت شد آمده است: مجلس بسیار باشکوهى است روز میلاد مسعود سالار شهیدان و سرسلسله جانبازان راه حق و معلم عشق و وفادارى و ایثار، آن هم در کنار مرقد پرفیض و نورانیش و آن هم با حضور جمع کثیرى از بزرگان علما و فضلا و شخصیت‌هاى برجسته از نقاط مختلف جهان. صمیمانه تشکیل این مجلس باشکوه را به همه شما عزیزان و به دست‌اندرکاران و به تولیت آستانه مقدسه تبریک عرض مى‌کنم.

در ادامه این پیام تصریح شده است: مى‌دانیم طبیعت تاریخ و گذشت زمان کم‌رنگ ساختن حوادث مختلف و پاشیدن گرد و غبار فراموشى بر آنهاست به گونه‌اى که حتى حادثه‌اى مانند جنگ جهانى دوم که 30 میلیون کشته و 30 میلیون مجروح و معلول به جا گذاشت و کشورهاى متعددى را ویران ساخت با گذشت کمتر از یک قرن دارد به فراموشى سپرده مى‌شود و نسل امروز کمتر از آن اطلاعى دارد.

در بخش دیگری از این پیام اضافه شده است: ولى با نهایت تعجب، حوادثى را مى‌شناسیم که بر خلاف طبیعت تاریخ هر چه از زمان آنها دور مى‌شویم درخشان‌تر، پرشکوه‌تر و باعظمت‌تر جلوه مى‌کند و از همه مهم‌ترین آنها جریان کربلا و عاشورا و قیام خونین حسینى است که سال به سال در تمام ابعاد گسترده‌تر مى‌شود و صحنه‌هاى به یادماندنى از خود به یادگار مى‌گذارد که یک نمونه آن همین مجلس پرشکوه شماست.

در ادامه این پیام افزوده شده است: دلیل اصلى آن یک چیز است و آن این‌که این قیام با ارزش‌هاى والایى گره خورده که نه تنها کهنه نمى‌شود بلکه اهمیت آنها روز به روز آشکار مى‌شود، مسئله حق و عدالت، کرامت انسانى، جهاد در راه عقیده الهى و تن به ذلت ندادن در زندگى همه از مفاهیمى است که هرگز کهنه نخواهد شد، بلکه در دنیاى امروز که ظلم و بیدادگرى ظالمان غوغا مى‌کند ارزش این حقایق آشکارتر شده است.

در ادامه این پیام خاطرنشان شده است: امام حسین (ع) با قیام خونینش درس آزادگى، عزت، عظمت، خلوص نیت و جهاد و ایثار داد، همان امورى که امروز بیش از هر زمان دیگر به آنها نیازمندیم. از اینها گذشته قیامى که با ذات پاک پروردگار پیوند داشته باشد چگونه ممکن است کهنه شود، ذات خداوند ازلى و ابدى است و آنچه با او بپیوندد رنگ ازلیت و ابدیت به خود مى‌گیرد، حتى قطره اگر تنها بماند در وسط بیابان چند لحظه‌اى مى‌خشکد اما اگر به دریا بپیوندد رنگ جاودانى به خود مى‌گیرد تا چه رسد به شخصیت والایى همچون امام حسین(ع). امیدوارم شما عزیزان و اساتید محترم درس‌هاى مکتبش را به همه شیعیان، بلکه همه مسلمین بلکه به تمام ملت‌هاى مظلوم بیاموزید تا راه صحیح نجات را پیدا کنند.

آدرس کوتاه :