جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

مهمانی‌هایی از جنس نور / رمضان فرصتی برای تحکیم پیوندهای اجتماعی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مهمانی‌هایی از جنس نور / رمضان فرصتی برای تحکیم پیوندهای اجتماعی


صله رحم در حقیقت تقویت بنیان‌های جامعه دینی است و این دقیقا مغایر با نگاه امروز دنیای غرب است که در آن روابط اجتماعی تماما بر اساس منفعت شخصی و خودبینی شکل می‌‌گیرد.

 در ماه ضیافت الهی چه بسیار خانواده‌هایی که با نزدیک شدن لحظات ملکوتی افطار و سحر گرد هم می‌آیند و با شنیدن صدای الله اکبر میهمان سفره الهی می‌شوند، چه لحظات نابی است زمانی که مادر بزرگ آش رشته را در کاسه سفالین با جوهری از عشق و خلوصش می‌آراید و در انتظار رسیدن فرزندان به در خیره ‌می‌ماند و با آمدن فرزندان، پدر بزرگ با قرآنی که در دست دارد سوره قدر می‌خواند. چه خوش است آن دم که نوای اللّهم لک صمنا و علی رزقک افطرنا گوش را نوازش می‌دهد.....

ماه رمضان ماه اوج قرب و بندگی است، ماهی است که باید هم برای خدا بندگی کنیم و هم برای بندگان خدا یار و یاور باشیم. در این میان یکی از بهترین نعمت‌های الهی که خداوند به بندگان خود عطا کرده و برای آن مواهب و نعمت‌های بی‌شماری قرار داده است، صله رحم است.

صله در لغت به معنای احسان و دوستی است و  منظور از رحم نیز، خویشاوندان و بستگان هستند و در واقع این کلمه به معنای  احسان و سلوک با نزدیکان است.

برقراری ارتباط با دیگران و داشتن صله رحم نه تنها سفارش موکد دین مبین اسلام است بلکه می‌تواند سبب شادابی روحیه و سلامتی جسم شود و مطمئنا به همین دلیل است که خداوند متعال آن را جزو امور واجب دین قرار داده و بی توجهی و قطع آن از نظر دین نامشروع و بر دوری از آن تاکید شده است.

داشتن ارتباط با مردم و برقراری روابط انسان مدارانه و دوستانه با بستگان و نزدیکان نشان از مردم داری و شرافت انسانی است. کسانی که می‌توانند با دوستان و بستگان خود ارتباط صمیمانه و قابل احترام برقرار کنند در واقع کسانی هستند که می‌توانند در عرصه اجتماعی نیز موفق بوده و جایگاه بالایی را در اجتماع کسب کنند.

در خصوص ثواب و برکاتی که صله رحم می‌تواند برای انسان داشته باشد احادیث و آیات فراوانی مورد توجه است و در این مورد رسول خدا (ص) فرمود: هرکه نزد خویشاوندى رود و با خود و مالش با او صله رحم کند، خداى عزوجل به او اجر صد شهید می‌دهد، هر گامى که بر می‌دارد 40 هزار حسنه دارد و 40 هزار گناهش محو می‌شود و 40 هزار درجه بالا رود و گویا صد سال خدا را عبادت کرده است.

با این حساب باید بر همگان روشن شود که صله رحم چیزی نیست که بخواهیم به راحتی از آن بگذریم و آن را نادیده انگاریم. متاسفانه این عمل در دوران کنونی از جامعه گاه با بی‌توجهی‌ها و بی‌عاطفگی‌هایی روبه رو می‌شود که می‌توان آن را ناشی از گسترش تعاملات اجتماعی از طریق شبکه‌های مجازی و همچنین مشغله‌های روزمره دانست .

در این دوره بسیار مردمانی هستند که  ترجیح می دهند به جای صرف وقت برای دیدار با بستگان و تحمیل شدن هزینه‌های سنگین ناشی از دید و بازدید این امر را با پیامک و یا در حد یک تماس تلفنی انجام دهند اما باید بدانیم که هیچ گاه نباید دنیای مدرن قلب‌های ما را به تسخیر خود درآورد و چشم‌های منتظر پدر و مادران با دیدن یک پیامک از انتظار خالی شود.

البته باید این را هم گفت که صله رحم الزاما دید و بازدید نیست و در شرایطی خاص از همین طریق هم می‌توان آن را انجام داد ولی چه خوب است که آن را با عملی انسانی‌تر و خداپسندانه‌تر به جای آورد.

در دنیای پرهیاهو و پر مشغله هنوز افرادی هستند که سنتشان بر مدرن بودن غلبه کرده و هرگز اجازه ورود این دنیای بی‌رنگ را بر دنیای پر احساس خود نمی‌دهند و این افراد کسانی نیستند جز مردم متدین و دیندار قم که به این امر الهی به دیده جان می‌نگرند و در تمام دوران بلاخص در ماه‌هایی همچون ماه رمضان عمل به آن را چندین برابر می‌کنند.

این روزها وقت غروب، زمانی که به درون شهر قدم می‌گذاریم مردمی را می‌بینیم که سراپا شور و شوقند و به صورت دسته جمعی و همراه با دوستان و نزدیکان برای لحظه‌ای کنار هم بودن و با یکدیگر دعای افطار را زمزمه کردن به خانه یکدیگر می‌روند.

 حجت الاسلام والمسلمین محمد رسولی کارشناس امور دینی در قم در خصوص اهمیت صله رحم و دید و بازدید در ماه رمضان گفت: افزایش صله رحم یکی از بهترین آثار این ماه مبارک در میان مردم مسلمان است.

این کارشناس امور دینی بیان کرد: صله رحم اوج عطوفت و مهربانی را در دلها زنده می‌کند و سبب می‌شود که افراد از احوال هم باخبر شوند و در گرفتاری‌ها و مشکلات کنار هم باشند.

وی بی‌تفاوتی نسبت به یکدیگر را از مهمترین آسیب‌های اجتماعی خواند و ادامه داد: اگر اکنون شاهد گسترش ناهنجاری‌های اخلاقی و فسادها و جرایم هستیم همه در سایه بی‌تفاوتی نسبت به یکدیگر رخ می دهد و این مشکلی است که تمام جوامع را به خود دچار کرده است.

وی این ماه مبارک را فرصتی گرانبها برای دید و بازدید دانست و بیان کرد: در این ماه ضیافت افطار فرصتی استثنایی برای رها شدن از مشغله‌های روزمره و دوری کردن از تجملات است.

وی یکی از دلایل اصلی قطع رحم را وجود تجملات و فخر فروشی نسبت به یکدیگر دانست و این ماه را فرصتی برای کنارگذاشتن این عادت غلط و ناپسند و افزایش صمیمیت بین خانواده‌ها بیان کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان استاد حوزه علمیه قم نیز در این خصوص گفت: قطع صله رحم موجب دوری از رحمت الهی می‌شود.

وی با بیان اینکه رحمت خداوند از طریق نزدیکان بر انسان نائل می‌شود، گفت: وقتی انسان با دیگران رفت و آمد می‌کند سبب می‌شود که هنگام گرفتاری به کمک هم آیند و این رحمت خداست که به آنها حلول کرده است.

وی با بیان اینکه قطع صله رحم سبب برداشته شدن رحمت خدا از بنده می‌شود افزود: از بین رفتن پیوند خویشاوندی سبب می شود انسان تنها، منزوی و فراموش شود و این از مشکلات قطع رحم است.

این استاد حوزه علمیه صله رحم را از پر فضیلت‌ترین عبادت‌ها در ماه رمضان خواند و خاطرنشان کرد: افرادی که از یکدیگر کینه به دل دارند دوستی را انتخاب کنند و با یکدیگر بر سر سفره افطار می‌نشینند که این عمل نزدیکی و تقرب الهی را در پی دارد.

بر این اساس باید بر این امر که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است توجه کنیم و صله رحم و داشتن پیوند با خویشاوندان را در برنامه اصلی زندگی خود قرار داده و بدانیم در دنیای پر مشغله در کنار هم بودن و به یاد هم ماندن سعادتی است که خود ما می‌توانیم آن را به ارمغان آوریم و یادمان باشد در صله رحمی که حضور در آن نقش ایفا کند برکتی است که در ارتباط غیر حضوری و صرفا از طریق تبادل الکترونیکی هرگز وجود ندارد.

در نهایت باید گفت صله رحم یکی از فریضه‌های بسیار واجب در دین مبین اسلام است که کوتاهی در آن موجب عقوبت سنگین اخروی و دنیوی می‌شود. در این میان اما باید دانست که صله‌رحم تنها با هدف ثواب اخروی واجب نشده است بلکه در بهبود وضعیت زندگی دنیوی انسان‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

صله رحم در حقیقت تقویت بنیان‌های جامعه دینی است و این دقیقا مغایر با نگاه امروز دنیای غرب به روابط اجتماعی است که در آن روابط اجتماعی بر اساس منفعت شخصی و خودبینی شکل می‌گیرد. از این روست که باید گفت ماه مبارک رمضان فرصتی تازه برای همه مسلمانان است تا یک بار دیگر این سنت حسنه الهی را برپا دارند و مانع از آن شوند تا ارتباطات اجتماعی در جامعه دینی با تاثیر القائات شبکه‌های غربی افول کند.

// فارس

آدرس کوتاه :