جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

مؤلف «قم‌شناسی»: کتابسازی درباره قم، ارزش تاریخ‌نگاری مستند دینی را می‌کاهد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مؤلف «قم‌شناسی»: کتابسازی درباره قم، ارزش تاریخ‌نگاری مستند دینی را می‌کاهد


حجت‌الاسلام علی بنایی ــ پژوهشگر حوزه دین و مؤلف کتاب‌ «قم‌شناسی» ــ می‌گوید: متأسفانه چاپ برخی کتابچه‌ها درباره قم، کتابسازی و تحریف تاریخ است و ارزش تاریخ‌نگاری مستند دینی و نگارش بر اساس منابع معتبر تاریخ اسلام را در نظر مردم کم می‌کند.

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام بنایی به مناسبت «ولادت حضرت معصومه (س)

حجت‌الاسلام علی بنایی، مؤلف کتاب «قم‌شناسی» و پژوهشگر حوزه دین به مناسبت سالروز میلاد حضرت معصومه (س) ضمن بیان مستنداتی از حضور و وفات آن بانو در قم اظهار کرد: قم یکی از شهرهای جریان‌ساز به‌ شمار می‌آید و در منابع تاریخی و مذهبی از این شهر به عنوان محل جوشش دین و علم نام برده شده است. قم با این ویژگی از صدر اسلام تاکنون در تاریخ اجتماعی و مذهبی زبانزد بوده است. در منابع عربی و فارسی نیز به این موضوع اشاره شده است.

بنایی با بیان ضرورت چاپ مجموعه مجلداتی با موضوع «قم‌شناسی» ادامه داد: کتاب «قم‌شناسی» دفتری از مجموعه «قم‌پژوهی» است. در این کتاب نوشتارهايی شامل اطلاعاتی پراكنده‌ درباره قم بازنشر شده‌اند. اثر حاضر شامل پنج كتاب حائز اهميت درباره قم‌شناسی است كه مدت‌ها به چاپ نرسيده‌اند و علی‌رغم نياز پژوهشگران حتی در كتابخانه‌ها نيز در دسترس نیستند. در این اثر پنج عنوان کتاب نایاب با عناوین «تاريخ قم (مختار البلاد)» اثر محمدحسين قمی (ناصر الشريعة)، «انجم فروزان» اثر عباس فيض قمی، «گنجينه دانشوران» به قلم احمد رحيمی، «رجال قم و بحثی در تاريخ آن» از سيد محمد مقدس‌زاده و «بشارة المؤمنين فی تاريخ قم و القميين» اثر قوام اسلامی جاسبی گنجانده شده است.
 
وی با اشاره به چاپ کتاب دیگری با عنوان «قم در منابع عربی و فارسی» از سوی بنیاد قم‌پژوهی گفت: این کتاب به منابعی اشاره می‌کند که از قرن چهارم هجری قمری مطالبی درباره قم نوشته‌اند. اثر حاضر، تاریخ قم را به‌ گونه‌ای شفاف بیان کرده و در اختیار خوانندگان قرار داده است.

علی بنایی در پایان با انتقاد از برخی آثار منتشرشده درباره قم تصریح کرد: متأسفانه چاپ برخی کتابچه‌ها درباره قم، کتابسازی و تحریف تاریخ است و ارزش تاریخ‌نگاری مستند دینی و نگارش بر اساس منابع معتبر تاریخ اسلام را در نظر مردم کم می‌کند.

علاقه‌مندان می‌توانند شناسنامه کامل کتاب «قم‌شناسي: تاريخ قم (مختار البلاد)، انجم فروزان، گنجينه دانشوران، رجال قم و بحثي در تاريخ آن، بشارة المؤمنين في تاريخ قم و القميين» را اینجـــــــا بخوانند.

آدرس کوتاه :