سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

میراث جاودان - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

میراث جاودان

میراث جاودان


Loading the player...

 

مستند میراث جاودان با نگاهی جذاب و متفاوت به شهر تاریخی قم از سیمای نور پخش شد.

يدايش و تثبيت شهر قم خود داستاني بس شنيدني دارد و فراز و فرود هاي عجيب تاريخي چنان شور و حالي را سر داده است که به تنهايي گواه و جهه ي تاريخي آن و در نتيجه تاثير گذاري و ماندگاري آن است.


ارغ از اين روايت ها ، قم در طول تاريخ سياسي و اجتماعي جامعه مسلمانان به ويژه ايرانيان مسلمان نيز جايگاهي برجسته دارد. اگر نخستين نداي استقرار اسلام با همت و فداکاري قدما به گوش رسيد، از هر برهه ي تاريخي تلخ و شيرين اسلام گرفته تا هر هنگامه مشخص از احوالات شخصي مسلمانان، «متدينين» و «مومنين» کارکردي چندگانه داشته و دارند. نگاه هاي بريده و موجز کارشناسانه و مبتني بر بيان بصري به اين موضوع خاص نيز در دل روايت اين فيلم گنجانده خواهد شد.

اين مجموعه مستند با نقطه نظر تاريخ و اقليم قم ساخته مي شود. استان قم که در حاشيه کوير است ويژگي هاي بارزي دارد. از يک طرف وجود کوير و از سوي ديگر جاهاي بکر در کوهپايه ها و نيز وجود درياچه نمک از جاذبه هاي بسيار اين منطقه به شمار مي رود. کوير هم يک منبع الهام است و هم وجه اسطوره اي دارد.
 

از باب نمونه حوض سلطان يکي از جاذبه هاي قم است که ناشناخته مانده است و نظير آن در کشور شيلي است که دنيا نگاهش مي کند در حالي که چنين کاري درباره حوض سلطان قم صورت نگرفته است.

اين مستند به سه قسمت تقسیم میشود:

قسمت اول: طبيعت و اقليم قم (پوشش گياهي ، حوض سلطان و ...)

قسمت دوم: ابنيه تاريخي و کاروانسراهاي قم (چون قم از ديرباز در مسير رفت و آمد بوده ، يک سري کاروانسراهاي قديمي در اين منطقه ساخته شده است).

قسمت سوم: تاريخ مذهبي و فراز و نشيب هاي آن در قرون متمادي.

سال تولید: 1390
  • تهیه کننده و کارگردان: عباس صالح مدرسه اي
  • تحقيق، پژوهش و فيلمنامه: عباس صالح مدرسه اي
  • تصوير: محمد رضا تيموري،مصطفی خلیلی،محمد هادی صالح،مصطفی سیفی
  • تدوين: ايمان ياوري
  • طراحی و ترکیب صدا : مهرداد جلوخانی
  • مشاور پروژه: مهرداد زاهدیان
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.