جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

میلادی که پیشانی اش معراج آفتاب است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

میلادی که پیشانی اش معراج آفتاب است


علی(ع) می‌آید او که پیشانی‌‏اش، معراج آفتاب است و رویش‌گاه ماه. کسی آن طور که باید او را نمی‌شناسد و همچنان که سال‌های سال آمدنش می‌گذرد، هیچ کس را یارای شناخت کاملش نیست.

روزی بزرگ در تاریخ؛

ستاره‌ها به تماشا نشسته‌اند، آسمان آغشته به عطری بهشتی است و ساکنان زمین و فرشتگان حیران جواهری هستند که قرار است با آمدنش جهان را مملو از شور و شادی کند.

از زمین و آسمان نور می‌بارد، مرکز نور از عرش به کعبه آمده و این خانه مرکز ارتعاش نور الهی شده و ملائک نیز به دور کعبه در حال طواف هستند.

مکه در هیجانی غریب دست و پا می‌زند،

دیوار خانه خدا به هزاران ستاره روشن آراسته است،

فاطمه همچون اقیانوسی که تلاطم و سکوت، بی‌قراری و آرامش و خشم و لبخند را به هم آمیخته است.

در انتظار مولودی زیر لب دعا می‌خواند و با معبود خویش نجوا می‌کند.

و ناگهان دیوار عشق ترک برمی‌دارد و دنیا به پا می‌خیزد.

چشم‌هایی حیران به تماشای خورشید مانده‌اند.

علی(ع) می‌آید او که پیشانی‏‌اش، معراج آفتاب است و رویش‌گاه ماه.

 کسی آن طور که باید او را نمی‌شناسد و همچنان که سال‌های سال آمدنش می‌گذرد، هیچ کس را یارای شناخت کاملش نیست.

آمد و کعبه، لحظه‌های رسیدنش را در آغوش معطرش تجربه کرد.

آفتاب در تلالو چشمانش قد کشید.

نخستین بشارت خداوندی پس از پیامبر، ادامه دهنده جاده‌ای که او در طول سال‌هایی پر مشقت، به سمت یگانه پرستی گشوده بود.

آن‌که غوطه ور شدن در سیره زندگیش قند مکرر است و دریایی از مهربانی‌ها و پاکی‌ها.

باید تاریخ شیعی را ورق به ورق خواند و افتخار کرد به آئینه تمام نمای عدالت.

ماه رجب که می‌رسد با خود هزاران شور و شوق می‌آورد و سیزدهم این ماه عزیز روز مولود امامی است که اگر بخواهیم در سیره زندگی‌اش غوطه ور شویم تا آخر عمر خواهیم آموخت.

علوی بودن ابتدا دلی پاک می‌خواهد تا سرمایه‌ای شود برای رفتن در مسیر خاندان عصمت و طهارت که سرتاسرشان نور و رحمت است.

حجت‌الاسلام جواد عظیمی، مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم درباره شخصیت والای امام علی(ع) گفت: هیچ کس به جز ائمه معصومین(ع) قادر به شناخت شخصیت امام علی(ع) نیست ولی می‌توان از ویژگی‌های شخصیتی ایشان الگو گرفت و در زندگی از آن بهره برد.

وی با بیان ابعاد شخصیت حضرت علی(ع) مطرح کرد: شخصیت این امام بزرگوار ابعاد مختلفی دارد که یکی از بعد‌های آن بحث خانه و خانواده و دومی شخصیت ایشان در اجتماع و سوم شخصیت انفرادی آن بزرگوار است که هر یک در جای خود الگویی جامع و کامل است.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به اینکه حضرت علی(ع) در امور خانه و خانواده الگو هستند خاطرنشان کرد: ایشان در خانه و خانواده و در زمینه مدیریت و همکاری با اعضای خانواده الگو هستند و وقتی زندگی ایشان را مطالعه کنیم می‌بینیم که کمک حال حضرت زهرا(س) بودند و در احادیث نیز آمده در کارهایی که بر عهده حضرت زهرا(س) بود ایشان پیشنهاد می‌دادند، کمک هم می‌کردند ولی دخالت نمی‌کردند و به نحو احسن مدیر بودند.

وی به درجه والای امام علی(ع) در معرفت اشاره و عنوان کرد: نحوه برخورد و حسن خلق و صبر و حوصله ایشان در برابر گرفتاری‌ها و نداری‌ها الگویی برای سایر اعضای خانواده بود و موجب می‌شد تا آرامشی در فضای خانه حاکم شود.

وی به جایگاه اجتماعی ان بزرگوار اشاره کرده و بیان کرد: در زمینه اجتماعی هم امام علی(ع) الگوی بسیار خوبی هستند و نحوه برخورد با دیگران و مردم را در جامعه رعایت می کردند و برخوردی شایسته داشتند که در ذهن همه می‌ماند.

حجت الاسلام عظیمی اضافه کرد: در مکتب تشیع آمده که رفیق و همراه را باید بدرقه کرد و ایشان با چنین رفتاری بسیاری را به اسلام دعوت می‌کردند و حتی با دشمنان و معاندین خود خوب بودند و رفتار توهین آمیز نداشتند و همه این‌ها موجب شده بود تا بهترین اسوه و الگو بدر همه زمینه‌ها باشند.

مسئول دارالقرآن اداره‌ کل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به اینکه امام علی(ع) برای حفظ دین تلاش کردند گفت: ایشان در اجتماع جایی که بحث دین بود با تمام وجود حاضر می‌شدند و ذره‌ای کوتاهی نمی‌کردند و از وجود خودشان مایه می‌گذاشتند تا دین سالم بماند و آسیبی به آن نرسد.

وی درباره یتیم نوازی امیرالمومنین(ع) خاطرنشان کرد: با فقرا و یتیمان و مستمندان و بی‌نوایان ترحم داشتند و در میدان‌های جنگ نیز با شجاعت می‌جنگیدند و در مقابل دشمنان می‌ایستادند و سر تسلیم فرود نمی‌آوردند.

حجت‌الاسلام عظیمی با بیان اینکه در سال همدلی و همزبانی می‌توان از ایشان الگو گرفت اظهار داشت: اگر در تمامی بخش‌های زندگی خود ایشان را الگو قرار دهیم موفق خواهیم شد.

مسئول دارالقرآن اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان قم ادامه داد: در مراتب علمی یکی از این اسوه‌ها ایشان هستند و می‌فرمایند تا آنجا که برایمان مقدور است برای علم آموزی تلاش کنیم.

وی خودسازی را از دیگر ویژگی‌های امام علی(ع) دانست و بیان کرد: ایشان در دل شب مناجات می‌کردند و می‌خواستند شخصیت الهی خود را تکمیل کنند و به ساخت شخصیت خویش بپردازند و خویشتن داری، صبر، استقامت در برابر مشکلات و فقر از جمله ابعاد شخصیتی آن بزرگوار است.

زندگی امام علی(ع) درسی برای شیعیان

حجت‌الاسلام هادی واسعی کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه باید تمام بخش‌های زندگی امام علی(ع) به صورت جزئی به عنوان درسی برای آموزش در اختیار شیعیان قرار بگیرد گفت: اگر ما برای دستیابی به ابعاد مختلف زندگی ائمه معصومین(ع) تلاش کنیم در زندگی به جاهای خوبی خواهیم رسید.

وی ادامه داد: درس گرفتن از زندگی اسطوره‌ای همچون حضرت علی(ع) موجب می‌شود تا مسیر زندگی برایمان هموار شود و راهی را برویم که انتهایش به سعادت و نیکبختی می‌رسد.

حجت‌الاسلام واسعی با اشاره به لزوم توجه به ازدواج امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) بیان کرد: جوانان ما می توانند ازدواج و زندگی ساده امیرالمومنین(ع) را الگو قرار دهند و روز میلاد ایشان را بهانه‌ای برای شروع زندگی بدون تجملات قرار دهند.// گزارش از خبرگزاری فارس

آدرس کوتاه :