جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

می‌توان مدیریت واحد شهری را در قم پیاده کرد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

می‌توان مدیریت واحد شهری را در قم پیاده کرد


شهردار قم گفت: با توجه به رویکرد استاندار قم، می‌توان مدیریت واحد شهری را در قم اجرایی کرد.

شهردار قم:

 سید مرتضی سقائیان‌نژاد پیش از ظهر امروز در یکصد و سی‌امین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم اظهار کرد: خدا را شاکریم که همدلی و همزبانی در قم حاکم است.

وی افزود: باید گفت چنانچه از فرصت‌های موجود شامل این وحدت و همزبانی بهره کافی نبریم به یقین کفران نعمت کرده‌ایم.

شهردار قم با بیان اینکه قم سمبل فرهنگ در کشور محسوب می‌شود گفت: بسیاری مسئولان هم در قم از میان روحانیون هستند ولی باید دید چرا باز هم نگرانی در مورد امور فرهنگی وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر فرهنگ در ذهن افراد ملکه نشود، مشکلات فرهنگی در جامعه ظهور و بروز می‌یابند.

سقائیان‌نژاد با طرح این سئوال که چرا با وجود همدلی و همزبانی در قم، هنوز مشکلات فرهنگی وجود دارد خاطرنشان کرد: امکان دارد در تصمیم‌گیری‌ها و برخوردها، فرهنگ به ملکه ذهنی تبدیل نشده باشد.

شهردار قم عنوان کرد: تاکنون استانداری با تواضع و کرنش حجت‌الاسلام صالحی‌منش را به خاطر ندارم، همه فرصت‌ها در قم فراهم هستند و اگر مشکلی وجود دارد باید در خودمان آن را جستجو کنیم.

وی با بیان اینکه اگر همه چیز رنگ خدایی به خود بگیرد، امور مختلف با موفقیت پیش خواهد رفت گفت: ریشه اختلاف در هوای نفس است و باید به این امر توجه داشت.

سقائیان‌نژاد با اشاره به برخی مشکلات موجود در کلانشهرها عنوان کرد: مردم توقع دارند شهرداری‌ها اقدامات فراوانی برای رفاه آنها انجام دهد اما باید گفت راه پیش روی شهرداری‌ها چندان باز نیست که از آن جمله می‌توان به عدم وحدت رویه در مورد احیای بافت فرسوده اشاره کرد.

شهردار قم افزود: قرار بود بر اساس قانون، بودجه دولتی برای احیای 10 درصد بافت فرسوده به طور سالانه اختصاص یابد در حالی که این کار انجام نشده است؛ برنامه‌هایی وجود دارد ولی فقط روی کاغذ مطرح می‌شوند.

وی با اشاره به ضرورت اجرای مدیریت یکپارچه شهری گفت: این امر بدان معناست که برای اداره شهر از یک محل فرمان برسد در حالیکه می‌بینیم در قم از 25 جا دستوراتی صادر می‌شود.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه سال 93 شاهد رکود بودیم خاطرنشان کرد: 70 درصد درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم مربوط است و اگر رکودی در این بخش شاهد باشیم، کاهش درآمدهای شهرداری هم در پیش خواهد بود و به این ترتیب، بدون وجود درآمد پایدار، مدیریت شهری هم با مشکل مواجه می‌شود.

شهردار قم با اشاره به بحث مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد: باید دید سهم شهرداری از ارزش افزوده ورود میلیون‌ها زائر به قم چه مقدار است در حالی که هنوز چنین شناخت و اطلاعی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در بحث حفظ و صیانت از فضای سبز شهری باید به طرح «خرید اکسیژن» اهتمام داشته باشیم گفت: در این طرح، مشوق‌هایی در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که سعی در نگاهداری از باغ‌های خود داشته باشند زیرا شهرداری نمی‌تواند نسبت به خرید و صیانت از همه این فضاها اقدام کند.

سقائیان‌نژاد تصریح کرد: شهرداران مناطق باید با جرأت کافی در امور مختلف وارد شوند و در این بین ارگان‌های نظارتی هم باید دید حکومتی به امور شهری داشته باشند، شهرداری باید شهر را نگاه دارد و شورای شهر هم کمک و نظارت لازم را داشته باشد، اینگونه نباشد که ارگان‌های نظارتی به گونه‌ای وارد شوند که دست شهرداری بسته باشد.

شهردار قم افزود: باید حمایت‌های لازم را از شهرداری و مدیران شهری داشت تا آنها دغدغه مشکلات را داشته و خودشان برای حل معضلات پیشگام شوند.

وی با اشاره به بازدیدی که از متروی قم داشته است گفت: آنچه مشاهده کردم اینکه برای 50 میلیون تومان بدهی برق، بخشی از کار تعطیل شده و این در حالی است که شهرداری میلیاردها تومان در جای دیگر طلبکار است.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه با توجه به رویکرد استاندار قم، می‌توان مدیریت واحد شهری را در قم اجرایی کرد افزود: مراجع تقلید ظرفیت مهمی هستند که می‌توانند مشکلات مدیریت شهری را با برخی ارگان‌های بالادستی حل کنند.

//فارس

آدرس کوتاه :