جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

نجوای نیاز - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

نجوای نیاز

نجوای نیاز


Loading the player...


ماه مبارک رمضان فرصت طلايي ومعنوي خاصي است که پروردگار رئوف وحکيم در سال براي ضيافت ومهماني عبادالله فراهم مي آورد. وهر کس به قدر معرفت وشناخت خود از ميزبان ومائده گسترده شده بهره مي برد. زيبا ترين ولطف ترين فرصت طلايي رمضان وقت سحر است که قدرش برما پوشيده است وبهره مندي واقعي از رمضان نيازمند به درک وقت سحروعمل به آنچه در اين وقت خواسته شده است. لذا براي پي بردن به اين لطيفه ربائي (سحر) به لطف پروردگار کلک قلم را به سوي سحر نشانه رفته وبرده از جمالش بر مي داريم کلمه سحر بروزن بشر در اصل بمعني پوشيده وپنهان بودن است.چون در ساعات آخر شب پوشيدگي خاص بر همه چيز حکومت مي کند نام آن وقت سحر گذشته شده است وقت دقيق سحر قبل از طلوع فجر وقبل از اذان صبح مي باشد کلمه سحر در چهار آيه از آيات قرآن کريم آمده است وعملي که در قران کريم دراين وقت از بندگان خواسته وبه آنها توصيه شده است طلب استغفار از رب غفور است.

سحر آرام ترين وآرامش بخش ترين وقتها در ميان اوقات شبانه روزاست چون آرامش وسکوت ويژه اي برعالم طبيعت حاکم است وسحرهم معتدل ترين ساعات شبانه روز است وعواملي مانند سرما- گرما- باد وغيره در نهايت اعتدال بسر مي برند واين اعتدال حاکم برطبيعت برروح وروان انسان تاثير گذار بوده است.


وقت سحر غوغاي جهان مادي فرو نشسته وفيض عام پروردگار به صفحه جهان در حال فرود آمدن ونازل شدن است. لذا درروايات آمده که خداوند متعال هنگام سحر درهاي آسمانها را مي گشايد و مقربان به درگاه خداوند مي آيندوتسبيح وتهليل وتکبير گويند ونغمات ذکر ايشان عالم قدس را بگيرد،ودر اين ساعت است که خداوند هر حاجتي از او خواسته شود اجابت مي کند و سحروقت انتشار برکات بر زمين است.

سيره انبياء الهي و ائمه معصومين(ع) اين بوده که در وقت سحر با خداوند راز و نياز کنند و دستهاي نياز خود را به سوي حي بي نياز بگشايند و طلب استغفار و مغفرت نمايند و اينکه خداوند به نبي اکرم مي فرمايد: و من الليل فتهجد به نافلة لک عسي ان يبعثک ربک مقاما محمودا. آيه 79 اسراء و بعضي از شب را بيدار و متهجد باش که تهجد و نماز شب خاص تو است باشد که خدايت به مقام محمود مبعوث گرداند.

برنامه نجواي نيازبا توجه به آمادگي روحي مخاطبين در سحر هاي ماه مبارک رمضان براي پذيرش آموزه هاي ديني و تفکر در آداب روزه داري و انابه وتوبه به درگاه خداوندي طراحي واز ساعت 3 بامداد پخش مي گردد.

برنامه از بخشهاي متنوع آرم، پرتويي از نور ، زلال معرفت، در محضر بزرگان، معرفي محافل، شميم انتظار، اشارت، دعاي سحر حرف دل و... تهيه شده است.

عوامل برنامه:

تهيه کننده: آقاي سلطاني
گوينده: آقاي احمديان
نويسنده: خانم عبداللهي
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.