جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

نرم‌افزار فهرست نسخ خطی علوم و فنون تولید شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نرم‌افزار فهرست نسخ خطی علوم و فنون تولید شد


فهرست نسخ خطی علوم و فنون در دوره تمدن اسلامی به اهتمام یوسف بیگ باباپور و به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در قالب نرم‌افزار به تولید رسید.

به همت مرکز نور

 نرم‌افزار نسخ خطی علوم و فنون در دوره تمدن اسلامی شامل فهرست توصیفی، کتاب‌شناسی دست‌نوشت‌های متعلق به دوره تمدن اسلامی و موجود در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان، شامل علوم و فنون پزشکی و کیمیا می‌شود.

زبان واسط کاربری این نرم افزار فارسی و با موضوع رجال، تراجم و کتابشناسی است که قابلیت نصب بر روی سیستم عامل ویندوز را دارد.

نرم‌افزار نسخ خطی همچنین شامل 1500 نسخه خطی جغرافیا، ریاضیات و علوم وابسته، طبیعیات، نجوم و علوم وابسته، کشاورزی و فلاحت، آشپزی و شناخت غذاها، دامپزشکی و حیوان، دایرة المعارف‌ها و چند دانشی‌‌ها و مرقعات و خوشنویسی می‌شود.

از دیگر نسخی که در این نرم‌افزار گنجانده شده می‌توان به سفرها و سیاحت‌نامه‌ها، موسیقی و صنایعی مانند کتاب‌ آرایی، رنگرزی، الحیل، ساخت کاغذ و ادوات و متن قرآن کریم به همراه ترجمه اشاره کرد.

نرم‌افزار نسخ خطی شامل برخی امکانات و قابلیت‌هایی مانند جست‌و‌جو به روش‌های گوناگون در الفاظ و عبارات متن و فهرست کتاب‌های برنامه است.

ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت‌نامه، با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، قابلیت‌های پژوهشی به همراه امکانات یادداشت‌برداری، ذخیره‌سازی و ویرایش و چاپ متن نیز از دیگر امکانات این نرم‌افزار است. قالب این نرم افزار معجم لفظی است که توسط خدمات نور رایانه سپهر به تولید رسیده و در حال عرضه است./ فارس

آدرس کوتاه :