جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

نشست «نقش سازمان‌های غیردولتی در تحکیم خانواده» در قم برگزار شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نشست «نقش سازمان‌های غیردولتی در تحکیم خانواده» در قم برگزار شد


نخستین نشست بررسی برنامه اقدام برای گسترش نقش سازمان های غیردولتی و بخش عمومی در پاسداری از قداست خانواده و استواری روابط خانوادگی در قم برگزار شد.

 به مناسبت روز ملی خانواده و به همت انجمن راه جوان نخستین نشست «بررسی برنامه اقدام برای گسترش نقش سازمان‌های غیردولتی و بخش عمومی در پاسداری از قداست خانواده و استواری روابط خانوادگی» به مدت دو روز با حضور کار‌شناسان فعال در نهادهای غیردولتی، بخش عمومی و دولتی در هتل فدک قم برگزار شد.

در این نشست به اهمیت و ضرورت اجرای برنامه‌هایی که سبب استواری روابط خانوادگی می‌شوند اشاره و تاکید شد، با توجه به تحقق اصل دهم قانون اساسی که خانواده را به عنوان واحد بنیادی جامعه اسلامی شناخته است و تمام قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌ها باید برای آسان کردن تشکیل، پاسداری از قداست و استواری روابط در آن وجود داشته باشد، اشاره شد.

در این نشست جایگاه ویژه سازمان‌های غیردولتی و نهادهای عمومی در جامعه با توجه به رشد چشمگیر فعالیت آن‌ها در دو دهه اخیر و مناسب بودن بستر این نهاد‌ها برای مشارکت مردم و گروه‌های اجتماعی در توسعه پایدار و یافتن ابزار مناسب برای ایفای نقش مسئولیت پذیرانه آنان در جامعه مورد تاکید قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این نشست به اصلی انکار ناپذیر برای دستیابی نتایج مطلوب سازمان‌های غیردولتی برای تحقق اصل دهم قانون اساسی اشاره کردند.

در این نشست تاکید شد دستیابی به نتایج مطلوب در تعامل و همکاری بخش عمومی با سازمان‌ها در شناخت مشکلات و اولویت‌ها ضمن احترام متقابل و حفظ استقلال محقق می‌شود که در این تعامل باید به «مشارکت، نظارت، توسعه پایدار، معیارهای اخلاقی و سرمایه اجتماعی» توجه شود.

در کارگروه‌های این نشست دو روزه به اصل مشارکت جویی تصمیم‌گیران، مشارکت پذیری از سوی ذینفعان، مبتنی بودن برنامه بر اولویت‌ها و نیازهای واقعی جامعه، مسئولیت پذیری ذینفعان و دست اندرکاران برنامه‎های توسعه تاکید شد و مشارکت کنندگان در مباحث خود به لزوم وجود قوانین مشخص، فرآیند سالم، نیروی انسانی و نظارتی شفاف در تدوین سند نهایی برنامه تاکید کردند.

در پایان این نشست مقرر شد با اجرای این برنامه طی پنج سال سطح اعتماد و باور سازمان‌های غیردولتی فعال درحوزه خانواده در رفع مسائل مربوط به جامعه هدفشان افزایش یافته و بخش عمومی برای پرداختن به مشکلات و مسائل مبتلابه جامعه هدف سازمان‌دهی شود.

در این همایش بر افزایش دانش، مهارت و قابلیت نهادهای اجتماعی درباره تحلیل و بسیج جامعه هدف ، نیازسنجی و اولویت بندی، تعریف، اجرا و ارزیابی اقدامات و طرح‌های مداخله‌ای آنان در جامعه تاکید و مقرر شد نتایج اجرایی فاز اول برنامه همزمان با روز جهانی خانواده در اردیبهشت ماه سال 95 با برگزاری نشستی ارائه شود./تسنیم

آدرس کوتاه :