رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

نشست کمیته حمایت تولید ملی برگزار شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


نشست کمیته حمایت تولید ملی با حضور مسوولان ارشد استان قم در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی ،نشست کمیته حمایت از تولید ملی با حضور مهدی صادقی استاندار قم، آیت الله احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، مدیران کل استان قم، کارشناسان اقتصادی و اعضای کمیته حمایت از تولید ملی عصر دوشنبه در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی بر گزار شد.

استاندار قم در این مراسم گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی فرصتی برای استان قم است چرا که دسترسی ما را به مراکز تصمیم گیری و قوانینی که قرار است برای آینده کشور تصویب و به اجراء گذاشته شود،  نزدیک تر و تسهیل تر خواهد کرد.

وی ادامه داد: قوانین برای تصویب نیازمند غنای بیشتر و بسترسازی مناسب هستند که خوشبختانه در حوزه علمیه قم به دلیل حضور فقها و اندیشمندان این زمینه ها فراهم است، امید است  مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این ماموریت ملی خود بتواند از همه ظرفیت ها به خوبی استفاده کند.

استاندار قم گفت: اگر مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در ارتباط با قوانین قبلی و قوانینی که در حال اجراء می باشند آسیب شناسی درستی انجام دهد، قطعا در بهبودی و تسهیل امور خصوصا در بررسی طرح ها و لوایح پیش رو، کمک زیادی خواهد کرد.

 صادقی همچنین گفت: استفاده ازظرفیت شخصیت ها، متخصصین و فرهیختگان علمی حوزوی و دانشگاهی می تواند کشور را در مسیر بهبود قانونگذاری کمک کند.

 آیت الله احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از حضور استاندار و مدیران استان قم گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از مراکز نوظهور پژوهشی در قم است که به اعتقاد تعداد زیادی از صاحبنظران،  شخصیت های علمی و دینی باید ازابتدای انقلاب اسلامی برای تامین نیازهای تقنینی کشور تاسیس می شد.

وی ادامه داد: این مرکز به دلیل فعالیت های چشمگیر و اقدامات انجام شده توانسته است خیلی زود جایگاه خود را در سطح ملی پیدا کند.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: با تاسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، خیلی از کسانی که از پژوهیدن در عرصه دینی و پژوهشی ناامید شده بودند به این مرکز گرایش پیدا کرده و مشغول تحقیق هستند.

استاد حوزه علمیه قم یادآورشد:  طرح ها و لوایحی که قرار است در مجلس شورای اسلامی تصویب شود قبل از تصویب به این مرکز ارجاع و با استفاه از چند سنخ از کارشناسان حقوقی، حوزوی و اجرایی در قالب حلقات مورد بررسی قرار می گیرد وبعد از کاوش و مطالعه دقیق و دست یابی به نتیجه ملموس، به مجلس عرضه می شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز در این مراسم گفت: تا زمانی که ما یک نظام تقنینی شایسته نداشته باشیم نظام سیاسی شایسته نیز شکل نمی گیرد به همین دلیل تمام تلاش مرکز تحقیقات اسلامی مجلس غنای قوانین از طریق ارتباط بین فقه و قانون با استفاده از توان و ظرفیت محققان، اندیشمندان حوزه و دانشگاه می باشد.

 دکتر سید احمد حبیب نژاد افزود: مرکز در ارتباط با قانونگذاری تدوین پیش نویس طرح ها، حضور در کمیسیون های مجلس، آسیب شناسی قوانین و نظریه پردازی را در دستور کار خود دارد و این زمینه گام های مهمی برداشته شده است.

وی اظهار داشت: بیش از 220 استاد حوزه و دانشگاه که اکثر آنها از اساتید درس خارج حوزه علمیه قم هستند با مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همکاری دارند.

مدیر کمیته حمایت از تولید ملی نیز در این مراسم گفت: از ظرفیت مدیران، کارشناسان حوزوی، اقتصاد دانان حوزه و دانشگاه، دفاتر مراجع عظام تقلید و تمام مسوولان دلسوز نظام جمهوری اسلامی در کمیته حمایت از تولید ملی استفاده می کنیم.

دکتر محمد زمان رستمی  اظهار داشت: صاحبان صنایع چشمان بیدار ما در کمیته تولید ملی هستندو برخی از آنها به کشورهای زیادی مراجعه و با اقتصاد دنیا آشنا هستند.

 وی ادامه داد: اگر بتوانیم به برخی کشورها صادرات داشته باشیم خیلی از ظرفیت کارخانه های ما فعال می شود و نیاز به بازاریابی در کشورهای دیگر داریم.

رستمی  یادآورشد: اقتصاد جهان پیشرفته است و ما از نظر دین اسلام نیز غنی هستیم اگر بخواهیم اقتصاد را اسلامی کنیم باید جهان را بشناسیم.

رییس اتاق بازرگانی استان قم نیز در این مراسم گفت: باید زمینه را برای حضور فعال و رونق اقتصادی در کشور فراهم کنیم و در این زمینه باید با کمک تقنین، موانع را برطرف نماییم.

 مهندس ابوالفضل خاکی افزود: باید به جای ایجاد موانع برای تولید، مشکلات فرا روی تولید را برداریم، البته در گذشته در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها بخش خصوصی کمتر دخالت داده می شود ولی امروز از این ظرفیت به خوبی استفاده می شود./ شبستان

آدرس کوتاه :