رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

نقش محوری رسانه‌ها در جامعه با آسیب‌‌شناسی صحیح تقویت شود‌ - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نقش محوری رسانه‌ها در جامعه با آسیب‌‌شناسی صحیح تقویت شود‌


مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: آسیب‌شناسی رسانه‌ها از اهمیت برخوردار است و باید از نقش محوری رسانه‌ها استفاده و در جهت تقویت آن، آسیب‌شناسی‌ها ادامه داشته باشد.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری؛

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در نخستین نشست اخلاق در رسانه که در مرکز خبر حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید از فضای ایجاد تفرقه در جامعه دوری کنند، اظهار داشت: رسانه‌ها باید برای تقویت همدلی و وحدت در جامعه تلاش کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه رسانه در ترویج باور‌ها و ارزش‌های اسلامی نقش مهمی دارد، افزود: رسانه ابزاری است که می‌تواند باور‌ها و ارزش‌ها را به جامعه معرفی و ضد ارزش‌ها را مشخص و در رفتارهای فردی و اجتماعی جامعه اثرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه اهمیت رسانه‌ها تا حدی است که می‌توانند جامعه را به تعالی و حتی سقوط بکشاند، گفت: ادامه آسیب‌شناسی رسانه‌ها از اهمیت برخوردار است و باید از نقش محوری رسانه‌ها استفاده و در جهت تقویت آن، آسیب‌شناسی‌ها ادامه داشته باشد.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری با اشاره به اینکه اگر رسانه‌ها قصد اصلاح دارند باید آئینه تمام نمای جامعه باشند، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها می‌توانند با دلسوزی برای به تصویر کشیدن زیبایی و نازیبایی‌های جامعه تلاش کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه رسانه‌ها در دیدگاه پیامبر اکرم و ائمه معصوم (ع) دارای وظایفی هستند عنوان کرد: ترویج فضائل اخلاقی، کرامات انسانی و جهان بینی از رسالت‌های مهم رسانه‌های جمعی است که باید به آن توجه جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم خود همه ویژگی‌های رسانه جامع را دارد افزود: حضور ائمه معصوم (ع) در مناسبات اجتماعی مانند حج و نماز جمعه از نمونه‌های آگاهی رسانی به مردم است و این نمایان کننده این است که اگر در راس رسانه‌های ما انسان‌های متعهد قرار داشته باشند فرهنگ اخلاقی عظیمی شکل می‌گیرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه در رسانه باید‌هایی وجود دارد عنوان کرد: هدف‌گرایی، از جمله باید‌های رسانه است و اگر رسانه‌ای بدون هدف فعالیت کند به جایی نمی‌رسد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: یک رسانه در کنار هدف‌گذاری باید مشخص کند برای چه رده سنی کار می‌کند و ریشه‌های ذهنی و دینی افرادی که برای آن‌ها کار می‌کند را مشخص کند.

وی با بیان اینکه توجه به منافع عمومی از دیگر باید‌های رسانه است عنوان کرد: توجه به مصلحت یک فرد یا گروه خاص در رسانه مانند سم مهلک است و باید در رسانه خواست عمومی جامعه مطرح باشد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه رسانه‌ها در زمان بحران باید به یاری مردم اهتمام داشته باشند، عنوان کرد: رسانه‌ها باید ‌برای زنده نگه داشتن امید در جامعه همانند روزهای جنگ تحمیلی تلاش کنند.

مدیر حوزه‌ها علمیه سراسر کشور با اشاره به اینکه تربیت محور بودن و تقویت روحیه ایثار از مواردی است که در رسانه‌ها باید در اولویت قرار گیرد گفت: معرفی الگو و اسوه‌ها و افشای توطئه‌های دشمنان از دیگر مواردی است که باید مد نظر رسانه‌ها باشد.

وی با بیان اینکه برخی نباید‌ها هم برای رسانه‌ها وجود دارد خاطر نشان کرد: جلوگیری از ایجاد تفرقه در جامعه، تحریف حقایق، تخریب فرد یا گروه خاص، پرهیز از منکرات، دوری از ایجاد تفریط و افراط در جامعه از جمله مواردی است که باید مدنظر صاحبان رسانه قرار گیرد.

آدرس کوتاه :