رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

نقش ویژه قم در تبیین فتوای تحریم سلاح‌های کشتار جمعی در اسلام - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم با اشاره به اوج‌گیری مذاکرات هسته‌ای در دو سال اخیر گفت: قم نقش ویژه‌ای در حاشیه این مذاکرات به ویژه در تبیین فتوای تحریم سلاح‌های کشتار جمعی در اسلام داشت.

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم مطرح کرد

 

 به نقل از روابط عمومی دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم، حمید مکارم با اشاره به ایجاد 28 نمایندگی وزارت خارجه در استان‌های مختلف کشور گفت: نخستین شرح وظیفه این دفاتر ارائه خدمات کنسولی مانند تائید اسناد، اعطای ویزای فرودگاهی و همکاری در حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور و ... است.

وی دومین عملکرد نمایندگی‌های داخل کشور را کمک به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تسهیل روابط بین‌المللی استان‌ها در زمینه‌های مختلف و تبادل هیئت‌های خارجی اعلام کرد.

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم افزود: با توجه به ماهیت بین‌المللی استان قم که مورد اشاره مقام معظم رهبری در سفر ایشان به قم بود، وظیفه و مسئولیت این نمایندگی مضاعف خواهد بود هرچند که موضوع بین‌المللی کردن فضای قم یک مسئولیت چندجانبه است و سایر دستگاه‌ها نیز باید زمینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن را فراهم سازند.

وی توسعه دیپلماسی دینی و مناسبات بین‌المللی حوزه علمیه را از دیگر خدمات دفتر وزارت خارجه در قم ذکر کرد و افزود: با توجه به دو عنصر عقلانیت و اعتدال در فرهنگ شیعی هیئت‌های دینی و علمی بسیاری علاقمند به گفت‌وگو با علمای حوزه و شنیدن دیدگاه‌های آنها هستند.

مکارم با اشاره به اوج‌گیری مذاکرات هسته‌ای در دو سال اخیر اظهار کرد: قم نقش ویژه‌ای در حاشیه این مذاکرات به‌ویژه در تبیین فتوای تحریم سلاح‌های کشتار جمعی در اسلام داشت.

مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم گفت: در سال‌های اخیر چندین هیئت اروپایی و آمریکایی ضمن سفر به قم در صدد بررسی ادله فتوای رهبری در تحریم سلاح هسته‌ای بودند. آنها در گفت‌وگو با فقهای حوزه دلائل عقلی و نقلی این فتوا را بررسی کرده و به روشنی دریافتند که این فتوا نه سیاسی است و انحصاری، بلکه سایر مراجع عظام نیز بر این دیدگاه اتفاق‌نظر دارند.

مکارم با اشاره به برگزاری همایش فقه هسته‌ای در اسفند 92 گفت: مقالات ارائه شده در این همایش و برنامه‌های مشابه آن، سرمایه خوبی برای اقناع نخبگان دینی جهان در موضوع فتوای رهبری است.

وی اظهار امیدواری کرد که این همایش در سطح بین‌المللی و با حضور علمای سایر ادیان و مذاهب برگزار شود./ فارس

آدرس کوتاه :