جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

نماز عید فطر امام رضا(ع) مانور سیاسی اجتماعی بود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نماز عید فطر امام رضا(ع) مانور سیاسی اجتماعی بود


عضو هیئت علمی جامعة الزهرا(س) گفت: نماز عید فطر امام رضا(ع) مانور سیاسی اجتماعی بود و تجمع یاوران امام را نشان داد، به این دلیل امام رضا(ع) در همه ابعاد پیروز شدند.

عضو هیئت علمی جامعة الزهرا(س):

معصومه ظهیری امروز در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا(ع) اظهار کرد: بخشی از مبارزات امام رضا(ع) سیاسی، بخشی دیگر در قالب کارهای کلیدی و بخشی در مورد نحوه مقابله با گروه‌های معاند بود.

وی خاطرنشان کرد: مامون با ریاکاری جلو آمد و یکی از اهداف هجرت اجباری امام رضا(ع) از مدینه به سوی مرو برای این بود که امام را زیر نظر بگیرد و ارتباط امت را با امام قطع کند و وجوهات و اموالی که به عنوان سهم امام بود، به سوی خزانه سرازیر کند.

عضو هیئت علمی جامعة الزهرا(س) عنوان کرد: ریاکاری مامون از این نظر بود که برای شیعیان جلب توجه کند و به امت بگوید امامتان ولیعهد من است، بنابراین به چه دلیل ادعای مبارزه با حکومت جور بنی عباس را دارید.

وی با اشاره به سنجش قدرت علمی امام رضا(ع) گفت: مامون در بخشی از اقدامات خود می‌خواست قدرت علمی امام را بسنجد و در این زمینه جلسات مناظره بسیاری تشکیل داده بود که محور این مناظرات اعتقادات، توحید و جایگاه امامت قرار گرفت.

ظهیری خاطرنشان کرد: ابتدا امام رضا(ع) ولایتعهدی را قبول کردند تا مردم بدانند امام حاکم است، این امام بزرگوار در معاهده‌نامه نوشتند «من می‌دانم تو چه حیله‌ای در پیش داری».

وی با بیان اینکه نماز عید فطر امام رضا(ع) مانور سیاسی اجتماعی بود، گفت: زمانی که جمعیت فراوانی برای شرکت در نماز عید فطر امام راهی شدند، این حرکت تجمع یاوران امام را نشان داد، به این دلیل امام رضا(ع) در همه ابعاد پیروز شدند.

عضو هیئت علمی جامعة الزهرا(س) یادآور شد:‌ پیشوای هشتم شیعیان در مناظرات علمی چنان عالمانه برخورد کردند که کسی قدرت مقابله با ایشان را نداشت، به این دلیل همه ترفندهای مامون به نحوی خنثی شد و به ثمر نرسید، بنابراین حکومت به امام داده شد و حضرت را به شهادت رساندند.

وی عنوان کرد:‌ امام رضا(ع) به عنوان مهم‌ترین بعد و محور، استقامت و مقاومت را در دستور کار خود قرار دادند و هیچگاه تسلیم ترفندها و حیله‌های دشمن نشدند.

ظهیری خاطرنشان کرد:‌ روش‌های امام رضا(ع) سیاسی، افشاگری حیله‌ها و ترفندهای دشمن بود و اینکه دشمن برای امت شناسانده شود.

وی یادآور شد:‌ فعالیت‌های امام رضا(ع) علمی فرهنگی بود و ایشان در مناظرات چهره دشمن را افشا کردند، کار فرهنگی این امام بزرگوار به معنای تبلیغ نبود، بلکه عمق بخشیدن به اهداف اسلام بود./ فارس

آدرس کوتاه :