جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

نمایش طنز شکرپاره - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

نمایش طنز شکرپاره

نمایش طنز شکرپاره


Loading the player...


قدمت نمايش درايران را اگر بخواهيم از دوران پيش از اسلام بررسي كنيم، بايد بحث خود را از نمايش‌هاي آييني كه به داستان سوگ سياوش و كين ايرج معروف شده است آغاز کنيم. بنابر آن چه در آثار بر جاي مانده از ادبيات كهن ايران و شاهنامه فردوسي و اشاره‌هايي كه در برحي از کتاب هاي تاريخي ايران آمده، اين مراسم هرسال در زماني معين برگزار مي‌شده است و در دوره ي اسلامي چون با سنت‌ها و آيين‌هاي «گبركان» مخالفت مي‌شد به تدريج رنگ اسلامي گرفت و با روي كارآمدن مذهب تشيع به تعزيه ي حسين و يارانش تغيير شكل داد.

پس زمينه تئاتر در ايران به دوران باستان برميگردد. شروع اولين تئاتر و پديده‌هاي بازيگري مردم اين سرزمين را مي‌توان در مراسم و تشريفاتي جستجو کرد که در آن‌ها به ستودن قهرمان‌هاي افسانه‌اي و ملي و تحقير دشمن مي‌پرداختند.

که از اين دست آثار مي‌شود به سوگ سياوش و روايات نمايشي از تاريخ، داستان‌هاي اساطيري و عشقي که توسط هرودوت و گزفون گزارش شده اشاره کردولي تئاترهاي اوليه ايراني پيوند عميقي با واقعه کربلا و ساير وقايع و زندگي پيامبران دارد که عموماً تعزيه ناميده مي‌شود. تئاتر جديد و مدرن اروپايي همچون بسياري ديگر از مظاهر غربي در زمان ناصرالدين شاه به ايران آمد. تا قبل از سفرهاي سه گانه شاه به اروپا تئاتر غيرتعزيه‌اي ايران تنها به يک سري نمايش‌هاي سبک کوچه بازاري خلاصه مي‌شد. روحوضي و تقليدکاري نمونه‌اي از آن بود.

اشخاصي چون شيخ شيپور، شيخ کرنا و يا کريم شيره‌اي تئاترهايي في‌البداهه اجرا مي‌کردند و خاطر شاه منبسط مي‌گرديد. ولي سفر شاه به اروپا و ديدن عظمت و شکوه اپراها و سالن‌هاي نمايشي آنجا دل شاه را برد.

کار نمايش صرفا خنداندن مخاطب نيست، البته ساختار نمايش طنز به گونه اي ست که موقعيت هاي خنده آور و کميک ايجاد مي کند و در اين شکي نيست. اين ويژگي را نبايد فراموش کرد اما به هر قيمت خنداندن مخاطب هم درست نيست.

داريوش مودبيان کتاب هايي در زمينه طنز به نگارش در آورده است که هم به لحاظ متن نمايشنامه و هم ساختار طنز در تئاتر قابل توجه است و علاقه‌مندان مي توانند به اين کتاب ها رجوع کنند و نمايشنامه ها را بخوانند تا بيشتر با اين عرصه آشنا شوند. البته کتاب هاي ديگر هم در زمينه طنز در در بازار کتاب موجود است و هنرجويان و علاقه‌مندان مي توانند به اين گونه آثار رجوع کنند.
نام نمايش هاي طناز تاريخي ، اجتماعي برگرفته از حکايت هاي و روايات تاريخي است.

اين آيتم راديويي هر روز از صداي استاني قم پخش مي شود.

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: آقاي امير حسين ياوري
بازيگران هنرمند: آقايان بهروز نيازمند، امير حسين هنرمند و خانم مليحه توکلي
نويسنده: خانم الهه حيدري
صدابردار: خانم الهه حيدري
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.