جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

نگاهی به توسعه رشته تنیس روی میز در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نگاهی به توسعه رشته تنیس روی میز در قم


رشته تنیس روی میز در زمره رشته‌هایی است که در قم یکی از رشته‌های پیشرو و با قابلیت جذب ورزشکاران سازمان یافته قابل توجه است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، رشته تنیس روی میز یکی از رشته‌های فعال و پرتوان در میان هیئت‌های ورزشی قم است که در سال‌های اخیر توانسته است به موفقیت‌های شایانی برسد.

به دست آوردن نخستین گردن‌آویز بین‌المللی تنیس روی میز قم توسط محمد معین منتظری توانست مهر تأییدی بر سیر صعودی رشته تنیس روی میز در قم باشد.

واقعیت این است که رشته تنیس روی میز در قم از زمان بهره‌برداری از خانه تنیس روی میز قم که سال قبل رخ داد، با توانی دوچندان مسیر حرکت به‌سوی موفقیت را طی می‌کند.

کسب مدال از مسابقات بین‌المللی برای تنیس قم هدف دور از دسترسی بود که سرانجام با به ثمر رسیدن برنامه پرورش ورزشکاران مستعد هیئت تنیس روی میز تحقق پیدا کرد.

محمد معین منتظری پینگ‌پنگ باز قمی موفق شد در رقابت‌های بین‌المللی قزاقستان با پیروزی برابر همه رقیبان خود عنوان نخست و مدال طلای این مسابقات را به دست آورد.

کسب این پیروزی در حالی برای پینگ‌پنگ قم محقق شد که میزبانی اردوی تیم ملی تنیس روی میز نونهالان پسر امسال بر عهده قم بود و در چنین شرایطی زمینه برای حضور پینگ‌پنگ بازان قمی در اردوی تیم ملی مهیا شد.

پس از این مسابقات، هیئت تنیس روی میز قم به دنبال برنامه‌های دیگری نیز بود و میزبانی از مسابقات دختران نونهال کشور در خانه تنیس روی میز هدفی بود که با رایزنی‌های این هیئت شکل عملی به خود گرفت.

این میزبانی نشان داد رشته تنیس روی میز در بخش بانوان در حال گسترش است و طرح آتی هیئت تنیس روی میز قم بر اساس ایجاد مسیری برای رسیدن دختران پینگ‌پنگ باز قمی به تیم‌های ملی استوار شده است.

حضور پرشمار تیم‌های قمی در مسابقات گوناگون دختران و پسران کشور و انجام مسابقات مناسبتی و استانی جمعیت ورزشکاران سازمان‌یافته تنیس روی میز را در قم افزایش داد و پویایی خاصی به این رشته در قم بخشید.

پیش از آنکه خانه تنیس روی میز قم به بهره‌برداری برسد، عمده کار تنیس روی میز قم در سالن شهید محمدی واقع در ورزشگاه تختی انجام می‌شد که از نظر اندازه‌ها و فضای لازم شرایط قابل قبولی نداشت و به‌تنهایی بار تنیس روی میز قم را بر دوش می‌کشید.

فعال شدن باشگاه‌های خصوصی و راه‌اندازی هیئت خانه تنیس روی میز، توانسته است شرایط مناسب‌تری برای محمد عموییان رئیس هیئت تنیس روی میز استان قم به‌منظور گسترش تنیس روی میز قم ایجاد کند.

تنیس روی میز در قم هنوز هم مشکلاتی دارد و در بخش جذب اسپانسر جذب به‌منظور حضور یک تیم از قم در لیگ بر‌تر بزرگ‌سالان موفق به انجام حرکت خاصی نشده و اگر این هدف به نتیجه برسد افتخارات تنیس روی میز تکمیل می‌شود.

توسعه همگانی تنیس روی میز در قم

اساس و بنیان هر رشته ورزشی بر دو پایه توسعه همگانی و قهرمانی استوار است و رشته تنیس روی میز به دلیل جایگاه خود نزد مردم توانایی پیشرفت در هر دو جبهه را دارد.

نگاهی به برنامه‌های همگانی هیئت تنیس روی میز قم حاکی از تلاش قابل ستایش این هیئت ورزشی برای رشد همگانی آن دارد که حاصل این تلاش‌ها در مسابقات مناسبتی یا فضای مهیا شده برای تنیس روی میز در پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر قم هویدا است.

مسابقات تنیس روی میز همگانی روز طبیعت، جام نوروز، رقابت‌های مناسبتی بر اساس ایام و مسابقات گرامیداشت روز جهانی تنیس روی میز در قم با حضور عموم مردم می‌تواند نقش مهمی در توسعه همگانی تنیس روی میز داشته باشد.

با توجه به برنامه فدراسیون جهانی تنیس روی میز مصاف با 6 آوریل به‌عنوان روز جهانی تنیس روی میز، مسابقات جایزه بزرگ روز جهانی تنیس روی میز در قم و همزمان در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود که برگزاری این مسابقات در قم نیز در سال‌های اخیر با شور و نشاط قابل توجهی همراه بوده است.

عموییان: راه‌اندازی خانه تنیس روی میز این رشته را دگرگون کرد

رئیس هیئت تنیس روی میز قم معتقد است راه‌اندازی خانه تنیس روی میز، این رشته را دگرگون کرد و نقش مهمی در تقویت چهره تنیس روی میز قم در سطح کشور داشت.

محمد عموییان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: با راه‌اندازی خانه تنیس روی میز و آغاز به کار از این فضای اختصاصی در رشته تنیس روی میز، مشکل اساسی ورزشکاران ما برطرف شده است و خوشبختانه تنیس روی میز قم در حال حاضر از شرایط تمرینی بهتری برخوردار است.

وی افزود: سالن تنیس روی میز قم در مجموعه شهدای هفتم تیر و به‌صورت استاندارد ساخته شده و توانایی برگزاری اردوی تیم‌های ملی را دارد اگرچه برای میزبانی باید هزینه قابل توجهی را متقبل شویم اما در حال حاضر حداقل از نظر فیزیکی مشکلی برای اخذ میزبانی نداریم.

رئیس هیئت تنیس روی میز قم گفت: با توجه به مدالی که معین منتظری در مسابقات قزاقستان به دست آورد حالا شرایط بهتری برای حضور ورزشکارانمان در تیم‌های ملی داریم و تلاش می‌کنیم نفرات ما در تیم‌های ملی پایه افزایش پیدا کنند.

عموییان تصریح کرد: برنامه‌هایی برای توسعه هر چه بیشتر تنیس روی میز در بوستان‌های سطح شهر داریم و در این زمینه همکاری خوبی بین هیئت تنیس روی میز و شهرداری قم شکل گرفته است.

حضور تیم‌های قمی در لیگ‌های مختلف کشور

تیم‌های تنیس روی میز قم در یکی دو سال اخیر حضور پررنگی در مسابقات رده‌های مختلف سنی کشور در دو بخش دختران و پسران داشته‌اند.

تیم تنیس روی میز نوجوانان و نونهالان قم که امسال در مسابقات لیگ دسته اول تنیس روی میز پسران کشور شرکت کرده در دور رفت لیگ دسته اول کشور سوم شد و با تکرار همین رتبه در دور برگشت با وجود شایستگی نتوانست به مرحله بعدی صعود کند.

تیم رده سنی جوانان و امید تنیس روی میز قم نیز اوایل امسال در مسابقات لیگ بر‌تر شرکت کرد و در شرایطی که با حریفانی قدرتمند و پرهزینه مواجه بود توانست به نتایج درخشانی دست یابد اگرچه این تیم نیز در رقابت با رقبایی که از بازیکنان ملی‌پوش بهره‌مند بودند موفق به کسب جواز صعود نشد.

در بخش دختران نیز تیم‌های تنیس روی میز قم در مسابقات مختلف نوجوانان و نونهالان کشور حضوری پررنگ داشتند.

تنیس روی میز قم در رده سنی بزرگ‌سالان در لیگ‌های کشوری فعالیت ندارد گرچه زمانی تیم مقاومت قم در لیگ دسته اول حضور داشت اما در حال حاضر به دلیل نبود اسپانسر، هیئت تنیس روی میز قم نماینده‌ای در لیگ ندارد و فعالیت خود را روی رده‌های سنی پایه معطوف کرده است.

مهدوی: استعدادیابی ورزش قهرمانی با مشارکت آموزش‌وپرورش ممکن است

نایب‌رئیس هیئت تنیس روی میز استان قم معتقد است استعدادیابی ورزش قهرمانی با مشارکت آموزش‌وپرورش ممکن است و مربیان ورزش مدارس باید در این زمینه توجیه شوند.

آزاده مهدوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: در شرایط فعلی گسترش ورزش بانوان در قم شامل تمام رشته از جمله تنیس روی میز چالش‌هایی دارد و از جمله این مشکلات نوع نگاهی است که از سوی خانواده‌ها به ورزش دختران می‌شود.

وی گفت: ورزش قهرمانی برای برخی از خانواده‌ها به‌ویژه برای فرزندان دختر در اولویت بالایی قرار ندارد در حالی که بدون نهادینه کردن فرهنگ ورزش قهرمانی و مدال‌آوری در میان مردم نمی‌توانیم در این زمینه اقدام مؤثری انجام دهیم.

نایب‌رئیس هیئت تنیس روی میز قم بیان کرد: تیم‌های تنیس روی میز قم در بخش بانوان به این دلیل که با مشکلات مالی مواجه هستند نمی‌توانند به شکل شایسته در مسابقات تنیس روی میز بانوان شرکت کنند و شاهد جذب حامیان مالی به سمت رشته‌های پرزرق و برق‌تر هستیم.

وی درباره مشکلات اعزام پینگ‌پنگ بازان قم به مسابقات قهرمانی کشور عنوان کرد: در این زمینه فشار زیادی را تحمل می‌کنیم زیرا این هزینه باید بر دوش هیئت قرار گیرد و هیئت تنیس روی میز حتی باید هزینه ورودی مسابقات را هم بپردازد.

مهدوی تصریح کرد: ایجاد باشگاه‌های خصوصی در محله‌ها برای شناسایی استعدادهای ورزشی نقش مهمی در رشد ورزش بانوان دارد و اگر باشگاه‌ها در سطح شهر پراکنده شوند، خانواده‌ها آسان‌تر به باشگاه‌ها دسترسی دارند.

مهدوی با تأکید بر ایجاد سازوکاری در مورد معلمان ورزش مدارس در زمینه ایجاد تعامل با هیئت‌های ورزشی خاطرنشان کرد: استعدادیابی ورزش قهرمانی با مشارکت آموزش‌وپرورش امکان‌پذیر است و مربیان ورزش مدارس در مورد استعدادهایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند و نحوه همکاری و مشارکت با هیئت‌های ورزشی توجیه شوند.

==================

گزارش: حامد اسماعیلی / فارس

==================

آدرس کوتاه :