جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ آبان ۱۳۹۹

نگرش فردگرایانه بنیان خانواده‌ها را نشانه گرفته است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

نگرش فردگرایانه بنیان خانواده‌ها را نشانه گرفته است


رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم گفت: نگرش فردگرایانه و تجرد زیستی امروزه بنیان‌ خانواده‌ها را نشانه گرفته است.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم:

 حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد پیش از ظهر امروز در نشست علمی دین، خانواده و تحولات اجتماعی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد گفت: امروزه خانواده در برابر پنج موج بنیان شکن قرار گرفته است و این امواج شامل نسبی گرایی اخلاقی، برابری در جایگاه‌ها و نقش‌ها، نظام تربیتی آندروژنی، نگاه‌های دولت سالارانه و فرد گرایی است.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم افزود: شیوع طلاق نوظهور و با جوامع سنتی متفاوت است، در گذشته طلاق ناشی از اختلافات شدید در مناسبات خانوادگی بود ولی امروزه ناشی از توجه ویژه به خصلت فرد گرایانه است و افراد نمی‌خواهند مسؤولیت خانواده را بپذیرند.

وی با اشاره به شکستن ساختارهای خانواده گفت: خانواده در دهه اخیر تجربه نامیمونی را تجربه کرده که شکستن ساختار خانواده را به دنبال داشته است و ما امروز با موضوعات نوپدیدی مواجه هستیم که در دید اول شاید همان زندگی سنتی باشد ولی این گونه نیست.

زیبایی‌نژاد ادامه داد: تجرد زیستی که در کشورهای مختلف ترویج پیدا کرده است کاملا منشا فرد گرایانه دارد و با نوع تفکر تجرد در کلیسا متفاوت است.

وی با بیان اینکه نگاه‌های دولت سالارانه خانواده‌ها را به حاشیه برده است گفت: به جای اینکه دولت‌ها مکمل خانواده باشند خانواده را به حاشیه می‌برند.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم افزود: نظام تربیت رسمی و غیررسمی در دولت‌های سالارانه، نه خانواده را نهاد ارزشمند می‌داند و نه تفاوتی برای جایگاه زن و مرد قائل است در این موج خانواده تا جایی تحمل می‌شود که شادکامی فرد را مورد تاثیر قرار ندهد.

وی خاطر نشان کرد: برای نخستین بار در تاریخ بشریت نظام سرمایه داری کل مناسبات فرهنگی و اجتماعی را مورد تاثیر خویش قرار داده است از این رو نظریه‌های علمی رسانه‌های نوظهور و نظام بین المللی و جریان‌های فمینیستی در کنار نظام سرمایه داری جبهه در مقابل خانواده‌ها گرفته‌اند.

زیبایی‌نژاد با اشاره به خانواده در مجامع بین المللی گفت: از دهه 1980 میلادی عصر بازگشت به خانواده در مجامع بین المللی رقم خورده است ولی نباید این موضوع برای ما فریبنده باشد.

وی اضافه کرد: خانواده‌ای که در مجامع بین المللی مطرح است خانواده‌ای است که ارزش‌های فرد گرایانه را تولید کند.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم به وظایف روحانیت در مقابل خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: جامعه روحانیت اسلامی و مسیحی می‌توانند در قبال این وضعیت در دو ناحیه حفظ اصالت دین با تاکید بر آموزه‌های ثابت و تنویر افکار عمومی فعال باشند.

وی ادامه داد: نخستین مسؤولیت ما این است که نباید بر اثر تحولات دین خویش را دست خوش تغییر کنیم و دومین وظیفه روحانیت تنویر افکار عمومی به ویژه جامعه مومنان نسبت به واقعیت‌های موجود و پلیدی فرهنگ‌های منحط است.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم با تاکید بر حفظ و تقویت اتصال مردم به دین ابراز کرد: در این رابطه تاکید بر لذت‌های معنوی پایدار، لذت تشکیل و محافظت از خانواده و حفظ رابطه با خویشاوندان با استفاده از زبان هنر باید صورت بگیرد.

زیبایی‌نژاد خاطر نشان کرد: کسانی که در خارج از چارچوب شرعی ازدواج، زندگی می‌کنند باید بدانند که کارشان اشکال دارد ولی نباید به گونه‌ای رفتار کرد که اتصال کمرنگ آنها از دین قطع شود.

وی ابراز کرد: در مقایس بین‌المللی رفتارهای همگرایانه بین حوزه‌های علوم دینی در قم و واتیکان کمک می‌کند تا در قبال امواج خطرناک با جریان‌ها مخالفت کنیم. / فارس

آدرس کوتاه :