حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸

هجدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در قم برگزار می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


رئیس سازمان دانش‌آموزی استان قم از برگزاری هجدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با موضوع مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور روز 22 آذر امسال در قم خبر داد.

با موضوع مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور

ابوالفضل پورمحمدیان، با اشاره به هجدهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با عنوان مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور اظهار کرد: پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، مدیریت بحران کشور، صدا و سیما، هلال احمر، سازمان دانش‌آموزی، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری، آتش‌نشانی و اورژانس در بحث مانور زلزله فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد:‌ این مانور روز 22 آذر امسال ساعت 10 در تمام مدارس و مقاطع استان انجام می‌شود، البته این مانور در آموزشگاه فرزانگان با حضور مدیر آموزش و پرورش استان و معاونان برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان قم با اشاره به طرح دادرس (دانش‌آموز آماده در روزهای سخت) گفت:‌ این طرح آموزش دانش‌آموزان را در زمینه زلزله در دستور کار دارد تا بتوانند بحث مانور زلزله را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: خروج و پناه‌گیری صحیح در این طرح آموزش داده می‌شود و علاوه بر این امر مدیریت بحران محله نیز در این قضیه فعال شده و خانواده‌ها و کسبه اطراف مدرسه که در زمان بحران یا زلزله ممکن است، دچار حادثه شوند، در این مانور شرکت می‌کنند.

پورمحمدیان با بیان اینکه سه گروه سبز، سفید و قرمز در این مانور فعال هستند، گفت:‌ هر یک از گروه‌ها در یک بخش فعالیت می‌کنند و مکان‌های امن را شناسایی می‌کنند و پناه‌گیری را انجام می‌دهند.

وی از نواخته شدن زنگ زلزله روز 22 آذر امسال خبر داد و افزود: به محض نواخته شدن زنگ زلزله دانش‌آموزان خروج اضطراری را از درهای مطمئن انجام می‌دهند و در محل‌ها و مناطق امن پناه‌گیری صحیح دارند.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان قم خاطرنشان کرد: پیش از مانور گروه سبز نقشه‌های ساختمانی مدرسه را بررسی و مکان‌های امن را شناسایی می‌کند، این گروه شامل کارشناسان نوسازی مدارس، شهرداری و ستاد بحران مدرسه است.

وی عنوان کرد: آموزش‌هایی که دانش‌آموزان در طول سال دریافت کردند، در مانور اجرا می‌کنند. اطفای حریق، خروج اضطراری و پناه‌گیری صحیح از جمله اموری است که دانش‌‌آموزان در مانور زلزله انجام می‌دهند.

پورمحمدیان یادآور شد: باید در نظر داشت دانش‌آموزان با خانواده‌ها در ارتباط هستند، بنابراین می‌توانند خانواده‌ها را آموزش دهند.

آدرس کوتاه :