حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۸

هر نفر 160لیتر آب روزانه در قم مصرف میکند - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 صادق پور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: در شهر قم سرانه روزانه مصرف آب برای هر نفر 160لیتر میباشد که باید با توجه به شریط قم زیر 80لیتر باشد.

زارع مدیر کل هواشناسی استان قم در گفتگوی خبری با اشاره به رتبه بیستم قم در میان استان های کشور از لحاظ بارندگی گفت:  متوسط میزان بارندگی استان در سال زراعی جاری تاکنون 46.8میلیمتر بوده است که 52درصد نسبت به بلند مدت کاهش داشته است.

زارع با بیان اینکه پیش بینی ها حکایت از ادامه رودند کاهش بارندگی در استان را دارد گفت: امسال بیشترین بارندگی با 69میلیمتر در کهندان بوده در حالی که سال گذشته 224میلیمتر بارندگی داشته است و کمترین بارندگی در منطقه خور آباد بوده است.

وی تصریح کرد : دریاف حق آبه دریاچه نمک موضوعی حیاتی است و اگر این امر محقق نشود استان درگیر معضل گرد و خاک میشود که سلامت مردم را تهدید میکند.

مدیر کل هواشناسی استان قم عنوان کرد: توان اقلیمی استان قم ظرفیت بهره برداری کنونی را ندارد و ما در حال حاضر 6برابر توان اقلیمی قم در حال بهره برداری هستیم.

زارع به افزایش دو درجه ای دمای استان قم در 30 سال اخیر اشاره کرد و گفت: نیروگاهها ، صنایع متعدد ، خودرو ها و موتورسیکلت ها گرما زا هستند و تبخیر را افزایش میدهند و خودروهای هیبریدی و برقی باید جایگزین خودرو های کنونی شود.

وی افزود: چمن کاری یکی دیگر از عوامل تبخیر آب و ایجاد گازهای گلخانه ای و تثبیت جزیره گرمایی قم است که باعث کاهش بارندگی میشود و باید به سمت فضای سبز درختکاری برویم .

حاج حسینی میر عامل شرکت آب منطقه ای در تماس تلفنی با گفتگوی خبری گفت: ما در منطقه خشکی هستیم و رفتارها و الگوهای متانسب با این منطقه باید در جامعه شکل بگیرد.

حاج حسینی عنوان کرد: سالهاست افت مستمر سطح آب های زیر زمینی را داریم که شرایط بغرنجی را ایجاد کرده است و سیاست ها و برنامه های انقباضی برای این موضوع در دستور کار است.

وی تصریح کرد: در سال های اخیر انتقال آب از سر شاخه های دز این فرصت را ایجاد کرد تا روند افت سطح آب های زیرزمینی را کاهش دهیم اما هنوز میزان بهره برداری از آب های زیرزمینی  خیلی بیشتر از ظرفیت است که باید متناسب شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای  افزود: میزان برداشت کنونی از آب های زیرزمینی 550 میلیون متر مکعب است که باید به 400 میلیون مترکعب برسد.

صادق پور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در تماس تلفنی با گفتگوی خبری با اشاره به اینکه  روزانه 350هزار متر مکعب مصرف آب در شهر قم داریم  گفت: در سال های اخیر تمام منابع آبی قم استحصال شده و در حال مصرف است و منبع آبی دیگری برای شناسایی در استان وجود ندارد.

صادق  پور افزود: در کشورهای پر آب میزان مصرف آب برای هر نفر 120لیتر در روز است در حالی که در شهر قم سرانه روزانه مصرف آب برای هر نفر 160لیتر میباشد که باید با توجه به شریط قم زیر 80لیتر باشد.

وی تصریح کرد: با انشعابات پرمصرف و غیرمجاز با جریمه مالی و قطع انشعاب برخورد میشود و 1000انشعاب غیر مجاز در سال 96 قطع شده است که عمداتا مجاز شده اندو با 5000 انشعاب پرمصرف در سال آینده مقابله میشود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم  خاطر نشان کرد: با تمهیدات در نظر گرفته شده در سال 97 مشکل خاصی برای تهیه آب شهروندان نداریم اما اگر روند کاهش بارش و افزایش میزان مصرف آب با همین شکل ادامه یابد به زودی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

 

 


آدرس کوتاه :