جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

هفت اقلیم - رادیو قم

 

 

معرفی برنامه های رادیو قم

هفت اقلیم

هفت اقلیم


Loading the player...

هفت اقلیم

 

 

 

هفت اقلیم
"هنر یک شیوه بیان است ، یک شیوه ادا کردن است  . منتها این شیوه ی بیان از هر تبیین دیگر رساتر ، دقیق تر ، نافذتر وماندگارتر است .دقت در هریک ازاین چند تعبیری که عرض کردم :رساتر بودن ، دقیق تر بودن ، نافذ تر و ماندگارتر بودن ، در فهم معنای هنر کمک می کند . ای بسا که یک گزارش غیر هنری ، گرچه علمی وتحقیقی ودقیق ، خاصیت ارائه ی هنری را نداشته باشد . بارها گفته ام  که هر پیامی ، هر دعوتی ، هر انقلابی ، هر تمدنی وهر فرهنگی تا در قالب هنر ریخته نشود ، شانس نفوذ وگسترش ندارد وماندگار خواهد بود وفرقی هم بین پیام های حق وباطل نیست"     مقام معظم رهبری


هنر شاخه های زیادی دارد و در هرکدام از شاخه ها افراد گوناگونی فعالیت در تعریف هنر باید گفت که ، برای هنر، نمی‌توان مانند اشیا و عناصر طبیعی، فرمول یا ضابطه خاص تعیین نمود، و از نظر منطقی، جنس، فصل و حد آن را ترسیم نموده و تعریف علمی از آن ارائه داد؛ چرا که هنر، امری معنوی است و در دل آن نوعی اشراق و شهود نهفته است.


هنر شاخه های زیادی دارد و در هرکدام از شاخه ها افراد گوناگونی فعالیت می کنند. و نام هنرمند را به دنبال اسم خود به یدک می کشند و همواره سعی می کنند آثاری را خلق کنند که در نوع خود و در مقابل دیگر آثار هنری از ویژگی های شاخصی برخوردار باشد ، این رقابت در سایر رشته های هنری نیز وجود دارد.
در زیر رشته های هنری یعنی رشته هایی که هنر اول تا هفتم را تشکیل می دهند و از آنها با عنوان هنر های هفتگانه بشری یاد می شود آورده شده است:

1- معماری

2- نرهای دستی مانند مجسمه سازی ، شیشه گری و …
3- هنرهای ترسیمی شامل نقاشی ، خطاطی و …
4- دبیات شامل شعر ، داستان ، فیلمنامه و…
5-  موسیقی
6- ورزش ، رقص و حرکات نمایشی
7- هنرهای نمایشی مانند سینما ، تئاتر و…

ویژه برنامه هفت اقلیم شامل بخش های متنوع کارشناسی، تازه های نشر، گزارش از همایش ها، نمایشگاه ها ، جشنواره ها، فعالیت های هنری، فرهنگ در کلام نور، تازه چه خبر و ... در این برنامه ارائه می گردد.
این برنامه با با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف انعکاس عملکرد این اداره کل ، تقدیم به هنرمندان و هنر دوستان استان قم می گردد.

 

عوامل این برنامه:

تهیه کننده : آقای یاوری

گوینده: آقای نعمت الهی

گزارشگر: آقای اشرفی

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.