رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

والدین علائم اوتیسم را جدی بگیرند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


معاون توانبخشی بهزیستی قم گفت: والدین در سنین 18 تا 24 ماهگی کودک با مشاهده دقیق رفتارها، علائم اوتیسم را جدی بگیرند.

علیزاده خبر داد؛

مصطفی علیزاده بروز علائم اوتیسم را از آغاز 18ماهگی و یا دوسالگی اعلام کرد و افزود: اوتیسم علاوه بر اثرگذاری بر اغلب جنبه های رشدی و اجتماعی، عملکردهای آموزشی شناختی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: اختلالات طیف اوتیسم به مجموعه ای از اختلالات رشد گفته می شود که مهارت های کلامی و غیرکلامی ارتباطی و تعامل اجتماعی را به طور معناداری تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی به عدم وجود آزمایش بیولوژیک در رابطه با تشخیص اشاره کرد و گفت: نشانه هایی در دو زمینه رفتاری مشخص شده اند که شامل نقص در ارتباط اجتماعی و رفتارها، علایق یا فعالیت های تکراری و محدود است.

علیزاده، عدم بازی با کودکان هم سن، بدخوابی و شرکت نکردن در بازی های اجتماعی را از جمله علائم اوتیسم در کودکان زیر یک سال عنوان کرد.

وی یادآور شد: اغلب این کودکان با روشن شدن جارو برقی و یا سایر وسائل سر و صدادار گوش خود را گرفته و فرار می کنند و اگر والدین علایم هشدار دهنده ای چون عدم واکنش به نام خود، فقدان لبخند و یا سائر علایم اجتماعی در برابر دیگران، نگاه کردن به چشم دیگران و عدم برگشت به صدای مادر را مشاهده کردند حتما با پزشک مشورت کنند.

علیزاده گفت: تعداد 150 کودک مبتلا به اختلال اوتیسم تحت پوشش بهزیستی قم هستند و تعداد 50 نفر در مرکز اوتسیم بهزیستی استان خدمات مستمر دریافت می کنند.

وی به نحوه خدمات دهی در این مرکز اشاره کرد و گفت: ارائه خدمات آموزشی، ارئه خدمات گفتار درمانی و کار درمانی، ارتباط مستقیم با خانواده ها برای آموزش در منزل، بازی درمانی و برنامه های گروهی از جمله خدمات در این مرکز می باشد.

آدرس کوتاه :