جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

وحدت امت اسلامی نیاز امروز تمامی مسلمانان است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

وحدت امت اسلامی نیاز امروز تمامی مسلمانان است


رئیس مجلس خبرگان رهبری وحدت میان امت اسلامی را به عنوان یکی از نیازهای امروز جوامع مسلمان‌نشین عنوان کرد.

آیت‌الله یزدی:

 آیت‌الله محمد یزدی امشب در چهارمین نشست مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفاء برگزار شد نقش اساتید در تربیت طلاب جوان را بسیار اساسی دانست و اظهار کرد: لازم است متناسب با پیشرفت‌های عصر و زمان خودمان و بر اساس نیازهای جامعه، مسائلی که در کتاب‌های قدیمی وجود ندارند استنباط شوند و برای این کار نیازمند تقویت بنیه علمی و قدرت اجتهادی در حوزه‌های علمیه هستیم.

وی با بیان اینکه می‌توان با استفاده از منابع فقهی و معیارهایی که داریم، وظیفه وزرا، نمایندگان و مسئولان کشور را تعیین کنیم و اینکه آنها باید به چه اصولی پایبند باشند، افزود: قانون اساسی نیز تصریح دارد هرگاه قاضی نتوانست ماده‌ای قانونی بیابد و حکمی صادر کند باید به فقیه مراجعه کرده و حکم شرعی را بپرسد و البته اینکه باید به کدام فقیه مراجعه کند و آیا این فقیه همان رهبر جامعه اسلامی باشد یا خیر هم توسط حوزه‌های علمیه پاسخ داده خواهد شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه پاسخگویی به نیازهای روز جامعه یکی از مهمترین وظایف حوزه‌های علمیه است گفت: در واقع می‌توان گفت با پیشرفت علوم و زمانه، مسئولیت‌های حوزویان هم افزون‌تر شده است.

وی ادامه داد: بسیاری افراد هستند که می‌خواهند زندگی متشرعانه داشته باشند بنابراین باید سئوالات آنها را در ابعاد مختلف پاسخ گفت و این جدای از مبحث شبهات است در حالی که وظایف حوزه‌ها در برابر جوابگویی به شبهات هم بسیار سنگین خواهد بود.

آیت‌الله یزدی با اشاره به تاثیر فراوان آموزش‌های غیر مستقیم نسبت به آموزش‌های مستقیم عنوان کرد: البته فارغ از درس و بحث‌های مربوط به فقه و اصول و شرعیات، آنچه در زندگی روزمره طلاب تا پایان عمر تاثیرگذار خواهد بود، منش و رفتار و سیره اساتید است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بیان خلاف شرع بودن یا نبودن قوانین بر عهده روحانیون است و در این بین، منش اساتید تاثیر زیادی بر روی طلاب می‌گذارد و سبب می‌شود آنها در بطن اجتماع حضور یابند و مسئولیت بپذیرند یا اینکه بی‌تفاوت بوده و کاری به کار دیگران نداشته باشند.

وی افزود: مجمع عمومی جامعه مدرسین باید این ویژگی و تاثیرگذاری بالای اساتید را حد مد نظر قرار داده و دغدغه آن را داشته باشد.

یزدی با بیان انتخاب اساتید، صدور اجازه تدریس، متون آموزشی حوزه و مهمتر از همه، فضا و زمان در عمق‌بخشی به دروس حوزوی اهمیت زیادی دارند گفت: واقعیت آن است که کیفیت نشست و برخاست اساتید هم بر روی طلاب اثر می‌گذارد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اساتید آنقدر بر روی شاگردان خود تاثیر می‌گذارند که یک کلمه و لفظ بیان شده از سوی آنها هم می‌تواند مسیر طلاب را تغییر دهد یا در منش و کردار او تاثیر مستقیم بگذارد.

وی با بیان اینکه اساتید تربیت‌کننده طلاب نه فقط در مباحث علمی بلکه در زندگی و سخن گفتن نیز به شمار می‌روند گفت: به همین دلیل اساتید حوزوی باید دقت عمل زیادی در تدریس و تربیت طلاب داشته باشند.

آیت‌الله یزدی به فرا رسیدن تعطیلات تابستانی در حوزه اشاره کرد و افزود: طلاب باید توجه داشته باشند که تعطیلات به معنای بی‌ارزش قلمداد کردن وقت و هدر دادن آن نیست بلکه اگر مباحث و تدریس تعطیل شده، مطالعه و پژوهش تعطیل‌بردار نیست و به عنوان مثال می‌توان به مطالعه یک کتاب در این ایام پرداخت چنانکه مراجع تقلید و بزرگان حوزه، اینگونه‌اند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: همچنین طلاب توجه داشته باشند که در دوران تعطیلی حوزه‌ها نباید به گوشه‌گیری بپردازند بلکه حضور در میان مردم به ویژه در ماه مبارک رمضان، فرصتی است که در اختیار آنها قرار گرفته و وظیفه روحانیت است که در میان اجتماع باشد.

وی با تاکید بر آشنا کردن مردم با رحمت و همچنین خشم و عذاب الهی توسط روحانیون و مبلغان دینی عنوان کرد: نکته اساسی اینکه در امر تبلیغ، نیاز و سطح زبان و فکر شنوندگان در نظر گرفته شود و اگر هم قصد بیان مطالب اختلافی وجود دارد، مخاطبان باید اهل پژوهش و علم و دارای قدرت تشخیص باشند.

آیت‌الله یزدی وحدت میان امت اسلامی را به عنوان یکی از نیازهای امروز جوامع مسلمان‌نشین دانست و تصریح کرد: این وحدت در مقابل دشمنانی است که نه شیعه را قبول دارند و نه سنی را و قصد هلاکت هر دو را دارند نه اینکه انتظار داشته باشیم معنای وحدت، شیعه شدن اهل سنت یا سنی شدن شیعیان باشد.

آدرس کوتاه :