جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

ورزش جانبازان و معلولان قم؛ تلفیق موفقیت و محدودیت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ورزش جانبازان و معلولان قم؛ تلفیق موفقیت و محدودیت


رشته‌های ورزشی جانبازان و معلولان با وجود در بر گرفتن قشر خاصی از جامعه در قم روزهایی رو به پیشرفت را طی می‌کند.

 

ضرورت توجه به نیازهای تمام اقشار جامعه در حوزه ورزش به عنوان شاخصی کلی از ورزش همگانی یکی از برنامه‌های کلی توسعه ورزش از سوی وزارت ورزش و جوانان بوده است.

در این میان، ورزش افراد غیرسالم در مجموعه‌های مستقل و دارای فدراسیون رسمی جانبازان و معلولان، ناشنوایان، بیماران خاص و پیوند اعضا و نابینایان طبقه‌بندی شده است تا به تمام افراد جامعه از نظر ورزش فضای کافی برای توسعه همگانی و قهرمانی داده شود.

هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان قم بدون شک فعال‌ترین و پرکارترین هیئت ورزشی در میان هیئت‌هایی است که نام برده شد و ورزشکاران این هیئت در میادین مختلف داخلی و خارجی افتخارات قابل توجهی را برای ورزش استان به ارمغان آورده‌اند.

ورزش معلولان اگرچه زیر نور فلش دوربین‌ها نیست و کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد، اما دارای جذابیت‌های منحصر به فردی است که این جذابیت‌ها عاملی برای استقبال قابل توجه جامعه معلولان کشور از ورزش و نیز تعامل مناسب بین فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان و بهزیستی شده است.

*بسکتبال با ویلچر؛ گل سرسبد ورزش معلولان

نگاهی به وضعیت رشته‌های معلولان در قم در نگاه اول حاکی از تفاوت نجومی یک رشته با سایر رشته‌ها از نظر میزان رشد و حرفه‌ای‌سازی ورزشی است و آن را در کلاسی متفاوت با سایر رشته‌ها قرار می‌دهد.

رشته بسکتبال با ویلچر در حال حاضر در میان رشته‌های جانبازان و معلولان در قم حرف اول را می‌زند و بزرگ‌ترین شاهد بر این مدعا قهرمانی تیم ایثار ماهان تندیس قم در فصل گذشته لیگ برتر بسکتبال با ویلچر است.

نماینده بسکتبال با ویلچر قم چند سالی است که در لیگ برتر این رشته حضور دارد و با همیاری بخش خصوصی و کمک‌هایی از جانب بخش دولتی توانسته است سال به سال به تیمی باکیفیت‌تر تبدیل شود و حتی با تشکیل تیم دوم، فعالیت‌های خود را توسعه دهد.

آن‌ها پس از سال‌ها تلاش برای کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر، سرانجام فصل گذشته به هدف خود رسیدند و توانستند در سالی که برای نخستین بار عباس خاکی مربی پرافتخار بسکتبال با ویلچر ایران را روی نیمکت خود داشتند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

برنامه‌های مالی باشگاه ایثار با حمایت ماهان تندیس و قرارداد بازیکنان این تیم، ایثار را در وضعیتی متمایز با سایر رشته‌های جانبازان و معلولان در قم قرار می‌دهد به عبارت دیگر ایثار تنها تیم حرفه‌ای ورزش معلولان در قم محسوب می‌شود.

این تیم قرار است امسال نیز در لیگ برتر کشور حضور پیدا کند و در تلاش است از عنوان قهرمانی خود با تلفیقی از بازیکنان بومی و غیربومی دفاع کند.

*دامنه وسیع فعالیت ورزش معلولان در قم

حضور پرتعداد رشته‌های ورزشی زیر مجموعه هیئت ورزش‌های معلولان، این هیئت ورزشی را با فعالیت‌هایی وقت‌گیر و هزینه‌بر مواجه می‌کند که رسیدگی به همه این برنامه‌ها امری دشوار به نظر می‌رسد.

علاوه بر بسکتبال با ویلچر که در حال حاضر در قم به تیم ایثار ماهان تندیس محدود می‌شود، رشته‌های والیبال نشسته، دوومیدانی، شنا و تنیس روی میز فعال‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های این هیئت ورزشی هستند.

این در حالی است که به طور کلی 17 رشته زیرمجموعه فدراسیون ورزش‌های معلولان قرار دارند و به گفته محمد پیروزمنش رئیس هیئت ورزش‌های معلولان قم تمام این رشته‌ها در قم ورزشکار دارند و برنامه‌هایی برای آن‌ها تعریف شده است.

هیئت ورزش‌های معلولان قم سال گذشته در رتبه‌بندی فدراسیون در جایگاه چهاردهم در میان 31 استان کشور قرار گرفت که حضور در نیمه بالای این رنکینگ نشان از ظرفیت‌های ورزش معلولان قم دارد.

ورزش معلولان قم در مقایسه با استان‌های بزرگ و صنعتی کشور و نیز به عنوان استانی تک شهر، توانسته است به جایگاه مطلوبی از نظر پیشرفت در شاخص‌های جمعیت سازمان یافته ورزشی، مدال‌آوری و اعزام به مسابقات قهرمانی کشور برسد، اما واضح است که این جایگاه می‌تواند ارتقا پیدا کند.

*موفقیت‌های کسب شده در بخش مردان

 در صورتی که از قهرمانی تیم ایثار ماهان تندیس در لیگ برتر بسکتبال با ویلچر صرفنظر کنیم؛ درخشش حسین گلستانی ورزشکار قمی در والیبال نشسته مهم‌ترین موفقیت ورزشکاران جانباز و معلول قم در میادین ورزشی بوده است.

این ورزشکار قمی در والیبال نشسته به تیم ملی رسید و توانست همراه با تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در مشهد قهرمانی را جشن بگیرد و سپس با حضور در پاراآسیایی اینچئون و کسب مدال طلای این مسابقات شایستگی‌های خود را نشان داد.

ورزش معلولان قم در رشته دوومیدانی نیز در کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و ورزشکاران این رشته طی یکسال گذشته با کسب عناوین و مدال‌های مختلف در رویدادهای کشوری نشان داده‌اند می‌توانند در رقابت‌های بین‌المللی برای کشورمان نیز افتخارآفرینی کنند.

آن‌ها بهار امسال در مسابقات قهرمانی کشور با وجود عدم حضور در بسیاری از مواد موفق شدند، 10 مدال از این مسابقات کسب کنند و با همین تعداد مدال روی سکوی دوم و نایب قهرمانی دوومیدانی معلولان کشور قرار بگیرند.

این در حالی است که این موفقیت برای ورزش معلولان قم در بخش دوومیدانی در شرایط سخت‌افزاری و امکانات محدود و دشوار به دست آمد و شرایط تمرینی ورزشکاران قمی با سایر استان‌ها قابل قیاس نبود.

*ورزش بانوان معلول قم در مسیر پیشرفت

 نمایش فوق‌العاده ورزشکاران معلول قم در بخش بانوان در جشنواره مهر رضوی از یکسو و درخشش شناگران معلول قم در مسابقات بانوان کشور حاکی از روزهای خوش برای ورزش بانوان معلول قم بود.

فریده نظریان نایب رئیس هیئت ورزش‌های معلولان قم که بانی ایجاد همکاری مناسبی بین اداره‌کل بهزیستی و هیئت ورزش‌های معلولان قم بوده از چهره‌های پرتلاشی است که با 25 سال سابقه ورزشی، نقش مهمی در توسعه ورزش معلولان در حوزه بانوان داشته است.

نتیجه این تلاش‌ها کسب مدال از سوی تمام ورزشکاران زن قمی در جشنواره بزرگ مهر رضوی و نیز قهرمانی شناگران بانوی قم در مسابقات لیگ شنای معلولان بود و البته در این میان بانوان دوومیدانی‌کار نیز از قافله موفقیت‌های این بخش عقب نماندند.

نکته جالب در این میان، ظهور پدیده‌ای 13 ساله به نام نسترن رضایی در شنای بانوان معلول است که با وجود همین سن و سال کم هم در لیگ شنای 93 و هم در جشنواره مهر رضوی عملکرد خوبی داشت و مدال‌ها را یکی پس از دیگری درو کرد؛ به نظر می‌رسد حضور این ورزشکار نوجوانان تا سال‌های سال ورزش معلولان قم را صاحب افتخار کند.

*پیروزمنش: محدودیت امکانات و بودجه توان هیئت معلولان قم را کاهش می‌دهد

رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان قم معتقد است: محدودیت امکانات و بودجه سبب کاهش توان هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان قم می‌شود.

محمد پیروزمنش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در ورزش معلولان قم امروز در جایگاه قابل قبولی قرار داریم، اما این امر به آن معنی نیست که نمی‌توانیم بیش از این رشد کنیم، بلکه با تلاش بیشتر و البته نگاه مهربانانه‌تر به ورزش معلولان، وضعیت مدال‌آوری این رشته باز هم پیشرفت خواهد داشت.

وی افزود: در شرایطی در جایگاه چهاردهم رده‌بندی فدراسیون قرار داریم که در صورت تلاش بیشتر و کسب مدال در ورزش بانوان معلول می‌توانیم به جمع 6 استان برتر کشور برسیم آن هم در شرایطی که استان قم یک شهر فعال در ورزش معلولان دارد و از این نظر جامعه آماری بزرگی را در پیش‌رو ندارد.

رئیس هیئت ورزش‌های معلولان قم افزود: بودجه هیئت ورزش‌های معلولان قم محدود است و اگر بیلان مالی این هیئت مورد بررسی قرار گیرد مشخص می‌شود که چند برابر اعتباری که از سوی اداره‌کل ورزش و جوانان استان قم به این هیئت تخصیص داده می‌شود از منابع دیگر جذب و برای ورزش معلولان هزینه شده است.

پیروزمنش خاطرنشان کرد: برای تأمین هزینه‌ها از وجود خیرین کمک می‌گیریم، اما نباید فراموش کنیم که دامنه وسیعی از رشته‌های ورزشی، زیرمجموعه هیئت ورزش‌های معلولان هستند و اعتبارات فعلی پاسخگوی نیاز این رشته‌ها نیست.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دوومیدانی‌کاران قم فضای مناسب برای تمرین خود در اختیار ندارند اگرچه در این زمینه مساعدت‌هایی از سوی اداره‌کل ورزش و جوانان صورت گرفته است که امیدواریم به حل مشکل این ورزشکاران منجر شود.

*نظریان: بهزیستی در توسعه ورزش معلولان مشارکت می‌کند

نایب رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان استان قم و مسئول تربیت بدنی اداره‌کل بهزیستی استان قم معتقد است: بهزیستی در توسعه ورزش معلولان قم مشارکت می‌کند و این مشارکت بخشی از بار هیئت ورزش‌های معلولان را بر می‌دارد.

فریده نظریان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: رویکرد هیئت ورزش‌های معلولان جذب بیشتر افراد معلول جامعه در هر دو بخش مردان و زنان به فعالیت‌های ورزشی است و جذب این قشر به سمت ورزش، فارغ از برنامه‌های قهرمانی رویکرد کلی هیئت ورزش‌های معلولان را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر ارتباط مناسب و نزدیکی بین این هیئت ورزشی و اداره‌کل بهزیستی وجود دارد و براساس این رابطه تاثیرگذار عده زیادی از معلولان جذب ورزش شده‌اند و در رشته‌های زیرمجموعه هیئت ورزش‌های معلولان قم فعالیت می‌کنند.

نایب رئیس هیئت ورزش‌های معلولان قم گفت: در حوزه بانوان در رشته‌های شنا و دوومیدانی سرآمد هستیم و در برخی رشته‌ها نیز فعالیت‌هایی وجود دارد، اما بنا به دلایلی اعزام‌های محدودی برای این رشته‌ها وجود دارد که تنیس روی میز و والیبال نشسته بانوان از این جمله هستند.

نظریان خاطرنشان کرد: تبدیل مسابقات قهرمانی کشور به لیگ سبب شد هزینه حضور در لیگ برای تیم‌های حاضر چند برابر شود و به همین دلیل در برخی از رشته‌ها نتوانستیم در لیگ بانوان تیمی داشته باشیم که والیبال نشسته از این جمله بود، زیرا حامی مالی خاصی برای حضور برخی تیم‌ها در لیگ وجود ندارد.

وی تصریح کرد: هیئت ورزش‌های معلولان قم در بخش مالی محدودیت‌های خاصی دارد و به واسطه همین محدودیت‌ها نمی‌تواند تیمی در لیگ دسته یک یا برتر والیبال نشسته مردان داشته باشد؛ در حالی که ظرفیت و نیروی انسانی کافی در این رشته در قم وجود دارد.

===================

گزارش از: حامد اسماعیلی / فارس

===================

آدرس کوتاه :