جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

وضعیت فعلی افراد ملاک قضاوت است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

وضعیت فعلی افراد ملاک قضاوت است


یکی از مرجع تقلید شیعیان گفت: ممکن است فردی در گذشته انسان خوبی بوده ولی برای قضاوت درباره او ملاک وضعیت فعلی افراد است.

آیت‌الله سبحانی؛

آیت الله العظمی جعفر سبحانی در جمع طلاب خارجی مجتمع آموزش عالی فقه اظهار داشت: ابن ملجم انسان دینداری بود که نسبت به امام علی(ع) هم ابراز دوستی می‌کرد ولی به علت عشق دختری همه ایمان خود را باخت.

وی با تسلیت ایام ضربت خوردن و شهادت امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: ممکن است فردی سال‌های سال مؤمن باشد ولی در اواخر عمر بی ایمان از دنیا برود و برعکس شخصی کافر باشد ولی توبه کرده و مؤمن بمیرد بنابراین ملاک قضاوت حال فعلی است.

استاد برجسته حوزه ادامه داد: به همین دلیل در روایات آمده است که همیشه باید از خدا عاقبت به خیری بخواهیم و به ایمان خود مغرور نشویم.

وی اضافه کرد: قرآن کریم نیز اگر از کسانی تعریف کرده است برای برخی استثنا قائل شده که در منابع اهل سنت نیز این مسئله در قالب روایاتی ذکر شده است.

آیت الله سبحانی ادامه داد: در تاریخ اسلام نیز نمونه این افراد وجود داشتند که سال‌ها در رکاب پیامبر(ص) جنگیدند ولی در سر بزنگاه دچار لغزش شدند و به کفر افتادند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به درخواست‌های زنان پیامبر(ص) از ایشان اظهار داشت: برخی زنان پیامبر(ص) از ایشان دنیا را می‌خواستند تا بتوانند مانند زنان پادشاهان زندگی کنند ولی پیامبر اسلام(ص) قاطعانه در مقابل آنان ایستادند و گفتند باید میان من و دنیا یکی را انتخاب کنید.

آدرس کوتاه :