جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

وقتی سرمایه گذاری‌ها سمت‌و‌سوی تولید صادرات محور می‌گیرد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

وقتی سرمایه گذاری‌ها سمت‌و‌سوی تولید صادرات محور می‌گیرد


ایجاد و گسترش شهرک‌های صنعتی می‌تواند گسترش فرهنگ صنعتی در تعادل و توازن شهر و روستا و نواحی روستایی به منظور کاهش فقر و تنوع بخشی فعالیت‌های اقتصادی را نتیجه دهد.

پس از روی کار آمدن شهرک‌های صنعتی در کلانشهرها و شهرستان‌های کوچک نقش ارتقاء سطح تولید و توسعه فرصت‌های شغلی به اینگونه مجتمع‌ها محول شد.

اگرچه تاریخچه ایجاد تجمع‌های صنعتی در دیگر کشورها به اواخر قرن نوزدهم مرتبط است اما تلاش‌های پیاپی برای گسترش اینگونه مجموعه‌ها در ایران به سال 1333 باز می‌گردد که نخستین تلاش‌ها برای راه‌اندازی این مکان‌ها به منظور وصول به رشد صنعتی به علت نداشتن تجارب کافی نتیجه‌ای در پی نداشت.

از آن زمان به بعد کسب تجارب در کشور و فراهم آوردن شهرک‌های صنعتی در جای جای ایران بخش صنعت را به سمت توسعه پایدار سوق داد و دولت بیش از پیش حامی صنعتگران شد.

لزوم توسعه اشتغال پایدار به واسطه فعالیت صنایع کوچک

اما اینگونه صنایع کوچک مستقر در شهرستان‌ها و نحوه ارتباطشان با صنایع بزرگ مزیت بالایی را شامل حال کشور می‌کند چرا که صنایع کوچک ضمن بازدهی سریع، اشتغال فزونی را نسبت به سرمایه‌گذاری اندک فراهم می‌آورند. علاوه بر این رقابت و بهره‌وری در بین این صنایع کوچک محسوس‌تر از صنایع بزرگ است و در جذب تکنولوژی بومی قابلیت بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

بخش قابل ملاحظه‌ای از این صنایع کوچک در استان قم با اختصاص بیش از 6 هزار هکتار مساحت استقرار یافته که نقش بارزی را در اشتغال و تولید استان ایفا می‌کنند چرا که ظرفیت استان و موقعیت استراتژیک و جغرافیایی به دلیل نزدیکی به پایتخت زمینه جذب سرمایه گذار و گسترش واحدهای تولیدی را فراهم می‌آورد.

یکی از این شهرک‌های صنعتی، شهرک الغدیر قم است که به عنوان نخستین شهرک صنعتی مشترک بین ایران و چین فعالیت خود را آغاز کرد، این شهرک با اختصاص مساحتی بالغ بر دو هزار هکتار در کیلومتر 45 جاده قم تهران استقرار یافته است.

سید علیرضا محسنی یکی از سرمایه گذاران شهرک‌های صنعتی قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به موقعیت مطلوب این استان در جذب تولیدکننده اظهار کرد: لازم است مسئولان استانی و بخش صنعت در جذب سرمایه گذار و واحدهای صنعتی از نهایت قدرت انتخاب خود کمال بهره را ببرند.

این سرمایه گذار ضمن اشاره به نقش مهم شهرک صنعتی الغدیر در گردآوری صنایع کوچک بیان کرد: این شهرک با در بر داشتن صنایع کوچک و پربازده نقش اصلی را در ارتقاء کیفیت صنایع و اقتصاد استان ایفا کرده و رشد و شکوفایی اقتصاد آن را نتیجه می‌دهد.

محسنی از فعالیت و تلاش همه جانبه کارآفرینان ابراز خوشحالی کرد و گفت: خودم شاهد استقبال بی‌رویه کارآفرینان دیگری در اینگونه شهرک‌ها بودم و به دنبال آن زمینه اشتغال 14 هزار نفر از جوانان استان فراهم شد که با شروع فعالیت مجتمع الغدیر این میزان دوچندان شده و شاهد کاهش قابل توجه نرخ بیکاری خواهیم بود.

این تولید کننده در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که علت طولانی شدن افتتاح این شهرک را جویا شد، گفت: شهرک‌های صنعتی برای دریافت تسهیلات مالی و اعتباری باید سند 6 دانگ اراضی مربوطه را در اختیار بگیرند این شهرک هم درصدد بود با دردست داشتن سند زمینه خدمت خود را به مردم فراهم آورد.

وی ادامه داد: اینگونه پیگیری‌ها برای اخذ سند اراضی مورد نیاز مسیر افتتاح شهرک را طولانی کرده ولی در روزهای اخیر شاهد راه اندازی این مجتمع بودیم.

مزایا و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران صنایع کوچک

علی اصغر غلامی از دیگر مسئولان یکی از واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم گسترش تحریم‌ها را سد راه تولیدات استان در سالیان اخیر دانست و گفت: رکود اقتصادی کشور و تحریم‌های پیاپی داخلی و خارجی در سال‌های اخیر، نبود سرمایه در گردش و بازار مناسب را نتیجه داد که این امر مشکلات پیش روی سرمایه گذاران را دو چندان کرد و همین علت اصلی تعطیلی بیش از 200 واحد صنعتی شد.

این تولید کننده بیان کرد: مهمترین مزیتی که من را جذب این فعالیت کرد نداشتن مشکلات نیاز به اخذ مجوز جداگانه از ادارات متعدد و مستثنی بودن آن از قوانین شهرداری بود، علاوه بر آن اجاره سالن‌های آماده امکان بهره برداری سریع از اینگونه واحدها را برای ما آسان‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: مجوز ساخت و ساز این نواحی صنعتی بطور رایگان و به سرعت در اختیار ما قرار گرفت،علاوه بر این به علت پرداخت زودتر از موعد اقساط خود بخش قابل ملاحظه‌ای از هزینه‌های انتفاع تأسیساتی بخشیده شد که این امر انگیزه را برای ادامه فعالیت بالا برد.

هوشنگ طیبی‌نژاد مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن اشاره به اضافه شدن هفت شهرک و چهار ناحیه صنعتی دیگر و بازگشت 39 واحد تولیدی به این عرصه اظهار کرد: این گونه واحدها به علت نبود سرمایه و پشتوانه مالی در حال استراحت هستند از این رو باید با همکاری مسئولان استان چالش‌های پیش رو از میان برداشته شود و با بازگشت این واحدها به چرخه تولید گره بسیاری از مشکلات اقتصادی در سطح استان باز شود.

وی با اذعان به اینکه در شهرک‌های صنعتی استان هم اکنون 24 هزار نفر فعالیت دارند گفت: نباید کمبود زیرساخت‌ها و سرمایه، تولید کنندگان را از استان دور کند، بلکه باید با دلگرمی دادن هرچه بیشتر به کارآفرینان بسترهای مناسب را برای توسعه استان فراهم آورد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم در ادامه با اشاره به راه اندازی شهرک صنعتی الغدیر قم گفت: شهرک دو هزار هکتاری الغدیر استان با فراهم آوردن زیر ساخت‌ها، بستری مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع کوچک بوده و در این عرصه از حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی پشتیبانی می‌شود.

وی نبود سرمایه گذاری‌های بانکی را مهمترین مشکل قم برشمرد و گفت: حضور مدیران بانکی غیر بومی در استان افزایش مصارف سپرده‌های بانکی و در مقابل کاهش سپرده گذاری‌های مردمی در بانک‌ها منجر شده است که این امر چالش‌هایی را در راه توسعه صنعت به وجود آورد.

طیبی‌نژاد ادامه داد: علاوه بر مشکل سپرده گذاری، زیرساخت‌های شهرک‌ها در زمینه آب و برق نیز با مشکلاتی روبه‌رو است چرا که راه اندازی واحدهای صنعتی نیازمند حجم بالایی برق است و شرکت برق استان در ازای پاسخگویی به مطالبات مبالغی هنگفت را طلب می‌کند.

وی گفت: با در اختیار قرار دادن آبی به میزان حدود 400 لیتر در ثانیه به بخش صنعت استان زمینه شکوفایی اقتصاد استان فراهم و اشتغالزایی افزایش می‌یابد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم خاطرنشان کرد: در صورت حل دغدغه‌های پیش روی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران زمینه ورود به بازارهای جهانی آسان و بستر لازم برای حضور هیئت‌های خارجی و تولید داخلی فراهم می‌آید که به دنبال آن ارتقاء صنایع کوچک موجبات رشد و توسعه متولیان را به دنبال خواهد داشت.

در پایان باید گفت ایجاد و گسترش شهرک‌های صنعتی می‌تواند با افزایش ارزش افزوده فعالیت‌های همه جانبه تولیدکنندگان و دست اندرکاران آنها، گسترش فرهنگ صنعتی در تعادل و توازن شهر و روستا و نواحی روستایی به منظور کاهش فقر و تنوع بخشی فعالیت‌های اقتصادی را نتیجه دهد، از این نظر فراگیر شدن هرچه بیشتر اینگونه واحدهای تولیدی در جامعه‌ای که با انواع معضلات دست و پنجه نرم می‌کند بیشتر ضروری است و در این راستا باید دولت و مسئولان امر همکاری داشته و مسیر را برای کارآفرینان هموارتر کرده تا در آینده‌ای نزدیک شاهد رفع بیکاری و نزدیک شدن سطح طبقاتی و توسعه صنعت کشور باشیم.

==============

گزارش از فریبا خسروی/ فارس

آدرس کوتاه :