جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

ویژه برنامه اربعین حسینی - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

ویژه برنامه اربعین حسینی

ویژه برنامه اربعین حسینی


Loading the player...

 روز اربعين روزي است که در آن حرم امام حسين (ع‌)، از شام به سوي مدينه مراجعت كردند. نيز روزي است كه جابر بن عبدالله براي زيارت امام ‌حسين (ع‌) وارد كربلا شد.

كهن‌ترين كتاب دعايي مفصل موجود، كتاب «مصباح المتهجّد» شيخ طوسي از شاگردان شيخ مفيد است كه ايشان هم همين مطلب را آورده است‌. شيخ ‌طوسي پس از ياد از اين كه روز نخست ماه صفر روز شهادت زيد بن علي بن‌الحسين (ع‌) و روز سوم ماه صفر، روز آتش زدن كعبه توسط سپاه شام در سال‌هجري است‌، مي‌نويسد: بيستم ماه صفر (چهل روز پس از حادثه كربلا) روزي است كه حرم سيد ما اباعبدالله الحسين از شام به مدينه مراجعت كرد ونيز روزي است كه جابر بن عبدالله انصاري‌، صحابي رسول خدا (ص‌) ازمدينه وارد كربلا شد تا قبر حضرت را زيارت كند. او نخستين كس از مردمان بود كه امام حسين (ع‌) را زيارت كرد. در چنين روزي زيارت آن حضرت‌مستحب است و آن زيارت اربعين است‌. (مصباح المتهجد، ص 787) در همانجا آمده است كه وقت خواندن زيارت اربعين‌، هنگامي است كه روز بالا آمده ‌است‌.


در كتاب «نزهة الزاهد» هم كه در قرن ششم هجري تأليف شده‌، آمده‌:

در بيستم ‌اين ماه بود كه حرم محترم حسين از شام به مدينه آمدند. (نزهة‌الزاهد، ص 241) همين طور در ترجمه فارسي فتوح ابن اعثم (الفتوح ابن اعثم‌، تصحيح مجد طباطبائي‌، ص‌) و كتاب مصباح كفعمي كه از متون دعايي بسيار مهم قرن نهم هجري است‌اين مطلب آمده است‌.

برخي استظهار كرده‌اند كه عبارت شيخ مفيد و شيخ‌طوسي‌، بر آن است كه روز اربعين‌، روزي است كه اسرا از شام به مقصد مدينه ‌خارج شدند نه آن كه در آن روز به مدينه رسيدند. (لؤلؤ و مرجان‌، ص 154) به هر روي‌، زيارت اربعين از زيارت‌هاي مورد وثوق امام حسين (ع‌) است كه ازلحاظ معنا و مفهوم قابل توجه است‌.

هرساله مردم از کشورها و نقاط مختلف دنیا با پای پیاده مسیر نجف تا کربلا این بین الحرمین عاشقان را طی میکنند. مردم قم هم با شور و نوای حسین مسیر حرم مطهر حضرت معصومه تا جمکران را با پای پیاده می روند و با نوای یا حسین یا حسین همراه میشوند با زوار کربلای حسین و با حسی که دارند از سرور و سالار شهیدان طلب زیارت کربلا می کنند.

سیمای قم این مراسم زیبا و با شکوه را در روز شنبه ساعت 17:00 به تصویر کشید.


عوامل برنامه:

تهیه کننده: آقای سید علیرضا جعفری
کارگردان:
آقای محمد رضا پاینده مهر
صدابردار:
آقای رسول جان زاده
تصویردار:
آقایای ماندنی


 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.