جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

پاسکاری اجرای طرح فاضلاب در میان دستگاه‌های مختلف - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

پاسکاری اجرای طرح فاضلاب در میان دستگاه‌های مختلف


از جمله اهداف بازیابی فاضلاب، تامین انرژی، تهیه کود طبیعی و همچنین داشتن محیط زیستی عاری از آلودگی و فراهم شدن بهداشت و تامین سلامتی برای مردم است.

 اهالی محله به تاب آمده‌اند و دیگر صبری برایشان باقی نمانده، هر روز بوی تعفن فاضلاب‌ها مشامشان را می‌آزارد، نفس‌هایشان هر روز صبح با بوی تهوع آمیز جوی‌ها پر می‌شود و احساس شادابی‌شان با این تعفن فروکش می‌کند.

این حال زار برخی از مردم شهرمان است. مردمی که در گوشه‌ای از شهر سکنی گزیده‌اند و سهمشان از زندگی شهری، دوستی و کنار آمدن با بوی فاضلاب است! البته آنها دیگر عادت کرده‌اند، اما دلشان خون است. هر روز باید در منازل را که با فاضلاب‌های سرریز از چاه آلوده شده‌ است، بشویند، آن هم در این فصل بی‌آبی‌!

جای تعجب ندارد. این حال مردم مناطق 2 و 6 قم است. مناطقی که با مشکلات فاضلاب درگیرند و سلامتی‌ و بهداشت زندگیشان با فاضلاب پیوند خورده است! هرچند بیش از سه سال است که رسیدگی به فاضلاب این مناطق در حال پیگیری است، اما باز هم مشکل همچنان ادامه دارد.

مهدی کریمی که یکی از ساکنان این منطقه از شهر است در‌ گفت‌و گو با خبرنگار فارس گفت: زندگی برایمان واقعا دشوار شده است، کوچه و محله بوی تعفن می‌دهد و کسی نیست که به فریاد برسد.

وی با بیان اینکه کودکش از شدت آلودگی محله مجبور است، دائم در خانه بماند و جایی برای بازی ندارد، ادامه داد: این مسئله می‌تواند مشکلات روحی برای فرزندانمان ایجاد کند و سلامتیشان را دچار خدشه کند. وی ملتمسانه خواستار پیگیری این موضوع و حل آن از سوی مسئولان امر شد.

سالیان سال از طرح جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب در قم می‌گذرد و اکنون این طرح به سن 19 سالگی رسیده، اما همچنان مناطق محروم با مشکلات زیست محیطی ناشی از فاضلاب سر در گریبانند و هیچ گوش شنوایی نیست که درد دل آن‌ها را شنوا باشد و حل این مسئله همچون بسیاری دیگر از مسائل و مشکلات شهری تنها در حد شعار باقی مانده و یا توپ آن دائما بین دستگاه‌های مختلف پاس‌کاری می‌شود.

اما گویا این روزها خبری خوش در راه است خبری که معاون بهره برداری آب و فاضلاب استان قم آن را اعلام کرده است.

مهدی نظر زاده معاون بهره برداری آب و فاضلاب قم گفت‌: تا کنون 30 درصد از مشترکان زیر پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته‌اند که امسال با دریافت اعتبارات بیشتر تعداد کثیری از مشترکان زیرپوشش قرار می‌گیرند.

وی فاضلاب را از جمله مهمترین مخاطرات زیست محیطی عنوان کرد و گفت: این مسئله به شدت با سلامت و بهداشت مردم در ارتباط است و سبب آلودگی منابع آبی و محیط زیست می‌شود.

نظرزاده به مشکلات فاضلاب در مناطق 2 و 6 قم اشاره و بیان کرد: در این مناطق فاضلاب‌های‌ خارج شده از چاه در سطح خیابان جاری می‌شوند و حضور تانکرها برای تخلیه چاه‌ها بر مشکلات می‌افزاید.

وی با بیان اینکه برخی سازمان‌های نظارتی همچون محیط زیست تاکید جدی بر اجرای شبکه فاضلاب دارند، جمع‌آوری تصفیه فاضلاب را از وظایف مهم شرکت آب و فاضلاب عنوان کرد.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان ایجاد شبکه فاضلاب را خواست عموم مردم عنوان کرد و گفت: با توجه به بالا رفتن سطح سلامت و رفاه مردم در دنیا، این مسئله جزو مطالبات اولیه مردم از مسئولان است.

نظر زاده افزود: در سطح دنیا تلاش مسئولان در راستای چگونگی اجرای شبکه فاضلاب است و ضرورت وجود آن اثبات شده است.

وی به اعتبار اخذ شده از بانک توسعه اسلامی در خصوص اجرای این طرح در قم اشاره کرد و گفت: این طرح 19 سال است که در قم اجرا شده و برای جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب در قم 70 میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی اعتبارات دریافت شده است.

وی از پرهزینه بودن شبکه‌های فاضلاب خبر داد و گفت: در اجرای این طرح تنها 10درصد قیمت تمام شده بر می‌گردد چراکه هزینه هر متر مکعب برای دولت و این اداره هزار تومان اما کارمزد دفع فاضلاب دریافتی از مردم کمتر از یک‌صد تومان است.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اجرای این طرح را تنها برای کاهش خطرات زیست محیطی، بهداشت و جلب رضایت مردم لازم دانست.

وی تامین اعتبار را نیاز اصلی این طرح عنوان کرد و افزود: تا کنون 300 میلیارد تومان از طریق اعتبارات بین المللی تامین شده و شبکه خطوط انتقال و تصفیه خانه از این طریق در دست انجام است.

بر این اساس باز هم می‌بینیم آنچه در اجرای طرح سنگ اندازی می‌کند، بحث پول است و اعتبار. بسیاری از طرح‌ها در سطح شهر به دلیل عدم اعتبار یا نیمه کاره رها شده‌اند و یا از ذهن‌ها بیرون رفته‌اند و این در حالی است که رسیدن به توسعه پایدار تنها از طریق اجرای همین طرح‌ها صورت می‌گیرد.

محمود خان‌محمدی کارشناس مسائل شهری نیز در خصوص اهمیت و ضرورت اجرای طرح شبکه‌های فاضلاب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: به دلیل اهمیت بهداشت عمومی ایجاد شبکه فاضلاب از مهمترین نیازهای جامعه به حساب می‌آید.

خان‌محمدی به اهداف تصفیه فاضلاب اشاره کرد و گفت: از جمله اهداف این مسئله بازیابی فاضلاب، تامین انرژی، تهیه کود طبیعی و همچنین داشتن محیط زیستی عاری از آلودگی و فراهم شدن بهداشت و تامین سلامتی برای مردم است.

این کارشناس مسائل شهری آب را مهمترین نیاز بعد از هوا خواند و گفت: با توجه به کم آبی‌های پیش رو و خشکسالی لازم است با تصفیه فاضلاب زمینه لازم را برای استفاده مجدد از منابع آبی فراهم کنیم.

وی گسترش ساخت و ساز و افزایش جمعیت و به دنبال آن نیاز مردم به طرح‌های آب و فاضلاب را دلیل توجه بر این مسئله خواند و تاکید کرد: باید تصفیه آب‌های آلوده فاضلاب برای بهره برداری مجدد در صنعت و کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.

با این حساب، باید مسئولان و متولیان به خصوص شرکت آب و فاضلاب استان هرچه سریعتر برای تسریع در اجرای شبکه‌های فاضلاب شهری و روستایی همت کنند و با تامین اعتبار بر فرآیند انجام این امر در تمام نقاط استان علی الخصوص مناطق محروم شهر سرعت بخشند.

=============

گزارش از سمیه رضایی // فارس

=============

آدرس کوتاه :