جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

پرداخت 50 میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به مددجویان کمیته امداد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

پرداخت 50 میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به مددجویان کمیته امداد


مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم گفت: سال گذشته مبلغ 50 میلیارد و 379 میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد وام پرداخت شده است.

جلالی خبر داد؛

عبدالله جلالی در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل کمیته امداد امام خمینی استان قم برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته 585 خانوار که از حمایت‌های کمیته امداد امام خمینی استان قم برخوردار بودند به مرحله خودکفایی رسیدند.

وی افزود:‌ میزان درآمد ماهانه این تعداد خانوار با توجه به اشتغالزایی که از سوی کمیته امداد امام خمینی برای آنها صورت گرفت، به سقف 700 هزار تومان رسید.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم ادامه داد: حمایت از این خانوارها برای مسکن، ازدواج، درمان و آموزش ادامه دارد ولی از زیر چتر حمایتی مالی مستقیم کمیته امداد امام خمینی خارج شده‌اند.

وی با اشاره به گستره چتر حمایتی کمیته امداد امام خمینی برای آموزش خانوارهایی که زیر پوشش هستند، گفت: سال گذشته 5 هزار و  255 نفر از آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت کمیته امداد امام خمینی استفاده کردند و برای آموزش این افراد مبلغ 4 میلیارد و 552 میلیون تومان هزینه صورت گرفت تا پس از آموزش وارد چرخه اشتغال شوند.

جلالی با اشاره به گستره بحث وام قرض‌الحسنه و کارگشایی در کمیته امداد امام خمینی گفت: براساس آیات قرآن کریم و روایات معصومین (ع) ارزش و ثواب قرض‌الحسنه از صدقه بالاتر است به گونه‌ای که صدقه 10 برابر و قرض‌الحسنه 18 برابر ثواب دارد که این مسئله موجب شده است کمیته امداد به ارائه وام قرض الحسنه اهتمام بیشتری داشته باشد.

وی اضافه کرد: سال گذشته 3 هزار و 825 نفر موفق شدند از صندوق قرض‌الحسنه کمیته امداد امام خمینی وام دریافت کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم یادآور شد: این تسهیلات با کارمزد دو درصد به متقاضیان و بدون کارمزد به زنان سرپرست خانوار ارائه شد.

وی با اشاره به مبلغ وام پرداخت شده گفت: سال گذشته مبلغ 50 میلیارد و 379 میلیون ریال وام قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت شده است.

جلالی با بیان اینکه ما معتقدیم یکی از اقدامات موثری که باید صورت گیرد، پرداخت‌های غیرنقدی به جای کمک‌های نقدی است، تصریح کرد: در بحث تقسیم یارانه‌ها معتقدیم یارانه باید فقط به فقرا و آن هم به صورت غیرنقدی پرداخت شود.

وی حمایت از درمان فقرا، تحصیل فرزندان، مسکن، ازدواج فرزندان و اشتغالزایی آنها را از جمله اقداماتی دانست که دولت می‌تواند در قالب یارانه غیرنقدی به فقرا تخصیص دهد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم بیان کرد: از نظر کارشناسان، هدفمندی یارانه‌ها به این شیوه صحیح نیست و این مبالغ قابل توجه هدفمندی یارانه‌ها که از محل فروش نفت تامین می‌شود باید خرج زیرساخت‌ها شود و سرمایه ملی باید به عنوان یک سرمایه ملی باقی بماند.

وی اضافه کرد: ما معتقدیم باید دولت هرچه زودتر و به صورت جدی‌تر حذف یارانه‌ پردرآمدها را دنبال و عدالت واقعی را که از اهداف عالی نظام است ایجاد کند.

جلالی ادامه داد: مجموع کمک‌های بلاعوض و تسهیلاتی که در سال گذشته به خانواده‌های زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی قم داده شده، مبلغ 777 میلیارد ریال است اگرچه این میزان قابل توجه است ولی به نسبت نیاز و شمار خانوارها و میزان سرانه‌‌ای که برای خانواده‌ها اختصاص دادیم، می‌بینیم برای کمک به این اقشار جامعه ظرفیت بیشتری داریم.

آدرس کوتاه :