جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

پیشرفت اقتصاد قم در بستر صنایع تبدیلی کشاورزی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

پیشرفت اقتصاد قم در بستر صنایع تبدیلی کشاورزی


استان قم ظرفیت‌های بالایی در تهیه صنایعی از قبیل تهیه خشکبار، لبنیات و... دارد و با تولید همین محدود صنایع زمینه ارتقاء تولید سرانه را فراهم آورده و با بالا بردن سطح اشتغال در نواحی روستایی توسعه اقتصاد استان رقم می‌خورد.

بدون شک به همان میزان که جهان نیل به سوی صنعت و تکنولوژی نوین داشته باشد توسعه نیافتن مناطق روستایی همانند رنگی متضاد با رشد جهانی، پررنگ‌تر خود را نمایان می‌کند.

اگر روستاییان مناطق محروم اراده کنند که خود را با جهان وفق دهند و متناسب با فناوری روز پیش روند باید از بخش کشاورزی وارد عمل شود چرا که توسعه روستاها بدون تحول در بخش دامداری و کشاورزی میسر نیست. از این نظر است که وقتی اسمی از توسعه روستاها برده می‌شود نخستین گزینه‌ای که به ذهن می‌رسد همین توسعه بخش کشاورزی است.

اهمیت این امر تا جایی است که تمام مشکلات روستاهای کشور که از مهمترین آنها بیکاری و فقر است در گروی آن ریشه کن می‌شود و در این صورت اهالی روستا نیز همپای شهرهای بزرگ فعالیت داشته و رفاه را لمس می‌کنند.

لزوم توانمندسازی روستاهای قم

اما در استان قم که همواره مشکلاتی گریبان گیر مناطق حاشیه‌ای و نواحی روستایی آن بوده این روزها توانمندسازی روستاییان نسبت به گذشته جدی‌تر گرفته شده و با فراهم آوردن محیط زیستی سالم نقش اصلی توسعه ملی را بر عهده می‌گیرند.

آمارهای جمع آوری شده از وضع روستاهای قم بیانگر آن است که نبود شرایط اقتصادی مطلوب در روستاها، مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرهای مجاور را در چند سال اخیر دوچندان کرده است.

متأسفانه این روزها فعالیت اکثر مناطق روستایی قم با مشکلاتی نظیر نبود بازار فروش مناسب، کاهش قیمت محصولات، کم آبی در این بخش و.. مواجه گشته و این عوامل انگیزه تولید را از کشاورزان گرفته و از علاقه آنان به اشتغال در صنایع تبدیلی کاسته و روند کندی را در پیش گرفته است.

اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که تنها راه حل این معضل گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزان این نواحی است چرا که با توجه به کمبود مالی در این زمینه ایجاد چنین صنایعی نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارد و تنها با جذب اندک سرمایه‌ای محلی محقق می‌شود.

طبق گزارشات صورت گرفته نواحی روستایی استان قم ظرفیت‌های بالایی در تهیه صنایعی از قبیل تهیه خشکبار، تهیه رب گوجه فرنگی، لبنیات و مانند آن دارد و با تولید همین محدود صنایع زمینه ارتقاء تولید سرانه را فراهم آورده و با بالا بردن سطح اشتغال در نواحی روستایی توسعه اقتصاد استان رقم می‌خورد.

مزایای توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی در مجاورت روستاها

یک سرمایه‌گذار در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به نقش اینگونه صنایع در توسعه نواحی روستایی گفت: این نوع صنایع وقتی در مجاورت روستاها استقرار می‌یابند و شروع به فعالیت می‌کنند با فرآوری و عمل‌آوری محصول کشاورزان فرآیند تولید را تکمیل کرده و از روش‌های نوین ارزش افزوده‌ای را نصیب اقتصاد استان می‌کنند.

 محمدطاها اکبری ضمن اشاره به مزایای این صنایع اظهار کرد: با تحقق روند رو به رشد صنایع تکمیلی شاهد افزایش سطح تولید کشاورزان و کاهش ضایعات کشاورزی، ایجاد شغل و کاهش مهاجرت روستاییان، کاهش ریسک در بخش اقتصاد و رونق اقتصادی استان خواهیم بود.

وی غیر علمی بودن کشاورزی استان را از اصلی‌ترین مشکلات پیش روی اقتصاد دانست و افزود: وجود هزاران دانشجو و فارغ التحصیل بیکار در رشته‌های مرتبط با کشاورزی و اشتغال در حوزه‌های غیر مرتبط دلیلی بر این ادعاست.

این سرمایه‌گذار ضمن اشاره به ظرفیت‌های بالای استان در ترویج صنایع تبدیلی تکمیلی تصریح کرد: استان قم در سال‌های اخیر در توسعه کارخانجات فرآوری گام‌های بزرگی برداشته است اما حال که ظرفیت‌های بالای آن در حوزه کشاورزی بر همگان روشن است نیازمند توجه بیشتر به این بخش و افزایش کمی و کیفی صنایع متفاوت تبدیلی است.

ظرفیت بالای قم در توسعه صنعت کشاورزی

سید رضا حق‌شناس از کارشناسان ارشد بخش کشاورزی که در عرصه صنایع تبدیلی نیز کارهای علمی و تحقیقی انجام داده است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: استان قم با در اختیار داشتن زمین‌های قابل کشت بیش از 70 هزار هکتار از اراضی را به خود اختصاص داده و در مقابل 0.56 درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کنند.

وی ادامه داد: از این هفتاد هزار هکتار اراضی، 52 هزار هکتار به محصولات زراعی مانند گندم، جو، یونجه و ذرت و مابقی یعنی حدود 18 هزار هکتار به باغات پسته و گیلاس اختصاص دارد.

این کارشناس ارشد کشاورزی ضمن اشاره به تولید انبوه محصول روستاییان بیان کرد: رشد جمعیت شهرها و نیاز روزافزون آنان به مصارف غذایی موجب تولید فراوان محصولات شده و در مقابل کوتاه بودن عمر بسیاری از محصولات لزوم گسترش چنین صنایع نگهدارنده‌ای را دو چندان کرده زیرا در صورت کمبود چنین اماکنی بیش از یک سوم محصول کشاورزان فاسد و از گردونه خارج می‌شود.

حق‌شناس مجاورت این صنایع با روستاها را بهترین روش توسعه اشتغال و افزایش درآمدها بیان کرد و گفت: ایجاد صنایع تبدیلی تکمیلی در کنار روستاها سودمندترین نوع ارتباط بین دو بخش صنعت و کشاورزی به شمار می‌رود و علاوه بر اینکه موجب کاهش بیکاری فصلی می‌شود از مهاجرت روستاییان و خالی شدن روستاها از سکنه جلوگیری می‌کند.

نبود سرمایه، سد راه توسعه کشاورزی

البته گسترش در حوزه کشاورزی و رواج صنایع تبدیلی و تکمیلی در قم سرمایه‌گذاری کلان می‌طلبد تا به اهداف خود دست یابد.

محمدرضا طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: از ظرفیت‌های استان قم در بخش کشاورزی بهره برده‌ایم و تاکنون اولویت‌هایی نظیر درجه بندی، بسته‌بندی و فرآوری انواع میوه‌جات، سبزیجات، صیفی‌جات، محصول گلخانه‌ها، بسته بندی و انجماد انواع گوشت قرمز، بسته‌بندی آجیل و خشکبار، انواع کود شیمیایی، بسته بندی تخم مرغ و ... را در رأس برنامه‌های سازمان قرارداده‌ایم و با سرمایه‌گذاری این روند را به مقصد می‌رسانیم.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون بیش از 60درصد واحدهای تولیدی و محصولات ناشی از ضایعات کشتارگاه‌های دام و طیور استان با اختصاص سرمایه‌گذاری‌های این نهاد نوسازی و یا بازسازی شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: به علت عدم سرمایه کافی فرآوری پسته در این اماکن، برای حدود 20 هکتار سطح زیر کشت بارور،برخی واحدها که مواد اولیه شان در خارج از استان تأمین می‌شود توجیه اقتصادی مطلوبی ندارند.

در پایان باید گفت با توجه به گفته‌های رئیس سازمان جهاد کشاورزی و گزارشات جمع آوری شده تشویق و ترغیب در امر سرمایه گذاری حوزه صادرات کشاورزی ضروری است که برای تسهیل در اجرای این امر ابتدا بازسازی و مرمت واحدهای تولیدی، به‌کارگیری شیوه‌های مکانیزه و فناوری نوین در صنعت کشاورزی و پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی الزامی است. از طرفی حل مشکلات پیش روی این صنایع و تقویت بخش تولیدات داخلی، نیازمند تسهیلات ارزان قیمت از سوی صندوق‌های توسعه ملی و همکاری نهادهای مرتبط از جمله بانک‌ها است.

امید آن می‌رود که با چنین اقداماتی زمینه دریافت مجوز و همچنین مهیا کردن زیرساخت‌ها فراهم آید تا سرمایه گذاران با خیال آسوده سرمایه خود را در صنایع تبدیلی کشاورزی به کار گیرند و ضمن آشنایی با بخش تولیدات کشاورزی رونق اقتصادی استان را رقم بزنند.

=============

گزارش از فریبا خسروی / فارس

=============

آدرس کوتاه :