رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

پیشرفت ۳۰ درصدی پروژه‌های عمرانی شهر قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم از پیشرفت ۳۰ درصدی پروژه‌های عمرانی از نظر فیزیکی و پیشرفت ۱۵ درصدی ریالی این پروژه‌ها در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد.

در ۶ ماه نخست امسال صورت گرفت:

حجت‌الاسلام سید محمد آ‌تش‌زر در جلسه علنی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به عملکرد ۶ ماهه شهرداری قم در زمینه تحقق بودجه، اظهار داشت: این عملکرد توسط کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شده و گزارشی تهیه شده که البته دوستان شهرداری فرمودند که ما در حال تهیه اصلاحیه هستیم که برخی پروژه‌ها که پیشرفت فیزیکی و ریالی ندارد حذف می‌شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر این بود که مدیران شهرداری ۳۳۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت قطار شهری را جزو درآمد می‌دانستند که ما گفتیم این جزو بودجه پیوستی است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم ابراز داشت: تلقی دوستان شهرداری این بود که از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه امسال ۵۵۰ میلیارد محقق شده و ۳۳۰ میلیارد تومان بودجه‌ای که از فروش اوراق مشارکت قطار شهری حاصل شده هم در بودجه قرار می‌گیرد که نظر ما این است که این باید در بودجه پیوست قرار بگیرد و آن چیزی که محقق واقعی شده ۲۲۲ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: از این مبلغ ۲۲۲ میلیارد تومان ۱۲۸ میلیارد تومان نقد بوده و ۹۴ میلیارد تومان غیر نقدی است.

تحقق ۲۰ درصدی درآمدها

حجت‌الاسلام آتش‌زر گفت: اگر کل بودجه را در نظر بگیریم در این ۶ ماه ۲۰ درصد از درآمد محقق شده است.

وی ادامه داد: شهرداری در درآمد نقدی و عوارض خوب عمل کرده و بیشتر عدم تحقق در بودجه غیر نقدی و فروش اموال است که در صورت به نتیجه رسیدن پرونده‌های تهاتر املاک با بدهی‌ها این درصد تغییر خواهد کرد.  

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه میزان وصول درآمد مالیات بر ارزش افزوده ۲۸ میلیارد تومان است، اضافه کرد: ما در این ۶ ماه ۴۳ درصد بودجه در این بخش را محقق کردیم.

وی گفت: در زمینه درآمد عوارض ساختمانی، تغییر کاربری، پروانه ساخت و ... هم ۴۸ میلیارد تومان یعنی حدود ۴۰ درصد پیش بینی سالیانه محقق شده است.

حجت‌الاسلام آتش‌زر با اشاره به اینکه دو ماه ابتدای سال معمولاً از نظر تحقق درآمد پروانه‌های ساختمانی چندان قابل توجه نیست افزود: تحقق درآمد عوارض حذف پارکینگ هم در ۶ ماه دو میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: عوارض ۵ درصد ایستگاه آتش‌نشانی و ۵ درصدی فضای سبز و فرهنگی هم کمتر از ۵ درصد ۴۸ میلیارد تومان بوده که باید این نقص برطرف شود.

به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در زمینه فروش اموال ۵۶ میلیارد تومان یعنی کمتر از ۱۰ درصد در ۶ ماه نخست امسال محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه هزینه‌های جاری شورا سیاستی دارد که آن هم شفاف‌سازی آمار نیروی انسانی است، ابراز داشت: تصمیم بر این بود که نیروهایی که در سازمان به‌کارگیری شده در شهرداری کار می‌کنند یا برعکس باید به جایی که آنجا استخدام شده‌اند، بروند.

مشکلات عدم شفافیت آمار

حجت الاسلام آتش‌زر عنوان کرد: عدم شفافیت آمار عوارض مشکلاتی برای شهرداری ایجاد کرده. از جمله مسئله نیم درصد کتابخانه‌ها که از حساب شهرداری بیش از مقداری که باید برداشت می‌شود و اگر شفاف‌سازی صورت بگیرد این مشکلات به وجود نخواهد آمد.

وی با اشاره به بودجه ۸۶۳ میلیارد تومان بودجه عمرانی شهرداری در سال گفت: در پروژه‌های عمرانی ۱۵ درصد پیشرفت ریالی و ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در این مدت ۱۰۲ توافق نامه تنظیم شده که رقم آن ۱۰۵ میلیارد تومان است و در بودجه ۲۸۰ میلیارد تومان دیده شده و از نظر انعقاد قرارداد ۳۷ درصد این ردیف تأمین شده و از نظر پرداخت ریالی ۱۴ درصد پیشرفت داشته که به دلیل مشکلات نقدینگی شهرداری است.

وی ادامه داد: منطقه ۵ با ۷۷ درصد پیشرفت رتبه اول را در تملکات دارد و منطقه یک و ۶ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

حجت‌الاسلام آتش‌زر افزود: نظر شورا این است که منطقه ۶ در زمینه تملک خیابان کارگر اقدامات بهتری انجام داده و کار را سرعت بخشد.

وی اضافه کرد: همچنین نظر کمیسیون این بوده که تملک پارکینگ عمار یاسر که بیش از ۹۰ درصد آن انجام شده توجه بیشتری صورت بگیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اهمیت انجام طرح‌های مطالعاتی در شهرداری گفت: در سال جاری باید ۶۰ طرح مطالعاتی انجام شود که در ۵۰ درصد هیچ اقدامی انجام نشده و در ۵۰ درصد بقیه پیشرفت ریالی ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به شرایط برخی پروژه‌های عمرانی از جمله بلوار زائر ادامه داد: بلوار زائر یک پروژه مشترک میان چند منطقه شهرداری است و نظر کمیسیون این بود که نگاه واحدی در این پروژه وجود داشته باشد.

کمبود آسفالت و قیر

وی با بیان اینکه تبعات کمبود آسفالت و قیر همچنان در سطح شهر دیده می‌شود افزود: بخشی از پروژه‌های کلان به دلیل عدم تعریف رابطه مشخص میان سازمان عمران و نوسازی و شهرداری بلاتکلیف است که البته نظر شهردار قم این است که به جای سازمان عمران و نوسازی همان دو سازمان قبلی فعال شود.

حجت‌الاسلام آتش‌زر اضافه کرد: بخشی از کارها از اعتبارات خارج از منابع داخلی است که نظر کمیسیون این بود که شهرداری دقت داشت باشد منابع داخلی را طوری سامان دهد که ۵۰ درصد سهم خودش را تأمین شود.

وی با اشاره به دیگر نکات بودجه در این ۶ ماه افزود: ردیف شناسایی و حذف زواید شهری در بودجه وجود دارد که متولی این ردیف مشخص نیست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: بنا بر بررسی‌های ما، بوستان‌ها خزر نبی  و زائر دو طرح دیگری است که مشکلاتی در مالکیت دارد که نیاز به پیگیری شهرداری دارد./مهر

آدرس کوتاه :