رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

چهل سالگی انقلاب، ظرفیت ها و موانع

چهل سالگی انقلاب، ظرفیت ها و موانع


پژوهش خبری صدا وسیما:در این پژوهش بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در اول فروردین 97 شاخص یابی و محوربندی شده است.

رهبر انقلاب در این اجتماع، با اشاره به استحکام و نشاط انقلاب در چهل‌سالگی و خنثی شدن نقشه‌ شوم آمریکایی‌ها برای منطقه، به تبیین چرایی، الزامات و راه‌های تحقق شعار سال می­پردازند و بر «قابل حل بودن همه‌ مشکلات با نگاه به داخل» و نیز ضرورت توجه و به‌کارگیری هرچه بیشتر جوانان در میدان‌های مختلف، تاکید می­کنند.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای همچنین با بررسی کارنامه‌ چهل‌ساله‌ جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ شعارها، ارزش‌ها و اصول بنیادین و همچنین ارزیابی عملکرد و کارنامه‌ اجرایی مسئولان، «استقلال و آزادی، مردم‌سالاری، اعتماد به نفس و خودباوری ملی، عدالت، و تحقق احکام دین و شریعت» را اصول بنیادین انقلاب بر می­شمارند.

کارنامه و عملکرد اجرایی مسئولان موضوع دیگری است که رهبر انقلاب به آن می­پردازند و تاکید می­کنند در چهل سال گذشته، عملکرد مسئولان در تأمین امنیت و ثبات، علم و فناوری، زیرساخت‌ها (همچون راه‌های ارتباطی، ساخت سدها، نیروگاه‌ها و بنادر) صادرات غیرنفتی، سرانه‌ ناخالص ملی و توسعه‌ اجتماعی، بسیار خوب بوده است.

بخش بعدی سخنان رهبر انقلاب اسلامی در خصوص ضرورت و چگونگی استفاده‌ی بهتر از استعدادها و ظرفیت‌های فراوان طبیعی و انسانی برای پیشرفت ایران بود.

«جوانان تحصیل‌کرده و کوشا»، «موج جمعیتی»، «مزیت‌های جغرافیایی» و «منابع طبیعی ارزشمند» از مواردی است که رهبر انقلاب در خصوص ضرورت و چگونگی استفاده‌ بهتر از استعدادها و ظرفیت‌های فراوان طبیعی و انسانی برای پیشرفت ایران به آنها اشاره می­کنند.

لزوم برطرف کردن موانع استفاده از ظرفیت­ های کشور از دیگر شاخص­ هایی است که از بیانات رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم رضوی در نخستین روز سال ۱۳۹۷ استخراج می­شود. باور نداشتن ظرفیت ­ها، بی اطلاعی از ثروت­ های انسانی و طبیعی کشور، کم کاری برخی مسئولان، اعتمادکردن به نسخه‌های بیگانه، قبیله گرایی سیاسی یا جناحی و متکی بودن به نفت از جمله موانعی است که رهبر انقلاب به آنها اشاره می­ کنند.

 متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است....

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.