رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

کارخانه فولادگستر قم ۶ سال در پیچ و خم دریافت تسهیلات - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


کارخانه فولادگستر قم که قرار بود بزرگ‌ترین کارخانه فولاد آلیاژی خاورمیانه باشد، با گذشت ۱۰ سال از آغاز ساخت و با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی؛ بیش از ۶ سال است که در پیچ و خم دریافت تسهیلات قرار دارد.

گروه استان‌ها: خبر آغاز ساخت بزرگ‌ترین کارخانه فولاد آلیاژی خاورمیانه در قم به بیش از ده سال قبل باز می‌گردد، کارخانه‌ای که قرار بود ظرف مدت ۵ سال و در سه فاز به بهره برداری برسد و بخش زیادی از نیازهای کشور در زمینه تولید مواد اولیه صنعت خودروسازی، فنر و پیچ و مهره‌سازی را تأمین کند تا از این طریق ارز کمتری از کشور خارج شده و صنعتگران داخلی نیز به توان داخل تکیه بزنند.

امروز با گذشت بیش از ۱۰ سال و با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی؛ همان مشکلات تکراری مواجه شدن با سیکل فرسایشی دریافت تسهیلات گریبان‌گیر سرمایه‌داران این کارخانه شده و روند اتمام آن متوقف شده است و به گفته سرمایه‌گذار این پروژه مسئولان نیز پاسخگو نیستند.

برای احداث کارخانه فولادگستر که در بخش دستجرد قم واقع است، ۲۲ میلیون یورو اعتبار ارزی درخواست شده بود که این مبلغ مورد موافقت بانک عامل قرار نگرفت و پس از بررسی مجدد هزینه‌های مربوط به خرید تجهیزات؛ این مبلغ به ۱۴ میلیارد یورو کاهش یافت و مقرر شد تا بخشی از وسایل مورد نیاز در داخل کشور تأمین شود.

نزدیک به دو سوم هزینه ساخت این کارخانه آورده سرمایه‌گذار است و کمتر از ۴۰ درصد آن از محل تسهیلات تأمین می‌شود که تاکنون این مبلغ نیز تخصیص نیافته است.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد گستر قم ، با اشاره به مشکلاتی که در سر راه اتمام این پروژه ملی قرار گرفته است، اظهار داشت: متأسفانه نزدیک به ۱۰ سال از اجرای این پروژه می‌گذرد و به دلیل عدم اختصاص تسهیلات مورد نظر، سرمایه در این بخش بلوکه شده و کارخانه‌ای که قرار بود امسال مورد بهره‌برداری قرار بگیرد همچنان در پیچ و خم دریافت تسهیلات است.

ابوالفضل حجازی با بیان اینکه آورده سرمایه گذار برای احداث این کارخانه ۱۲۰ میلیارد تومان است، افزود: این کارخانه می‌تواند برای ۲۰۰ نفر فرصت شغلی مستقیم و برای ۱۰ هزار نفر نیز در مشاغل دیگر ظرفیت اشغال‌زایی داشته باشد و در فاز اول ۷۵ هزار تن محصول تولید کند.

بعد از ۶ ماه نتوانستیم برای ۵ دقیقه با وزیر ملاقات کنیم

وی در پاسخ به این سئوال که مشکل اصلی عدم دریافت تسهیلات برای احداث این کارخانه چیست ابراز داشت: مشکل دریافت وام ما به دلیل اشتباه یکی از مسئولان است و با وجود مکاتبات فراوان با دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت طی مدت ۶ ماه اخیر تاکنون موفق نشده‌ایم مشکل خود را با وزیر مطرح کنیم.

دبیر شورای فعالان اقتصادی قم ادامه داد: امروز هیچ‌گونه مشکلی برای دریافت وام با بانک عامل نداریم و تمامی مراحل اداری در این زمینه طی شده و بیش از یک میلیارد تومان نیز در راستای دریافت این وام هزینه کرده‌ایم اما متأسفانه کسی پاسخگوی مشکل پیش آمده نیست.

اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور

وی با بیان اینکه امروز اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور در مواقع بحران و مشکلات است، افزود: متأسفانه برخی از مسئولان به جای حمایت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان پروژه‌های ملی را به چالش می‌کشند و هیچ فردی نیز مسئولیت خسارت‌هایی که به سرمایه‌گذاران به دلیل خطای مسئولان وارد می‌شود، نیست.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولادگستر قم تأکید کرد: امروز سرمایه‌گذاران داخلی به دلیل علاقه‌ای که به کشور و نظام خود دارند می‌خواهند در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند و در حقیقت معنای اقتصاد مقاومتی هم که بارها رهبر معظم انقلاب بدان تأکید داشتند، همین تکیه زدن بر توان داخل کشور است که متأسفانه مسئولان حمایت لازم را نداشته‌اند.

حجازی اضافه کرد: کارخانه فولاد گستر قم پروژه‌ای است که توجیه اقتصادی داشته و مورد حمایت بانک صنعت و مهندن و تجارت است و بنا به مطالعات صورت گرفته این کارخانه می‌تواند ظرف مدت ۵ سال به سوددهی برسد.

کارخانه فولادگستر قم یک کارخانه بالادستی و مادر است که می‌تواند بخشی زیادی از مواد اولیه صنعتگران بخش‌های دیگر را فرهم کند.

امروز بسیاری از کارخانه‌های فولاد آلیاژی، مواد اولیه خود را خارج از کشور تأمین می‌کنند و به همین دلیل بخش مهمی از سرمایه‌ها، صرف خرید موارد اولیه و هزینه‌های انبارداری آنها می‌شود که اگر این کارخانه و کارخانه‌هایی امثال فولاد گستر قم در کشور راه‌اندازی و به بهره‌برداری برسد، شرایط بهتری برای سایر صنعت‌گران فراهم خواهد شد.

بنا به اظهارات حجازی سرمایه‌گذار این کارخانه، برای برطرف شدن موانع دریافت تسهیلات فولاد گستر قم، تصمیمات لازم باید از سوی مسئولان ارشد وزارت صنعت و معدن و تجارت اتخاذ شود.

این در حالی است که در اقتصاد مقاومتی مشارکت مردمی و نقش بخش خصوصی بسیار دارای اهمیت است و این روزها نیز توجه به امر اقتصاد مقاومتی از سوی دولت بسیار مورد تأکید است که انتظار می‌رود مسئولان در عرصه عمل نیز به دنبال حل مشکلات سرمایه‌گذاران و حمایت از تولیدکنندگان باشند.

کارخانه فولاد گستر قم در اولویت نبود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در رابطه با وضعیت کارخانه فولاد گستر قم ، با بیان اینکه مجوز اولیه این پروژه ۶ سال قبل صادر شده است، افزود: سرمایه‌گذار فعلی از ۴ سال قبل وارد این پروژه شده است و در یک سال اخیر نیز پیشرفت‌های فیزیکی خوبی در این پروژه شاهد هستیم.  

احمد ذاکری بیان داشت: با توجه به واگذاری زمین و هزینه‌های صورت گرفته برای این پروژه، تلاش‌ها برای دریافت تسهیلات سرمایه ثابت جهت خرید ماشین آلات در مجموعه استان و همچنین وزارت صنعت معدن و تجارت صورت گرفته و هماهنگی‌های لازم انجام شده است.  

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار برای دریافت تسهیلات تا مرحله عقد قرارداد نیز پیش رفته است، افزود: به دلیل اینکه بعد از صدور مجوزهای لازم تاریخ دریافت تسهیلات از موعد مقرر گذشته بود این امر محقق نشد.  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم عنوان کرد: دو هفته گذشته نیز جلسه‌ای با حضور رئیس بانک صنعت و معدن و همچنین سرمایه‌گذار پروژه فولاد گستر قم برگزار شد و این بانک نیز حمایت خود را از پروژه اعلام کرد که امیدواریم به زودی تسهیلات مد نظر برای تکمیل و تجهیز این پروژه تخصیص یابد.  

وی افزود: انتظار ما از سرمایه‌گذار این است که تلاش‌های خود را برای دریافت تسهیلات بیشتر کند و سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز پیگیر این موضوع است و مقرر شد از سوی استانداری نامه‌ای به منظور تسریع در تخصیص تسهیلات به وزارتخانه ارسال شود.  

ذاکری با بیان اینکه در سال‌های گذشته وزارت صنعت معدن و تجارت با توجه به رکود ایجاد شده و شرایط اقتصادی کشور این پروژه را اولویت دار نمی‌دانست، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته و با توجه به اهمیت احداث این کارخانه، پروژه در اولویت وزارتخانه قرار گرفت و امیدواریم به زودی تسهیلات مورد نظر به آن اختصاص یابد و ما نیز به عنوان نماینده وزارتخانه پیگیر به سرانجام رسیدن آن هستیم./مهر

 

آدرس کوتاه :