جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

کاروان‌سرای «دیر گچین» استان قم احیاء می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کاروان‌سرای «دیر گچین» استان قم احیاء می‌شود


مدیرکل میراث فرهنگی قم با بیان اینکه کاروانسرای دیر گچین یکی از کاروانسرا‌های ایران است، گفت: این منطقه نقش موثری در توسعه استان قم در بخش‌‌های گردشگری و جذب توریست، اقتصاد و اشتغالزایی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم

 عیسی رضایی ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات منطقه دیرگچین که در محل این کاروانسرا برگزار شد با اشاره به اینکه منطقه دیرگچین در سال 82 طبق مصوبه هیئت دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد اظهارداشت: براین اساس طرح حضور سرمایه‌گذار در کارگروه‌های استانی با حضور همه ارگان‌های تصویب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با تاکید براینکه متاسفانه با وجود مصوب به‌های انجام شده چهار سال است که سرمایه گذار در تملک زمین‌های اطراف برای انجام طرح خود دچار مشکل شده است، عنوان کرد: زمانی که طرح در کارگروه‌های مربوطه امضا و بررسی می‌شد باید به موارد مصوب دقت نظر صورت می‌گرفت.

رضائی با اشاره مسائل و موانع مطرح شده از سوی منابع طبیعی مشکل در بحث درختان کویری گفت: در طرح سرمایه‌گذار، درختان قابلیت جابه‌جایی را دارند که پارکی را احداث کند به شکل متمرکز باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم بیان کرد: زمین که تحت تصرف قرار می‌گیرد و ساخت و ساز در نظر گرفته شده در طرح سرمایه‌گذار کمتر از 5 درصد است و این میزان ساخت و ساز به‌میزانی نیست که مشکلی برای محیط‌زیست ایجاد کند و حتی خسارتی به منابع طبیعی برساند.

وی تاکید کرد: مشکلات قابل حل‌‌شدن است و برخلاف اینکه منطقه گردشگری ملی یک صد هکتارباید فضا داشته باشد ما این میزان فضا را برای سرمایه گذار به 10 تا 20 هکتار زمین محدود کرده‌ایم که اگر این مقدار زمین هم در اختیار سرمایه‌گذار قراربگیرد این منطقه قابلیت بهره‌برداری دارد.

رضایی، با بیان اینکه کاروانسرای دیر گچین یکی از کاروانسرا‌ها و مادر کاروانسراهای ایران است بر ضرورت احیای آن تاکید کرد و اظهار داشت: لازمه احیای آن این است که 20 هکتار از اراضی اطراف کاروانسرا که بخشی مستثنیات و بخشی نیز در تملک منابع طبیعی است در دو قطعه مجزا به سرمایه گذار واگذار شود و تا کار را شروع کند.

وی افزود: این منطقه نقش موثری در توسعه استان قم در بخش‌‌های گردشگری و جذب توریست، اقتصاد و اشتغالزایی دارد.

آدرس کوتاه :