جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

کاروان نمادین استقبال از حضرت معصومه - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

کاروان نمادین استقبال از حضرت معصومه

کاروان نمادین استقبال از حضرت معصومه


Loading the player...

کاروان نمادين استقبال از حضرت معصومه(س)

 

هنگامي که امام رضا(ع) بنا به درخواست مأمون عباسي [هفتمين خليفه عباسيان] از مدينه منوره به " مرو " در شمال خراسان هجرت کرد و با اکراه و اجبار مأمون، ولايت عهدي وي را پذيرفت ، طي نامه از خواهرش حضرت فاطمه معصومه(س) درخواست نمود که به وي در مرو ملحق گردد.

حضرت معصومه (س) نيز امتثال امر برادر کرد و يک سال پس از هجرت امام رضا (ع) با کارواني از بستگان و فاميلان عازم خراسان شد.

ولي پيش از رسيدن به خراسان ، در يکي از شهرهاي مرکزي ايران به نام ساوه بيمار گرديد. از اطرافيان پرسيد: از اين جا تا قم چقدر فاصله است؟

گفتند: ده فرسخ.

آن حضرت به خدمت کارانش دستور داد که وي را به طرف شهر قم حرکت دهند.

آل سعد، که از شيعيان و محبان اهل بيت(ع) بوده و در قم زندگي مي کردند، همين که از ورود خواهر امام رضا(ع) با خبر شدند به استقبال آن حضرت شتافته و از شهر قم بيرون رفتند و چون به وي رسيدند، بسيار شادماني و اظهار خوشحالي نمودند. موسي بن خزرج بن سعد، که از بزرگان آل سعد و از معاريف شيعه درقم بود، افسار شتر آن حضرت را به دست گرفت و به سوي قم آورد و آن بانوي شريف را در خانه خويش اسکان داد و از او به شايستگي پذيرايي کرد.

هر سال در 23 ربيع الاول ورود مبارک حضرت فاطمه معصومه (س) به قم ارج نهاده ميشود و هزاران نفر از مردم قم به استقبال کاروان نمادين حضرت معصومه(س) عازم مي شوند.

 

تهيه کننده: آقاي حسيني القمي

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.