جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

کارگاه آموزشی آشنایی با ساخت‌وسازهای سنتی در قم برگزار می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کارگاه آموزشی آشنایی با ساخت‌وسازهای سنتی در قم برگزار می‌شود


دبیر علمی کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران گفت: کارگاه آموزشی آشنایی با چگونگی ساخت‌وسازهای سنتی به همت نظام‌مهندسی ساختمان استان قم با همراهی کمیسیون سازه در معماری و شهرسازی قم در شهر قم برگزار می‌شود.

دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی:

 سیده شبنم فاطمی، با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره استانی تاریخی معماری و شهرسازی ایران در 30 دی‌ماه در استان قم اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های موجود در شهر، احیای معماری شهری است و در جامعه صحبت‌های بسیاری در رابطه با نداشتن چهره زیبا در معماری شهری می‌شود.

وی بابیان اینکه بسترهایی برای سوق دادن معماری به سمت اسلامی شدن لازم است، گفت: یکی از این بسترها، آموزش صحیح معماری است که این مهم در دانشگاه‌های محقق نمی‌شود ، درحالی‌که معماران  باید شیوه صحیح معماری را یاد بگیرند.

دبیر علمی کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران با اشاره به اینکه فراخوانی به‌منظور آشنایی دانشجویان با حوزه ساخت در رشته معماری اعلام شده است، گفت: این فراخوان برای کارگاهی به‌طول یک هفته و برای نخستین بار انجام شده است، دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند با شرکت در این کارگاه با حوزه ساخت در رشته معماری بیشتر آشنا شوند.

وی در توضیح کارگاه آموزشی آشنایی با چگونگی ساخت‌وسازهای سنتی، اظهار داشت: نظام‌مهندسی ساختمان استان قم با همراهی کمیسیون سازه در معماری و شهرسازی قم و در راستای ایجاد بسترهای تحقق معماری اسلامی در شهر قم اقدام به برگزاری دوره آموزشی آشنایی با چگونگی ساخت یک سازه سنتی دراین کارگاه عملی کرده است.

فاطمی بابیان اینکه محل ساخت سازه سنتی در بوستان پاک‌بان در نظر گرفته‌شده است، تصریح کرد: بوستان پاک‌بان، فضای سبز بین ساختمان شهرداری و تالار مرکزی شهر است، و اساتید کارگاه نیز از میان معماران تجربی شهر انتخاب‌شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کارگاه در روزهای 23، 25، 27 و 29 دی‌ماه از ساعت 10 الی 12 و 30/12 الی 14 به‌صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند در سایر روزها نیز از کارگاه بازدید کنند.

دبیر علمی کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران با اشاره به ثبت‌نام 70 نفر متقاضی در این کارگاه، گفت: در روز 30 دی‌ماه و همزمان با برگزاری کنگره تاریخی معماری و شهرسازی از این اثر رونمایی می‌شود، امیدواریم معضلات آموزش معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و برای آن راه‌حلی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به نوع آموزش در این کارگاه سنتی، افزود:در این کارگاه تاریخ ساخت گذشته آموزش، و دانشجویان علاوه بر آشنایی با فن ساخت با تاریخ ساخت نیز آشنا می‌شوند، همچنین سازه ساخته‌شده به‌عنوان یکی از نمادهای زیباسازی برگرفته از معماری اسلامی تقدیم مردم شهر می‌شود.

فاطمی با بیان اینکه این کار در کمیسیون سازه در معماری و شهرسازی کنگره انجام‌شده است، بیان کرد: در کمیسیون سازه معماری و شهرسازی برگزاری این کارگاه پیشنهاد داده شد، و نظام‌مهندسی ساختمان نیز حمایت مالی شکل‌گیری این کارگاه را برعهده گرفت./تسنیم

آدرس کوتاه :