جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

کارگروه مخاطرات زلزله نیازمند اعتبارات مالی است - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


کارگروه مخاطرات زلزله نیازمند اعتبارات مالی است


رئیس مدیریت بحران و پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی استان گفت : بحث کارگروه مخاطرات زلزله نیاز به توجه ویژه اعتباری و مالی برای طرح‌های استراتژیک در این عرصه است.

عباسی فر با اشاره به اینکه استان قم با حدود 11 گسل فعال در ارتباط است، اظهار کرد: این شرایط موجب شده است تا لزوم توجه بیش‌تر مهندسین ساختمان به ساخت و ساز در استان قم بر اساس استانداردهای مشخص احساس شود.
وی با بیان اینکه نبود صد در صدی بافت فرسوده به هیچ وجه امکان پذیر نیست، عنوان کرد: بحث مقاوم سازی برای ساختمان‌هایی با قدمت بالای 50 سال است که باید به طرح‌های تشویقی برای ساکنین این ساختمان‌ها به سمت مقاوم سازی نیز حرکت کنیم.
رئیس مدیریت بحران و پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخی از مخاطرات زلزله به دلیل نداشتن آگاهی لازم از سوی مردم است، مطرح کرد: اگر برنامه‌های از پیش تایین شده‌ای برای اماکن عمومی در زمان مخاطره وجود نداشته باشد شاهد بروز مشکلات بسیار جدی‌تری خواهیم بود.
وی با بیان اینکه بحث مقاوم سازی ساختمان‌ها به صورت مستمر ادامه دارد، خاطرنشان کرد: مانور سراسری زلزله در مدارس امسال برای نخستین بار در استان قم با حضور اولیا و مربیان دانش آموزان برگزار شد.
عباسی فر با اشاره به اینکه پل‌های قدیمی در حوزه شهری شاهد ترافیک بسیار زیادی نیستند، تصریح کرد: این پل‌ها بر اساس طرح معماری قدیمی هستند که باید بر اساس مهندسی جدید بررسی شوند.
وی با بیان اینکه پل‌های مسیر رودخانه قم بیشتر از زلزله در مخاطره سیل قرار دارند، یادآور شد: بحث کارگروه مخاطرات زلزله نیاز به توجه ویژه اعتباری و مالی برای طرح‌های استراتژیک در این عرصه است.
رحیمی مدیرکل پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری قم با اشاره به اینکه بیش از یک سوم جمعیت استان قم در بیش از هزار و 400 هکتار بافت فرسوده قم زندگی می‌کنند، اظهار داشت: متاسفانه شاهد اتفاق چشم گیری در بخش احیای بافت فرسوده نبودیم البته احیای بافت فرسوده تنها به عهده شهرداری نیست و همکاری سایر دستگاه‌ها را نیز نیاز دارد.
وی با بیان اینکه تسهیلات و اقبال عمومی مردم نیز از جمله شروط اصلی احیای بافت فرسوده است، عنوان کرد: در بین جمعیتی که در بافت فرسوده زندگی می‌کنند تنها حدود 10 درصد از مردم برای احیای منازل خود که در بافت فرسوده قرار دارد اقبال نشان داده‌اند.
مدیرکل پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری قم با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در این راستا می‌تواند اقبال مردم را نیز افزایش دهد، مطرح کرد: مجتمع‌های تجاری، مدارس و مکان‌های عمومی نیز در این بافت‌های فرسوده وجود دارند.
وی با بیان اینکه بعد از حادثه پلاسکو موج ایمن سازی اماکن عمومی در کشور به وجود آمد، خاطرنشان کرد: تمام اماکن عمومی استان قم که نیازمند ایمن سازی بودند شناسایی شدند ولی به دلیل وجود خلا قانونی در این عرصه نتوانستیم به نتایج مطلوبی برسیم.
مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینکه در حوزه ساخت و ساز با اقداماتی که از سال‌های گذشته انجام شده است فرهنگ جامعه ساخت و ساز استاندارد را می‌پذیرد، اظهار کرد: یکی دو مورد از مجتمع‌های تجاری قدیمی که در محدوده بازار و میدان مطهری قرار داشتند برای مقاوم سازی اقدام کردند ولی این اقدام به عمل نرسید.
 

آدرس کوتاه :