جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کاهش جمعیت زیر پوشش کمیته امداد در استان قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کاهش جمعیت زیر پوشش کمیته امداد در استان قم


مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم گفت: در حال حاضر جمعیت زیرپوشش کمیته امداد در استان قم از 5.3 درصد به 3.1 درصد رسیده‌ است.

دبیرکل کمیته امداد استان قم خبر داد

 عبدالله جلالی پیش از ظهر امروز در یکصد و سی و چهارمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه مددکاری در دنیای امروز یک علم محسوب می‌شود اظهار کرد: پیش از این جمعیت زیرپوشش کمیته امداد 5.3 درصد جمعیت زیرپوشش کمیته امداد به 3.1 درصد رسیده‌ایم.

وی افزود: در استان قم 21 هزار و 320 خانواده زیر پوشش کمیته امداد هستند که توانمندسازی آنها در اولویت قرار دارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم با بیان اینکه تسهیلات مربوط به تحصیل هم برای 4200 دانش‌آموز و هزار دانشجو فراهم شده است گفت: در حوزه مسکن هم مدلی ویژه در قم اجرایی شده و طی سه سال گذشته 850 خانواده زیرپوشش صاحب خانه شده‌اند.

وی ادامه داد: خانواده‌های زیرپوشش کمیته امداد در قم 15 میلیون تومان برای خانه‌های زیر یکصد متر و 25 میلیون تومان برای بالای 100 متر هزینه می‌کنند که اگر همین مبلغ را هم نداشته باشند از خیرین کمک گرفته می‌شود.

جلالی با اشاره به هزینه‌های درمانی به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی قشر نیازمند گفت: سال گذشته حدود 13 میلیارد تومان توسط کمیته امداد قم در این زمینه هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم با تاکید بر مشارکت مردم در کمک‌‌های اجتماعی عنوان کرد: سال گذشته 24 میلیارد و 250 میلیون تومان کمک مردمی جذب شده است.

وی افزود: امروز در دستگاه‌های دولتی به دنبال گرفتن اعتبار برای انجام کار هستند ولی کمیته امداد خود به دنبال جذب اعتبار و سپس پیشبرد امور است.

جلالی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تحول خوبی در سطح زندگی ایتام و نیازمندان رخ داده است گفت: این مسئله تحقق نمی‌یافت جز با نیت خیر نیکوکاران و همکاری و مشارکت‌های خوب مردمی با کمیته امداد؛ در حوزه خیریه سفره‌های زیادی در قم پهن است که نشان می‌دهد مردم قم در این زمینه پیشگام هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان قم به بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اشاره و خاطرنشان کرد: سرانه بیمه 4200 خانواده در قم توسط کمیته امداد امام خمینی پرداخت می‌شود زیرا عقیده داریم نقص در نظام جامع تامین اجتماعی سبب بروز مشکلات زیادی می‌شود.

وی تصریح کرد: اذعان داریم که فقر مطلق در قم وجود ندارد ولی فقر نسبی هست که البته این ویژگی طبیعی همه جوامع است.

جلالی گفت: سال گذشته در مجموع 78 میلیارد تومان شامل 60 میلیارد کمک بلاعوض و 18 میلیارد تومان تسهیلات توسط کمیته امداد استان قم هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم تظاهر به فقر در جامعه را یکی از خطرات جدی دانست و افزود: مصداق عینی این امر در بحث هدفمندی یارانه‌ها قابل مشاهده است؛ 60 درصد متقاضیان اعلام کرده‌اند درآمدشان کمتر از 600 هزار تومان است.

وی ادامه داد: نیازها تفاوتی نکرده‌اند ولی احساس نیاز در جامعه رو به فزونی است که باید با نگاهی راهبردی مورد توجه قرار گیرد.

جلالی با اشاره به بحث زنانه شدن فقر در جامعه امروز خاطرنشان کرد: متکدیان فراوان زن تجلی این بحث است؛ یکی دیگر از مشکلات کاهش مسئولیت‌پذیری مردان جامعه است به نحوی که زنان بسیاری از کارهای اداری و اجرایی را انجام می‌دهند.

// فارس

آدرس کوتاه :