جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

کتاب «تمثیلات مهدوی» منتشر شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کتاب «تمثیلات مهدوی» منتشر شد


کتاب «تمثیلات مهدوی» به همت انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) به چاپ رسید.

در زمینه تاثیر تمثیل در انتقال معارف الهی

کتاب تمثیلات مهدوی از مباحثی در زمینه فواید تمثیلات مهدوی، ویژگی‌های تمثیلات مهدوی، اهداف تمثیلات مهدوی، تمثیلات مهدوی در روایات و تمثیلات مهدوی در غیر روایات تشکیل شده است.

یکی از شیوه‌های قرآن، ارائه مثال است و این خود دلیلی بر تاثیر زیاد این روش در تفهیم و انتقال معارف الهی به مردم است، از جمله مثال‌های قرآنی تشبیه حق به آب و باطل به کف روی آب، حق به شجره طیبه و باطل به شجره خبیثه، کارهای کافران به خاکستر در برابر تندباد، تشبیه بت‌ها و طاغوت‌ها به خانه عنکبوت، تشبیه دانشمند بی‌عمل به الاغی که کتاب حمل می‌کند و تشبیه غیبت کردن به خوردن گوشت برادر مرده است.

با سیری در روایات امامان معصوم(ع) انبوهی از تمثیلات و تشبیهات قابل مشاهده است که این افزون بر حکمت‌ها و ضرب‌المثل‌هایی است که برخی بزرگان به گردآوری آن پرداختند.

از این رو می‌توان برای مهدویت از نقش تمثیل، تشبیه در تشویق و یا توصیف و تبیین بهره گرفت، چنانچه اهل بیت(ع) نیز چنین کرده‌اند و استخراج و تحلیل همه آنها نیازمند تالیف کتاب‌های جداگانه است. در اینجا با توجه به موضوع این اثر برخی از تمثیلات و تشبیهات به کار رفته در مهدویت مورد استشهاد قرار می‌گیرد.

در فصل اول این کتاب مباحثی در زمینه بیان سرگذشت امت‌های پیشین، استفاده کردن از حواس، شیرین شدن پند و اندرز و زینت بخشیدن به کلام مطرح شده است.

جامعیت، سهولت، تنوع روش، روش مقایسه، نظم منطقی و استفاده از مظاهر در فصل دوم این کتاب و تبیین فضیلت‌ها، بیان رذائل، تبیین مبانی اعتقادی، ترسیم حالت‌های افراد و عبرت‌آموزی در بخش اهداف تمثیلات مهدوی تبیین شده است.

ایمان و اعتقاد به حضرت مهدی(عج)، غیبت، ناامیدی در غیبت، ابتلائات فراوان در غیبت، دینداری در غیبت، علایم ظهور، یاران، ظهور و عصر ظهور در بخش تمثیلات مهدوی در روایات ذکر شده است.

کتاب تمثیلات از سوی محسن قرائتی تالیف شده و به همت انتشارات بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با شمارگان 2 هزار عدد و قیمت 5 هزار تومان منتشر شد.

آدرس کوتاه :