جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

کتاب «درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی» منتشر می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کتاب «درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی» منتشر می‌شود


مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از چاپ کتاب «درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

روحانی عنوان کرد؛

محمد روحانی با اشاره به کتاب درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی اظهار کرد: فصل اول کتاب به شاخص عدالت‌محوری در بانکداری اسلامی می‌پردازد و مبانی نظری آن را تبیین می‌کند و اصول و شاخص‌های عدالت در بانکداری اسلامی در آن مطرح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فصل دوم شاخص قرض‌الحسنه در بانکداری اسلامی است که ضمن اشاره به کلیات مانند مفهوم قرض‌الحسنه و قرض الحسنه در نگاه آیات و روایات، به قرض‌الحسنه و بانکداری اسلامی به طور کامل می‌پردازد و به سوال مهمی مانند اینکه آیا قرض‌الحسنه وظیفه بانکداری اسلامی بوده، اشاره و پاسخ می‌دهد.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به کتاب درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی گفت: مباحث دیگری مانند لزوم هماهنگی بانکداری اسلامی با اهداف نظام اقتصادی اسلامی، ‌تجهیز منابع و سیستم بانکداری بدون ربا و روش‌های تخصیص منابع در قانون عملیات بانکی بدون ربا مطرح می‌شود.

وی یادآور شد: در این کتاب سعی شده با چهار مطلب مرتبط با بانکداری اسلامی به کشف شاخص‌های حذف ربا،‌ تحقق عدالت و قرض‌الحسنه به عنوان نمادی از ایفای مسئولیت اجتماعی پرداخته شود، این کار توسط جمعی از فضلا در حوزه انجام شده و زیر نظر پرویز داوودی معاون اسبق ریاست جمهوری به سامان رسیده است.

روحانی تصریح کرد: این کتاب دارای ویژگی‌های مهمی است و به بانکداری اسلامی به طور کامل می‌پردازد و به واکنش گروهی از روشنفکران مسلمان به نقش بانک به عنوان واسطه مالی در فضای اقتصادی تلقی شده پرداخته است.

وی با بیان اینکه زمینه‌های موجود در بانکداری اسلامی و مشکلاتی که در زمینه رسیدن به چارچوب شرعی بانکداری بوده، مورد تحقیق قرار گرفته است، گفت:‌ مجموعه کنونی برای شاخص حذف ربا،‌ تحقق عدالت و قرض‌الحسنه آماده عرضه به بازار است.

کتاب درآمدی بر شاخص‌های بانکداری اسلامی از سوی حجت‌الاسلام محمد جواد محقق‌نیا در 364 صفحه تالیف شده و با تیراژ هزار عدد و قیمت 15 هزار تومان در آینده‌ای نزدیک به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) وارد بازار نشر می‌شود.

آدرس کوتاه :