جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

کتاب «درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن» منتشر می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کتاب «درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن» منتشر می‌شود


مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از انتشار کتاب «درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

روحانی عنوان کرد؛

محمد روحانی با اشاره به کتاب درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن اظهار کرد: این کتاب در واقع دارای مباحث اقتصادی بوده و در زمینه الگوی پیشرفت آماده شده، فصل اول این کتاب به کلیات می‌پردازد.

وی خاطرنشان کرد: این فصل اهمیت موضوع را از مباحث مختلفی که در زمینه تعاریف عدالت اقتصادی و شاخص‌ها است، بررسی می‌کند.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) عنوان کرد: فصل دوم عدالت توزیعی در نظریه‌های عدالت را طرح بحث کرده و منظر و دیدگاه فلاسفه کلاسیک مانند افلاطون،‌ ارسطو و... را پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به فصل سوم کتاب با عنوان مفهوم عدالت اقتصادی گفت: ضمن اینکه معنای لغوی و اصطلاح فقهی و اخلاقی را طرح بحث می‌کند، به تفاوت میان عدل و قسط می‌پردازد و مفهوم عدالت اقتصادی را از چند دیدگاه تساوی، اعتدال و انواع استحقاق بررسی و جمع‌بندی می‌کند.

روحانی یادآور شد: فصل چهارم توازن یا عدم توازن ثروت در دست اغنیا است که مفهوم توازن و کرانه پایین توازن اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌‌دهد.

وی عنوان کرد: فصل پنجم تبیین و بررسی شاخص‌‌های موجود برای تبیین عدالت و نابرابری است که ضمن تبیین شاخص‌های مبتنی بر مدل انحرافات منحنی لورنس و شاخص‌های مربوط به آن را بررسی می‌کند و همچنین شاخص‌های مبتنی بر تحلیل ترکیبی در آن بررسی می‌شود.

مدیر تدوین و چاپ انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: فصل ششم شاخص‌های عدالت اقتصادی بر اساس آموزه‌های اسلام است که شاخص‌های توازن، سطح زندگی عمومی و شاخص‌های علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: فصل هفتم به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌پردازد که نقد و بررسی مفهوم عدالت و بررسی شاخص‌های موجود برای عدالت و نابرابری به ویژه بر اساس آموزه‌های اسلام در فصل نهایی طرح بحث می‌شود.

روحانی تصریح کرد: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و مرکز پژوهشی کاربردی اقتصادی اجتماعی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری نسبت به تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تمرکز خود را بر تدوین اهداف، ‌مبانی، راهبردها و شاخص‌های الگو قرار داده است.

وی ابراز امیدواری کرد که این مجموعه پژوهشی مورد استقبال همه مردم قرار گیرد و بتواند راهگشای بسیاری از مباحث اقتصادی در زمینه شاخص‌های پیشرفت باشد.

کتاب درآمدی بر مفهوم عدالت اقتصادی و شاخص‌های آن از سوی سیدمحمد کاظم رجایی و با همکاری سیدحجت‌الاسلام سیدمهدی معلمی در 320 صفحه به رشته تحریر درآمده و با قیمت 12 هزار تومان به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی در آینده‌ای نزدیک منتشر می‌شود.

آدرس کوتاه :