جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

کتاب «راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی» منتشر شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کتاب «راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی» منتشر شد


کتاب «راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی» به همت مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما به چاپ رسید.

توسط مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما؛

کتاب راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی از هفت فصل اصلی تشکیل شده که کلیات، خداشناسی در آیات، خداشناسی در روایات، براهین اثبات وجود خدا در نگاه اندیشمندان، دستمایه‌های برنامه‌سازی، راهکارهای رسانه‌ای ارتقای بینش خداشناسی و معرفی کارشناسان و آثار خداشناسی از جمله فصول این کتاب است.

تبیین مسئله، مفهوم خداشناسی، بررسی موانع شناخت خدا، اهمیت و آثار خداشناسی، برهان فطرت، برهان نظم، برهان علیت، برهان وجوب و امکان، برهان حدوث، برهان حرکت و ارزش و اهمیت خداشناسی از جمله موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

توجه به جایگاه و آثار خداشناسی، اولویت دادن به خداشناسی بیش از هر موضوعی، ساخت دراماتیک، گفت‌وگوهای مردمی و محورهای موضوعی مبحث خداشناسی از مباحث دیگر مطرح شده در این کتاب است.

خداشناسی از جمله علوم ارزشمندی است که آثار وجودی این موضوع بیانگر عظمت این موضوع است، بنابراین تمام مواردی که وجود دارند، از خداوند سرچشمه می‌گیرد. معرفت نسبت به خدا زمینه تکامل انسان‌ها را فراهم می‌کند، زیرا هر اندازه دامنه شناخت انسان‌ها گسترده‌تر باشد، سریع‌تر به رشد و تکامل می‌رسد و ایمان و اعتقاد مستحکم‌تری به دست می‌آورند.

توجه انسان‌ها به خداشناسی و تکمیل شناخت آنها سبب در امان ماندن انسان‌ها از آسیب‌ها می‌شود و بر زندگی آنها اثرات قابل توجهی بر جای می‌گذارد، بشر همواره به دنبال مبدا بوده، بنابراین بخشی از منابع دینی به مبدا عالم می‌پردازد، بنابراین آثار مبدا در حیات فردی و اجتماعی قابل بررسی است.

خداشناسی از نظر فردی و اجتماعی دارای اهمیت قابل بررسی و تحلیل است و زندگانی انسان‌های خداشناس نسبت به کسانی که خدا را باور ندارند، تفاوت اساسی دارد.

کتاب راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی برای استفاده و بهره‌برداری برنامه‌سازان صدا و سیما مفید است و در این کتاب به طور مختصر وجود خداوند از طریق برهان اثبات می‌شود.

در این کتاب موضوع خداشناسی در آیات و روایات بررسی شده که تأییدکننده براهین اثبات وجود حضرت حق است و در قالب حکایت، شعر، متن ادبی و پیام کوتاه‌ می‌توان از آن استفاده کرد، بنابراین علاوه بر برنامه‌سازان، متون این کتاب به عنوان متن علمی قابل استفاده است.

راهنمای برنامه‌سازی در موضوع خداشناسی از سوی راضیه علی اکبری تالیف شده و به همت مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما با شمارگان 600 جلد و قیمت 80 هزار ریال منتشر شد.

آدرس کوتاه :