رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

کشف محموله قاچاق موجودات دریایی در قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کشف محموله قاچاق موجودات دریایی در قم


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم از کشف و ضبط یک محموله موجودات دریایی از داخل یک اتوبوس در قم خبر داد.

طیب احمدی با اشاره به کشف محموله قاچاق موجودات دریایی در یکی از مبادی ورودی شهر قم در سخنانی گفت: این محموله در داخل یک اتوبوس جاسازی شده بود که توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا کشف می‌شود.

وی با بیان اینکه این محموله قاچاق شامل بیش از ۷۰ حلزون دریایی، آبسنگ مرجانی و ستاره دریایی بود، گفت: پس از کشف این محموله موجودات دریایی که از جنوب کشور به سمت تهران در حال قاچاق بود، ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان قم با حضور در محل، آن را صورتجلسه و ضبط می‌کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به ارسال پرونده این متخلفان به مراجع قضایی، از اخذ جریمه زیست محیطی به مبلغ ۴۰ میلیون ریال از آنها خبر داد و گفت: متاسفانه هیچ گروهی از موجودات و زیستمندان از هجوم غارتگران طبیعت در امان نبوده و طی سال‌های اخیر ذخایر طبیعی کشور به شدت مورد هجوم قرار گرفته است.

آبسنگ مرجانی یکی از موجودات زیبای دریایی و از اکوسیستم‌های دریایی منحصر به فرد، غنی و کهنسال است که متاسفانه دائما مورد تعرض قرار دارند، به طوری که تاکنون ۱۰ درصد مرجان‌های جهان کاملا تخریب و بیش از ۳۵ درصد نیز در معرض تهدید و تخریب شدید قرار گرفته‌اند.

هشت درصد از کل ذخایر مرجانی جهان در خلیج‌فارس وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ گونه مرجان‌ در آب‌های کشور شناسایی شده است و از آنجا که مرجان‌ها عامل خودپالایی خلیج‌فارس هستند با مرگ آنها میزان آلودگی این دریا به صورت تصاعدی افزایش یافته و باعث نابودی کل حیات در منطقه می‌شود

./مهر

آدرس کوتاه :