جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

کم آبی، دغدغه اصلی این روزهای قم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کم آبی، دغدغه اصلی این روزهای قم


آگاهی از بحران کم آبی در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم نیاز به زنگ خطر ندارد چرا که زنگ خطرش مدت‌هاست به صدا درآمده و تنها لازم است با بررسی‌ها و تحقیقات به عمل آمده درصدد مهار این بحران برآییم.

تهدیدی جدی؛

این روزها به هر گوشه‌ای که بنگری از روزنامه‌ها و نشریات گرفته تا رادیو، تلویزیون و انواع سایت‌های خبری، موضوع کم آبی و ضرورت اصلاح مصرف آن به یک دغدغه اصلی و موضوع پربحث کشور تبدیل شده است.

این مهم تنها دغدغه دیروز و امروز و فرداها نیست و بر ماست به‌عنوان مصرف کننده اصلی این موهبت الهی در بهبود مدیریت آن سهیم باشیم.

این مسأله حیاتی از همان گذشته‌های دور از چنان اهمیتی برخوردار بوده که تمدن‌های بشر اولیه ادامه حیاتشان را به این منابع آبی وابسته می‌دانستند و نابودی آنها را معادل نابودی خود تلقی می‌کردند، اما امروزه این معضل به قدری گسترده شد که حدس می‌زنیم حتی آثار این ثروت طبیعی برای نسل آینده ما گم بماند.

بحران کم آبی در کشور ایران مختص به یک استان یا شهر خاص نیست بلکه جای جای ایران اسلامی در فصل تابستان با این بحران دست و پنجه نرم می‌کند و ادامه این روند موجب می‌شود کشور چالش امنیت انسانی را به طور محسوس تجربه کند.

استان مقدس قم بیش از پیش از کمبود آب رنج می‌برد، همسایگی قم با کویر و حاکم بودن اقلیم بیابانی بر این استان همه و همه دست بدست هم داده‌اند و بحرانی شدن سفره‌های آب زیر زمینی را موجب شده تا حدی که کم آبی گریبانگیر روستاهای کوچک و بزرگ این استان هم شده است.

هر ساله شاهد کاهش میزان بارندگی نسبت به سال قبل هستیم و این امر خشکی چند دریاچه باقیمانده در استان را در پی داشته و خشکسالی پیاپی دریاچه‌ها انتشار ریزگردها را در فضای استان به مشکلی جدی برای شهروندان قمی تبدیل کرده است تا حدی که رفع این مشکل تنها با برنامه ریزی دقیق میسر می‌شود.

محسن ستوده کارشناس آب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بحران کم آبی در استان خبر داد و گفت: بحران کم آبی در استان در صدر بلایای طبیعی قرار گرفته به‌گونه‌ای که با ادامه این روند شاهد یک فاجعه انسانی خواهیم بود.

وی  ادامه داد: استان قم یکی از فقیرترین استان‌ها از نظر میزان بارندگی است که این ویژگی موجب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و حتی خشک شدن قنات‌های آن شده است.

ستوده در ادامه با بیان اینکه میزان آب مصرفی استان با وضع وخیم کم آبی همخوانی ندارد، تصریح کرد: هر یک از شهروندان به‌خودی خود سهمی در اصلاح الگوی مصرف آب دارند که راهکارهای زیادی برای التیام این امر وجود دارد از جمله مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و آموزش راهکارهای مناسب برای آبیاری مزارع و تغییر الگوی کشت از مهمترین راهکارهای عملی در این زمینه است تا از هدر رفت بخش قابل توجهی از این منابع توسط کشاورزان جلوگیری شود. فرسوده بودن شبکه‌های آبرسانی و لوله‌ها از عوامل هدررفت این سرمایه با ارزش در مصارف خانگی است که اکثر شهروندان آن را نادیده می‌گیرند.

بنابر این وقوع یک دوره خشکسالی با وجود اینکه در مقابل سایر بلایای طبیعی کم سر و صداترین است به مراتب بیشترین خسارات و آسیب‌ها را به همراه دارد که در کل انقراض جامعه را نتیجه می‌دهد.

اما این معضل تنها کشور ایران را احاطه نکرده بلکه همه کشورهای جهان امروزه با مشکل قحطی آب روبه‌رو هستند تا حدی که میلیاردها نفر از مردم جهان از نعمت آب سالم آشامیدنی محروم مانده‌اند و بیش از نیمی هم از بهداشت مناسب بی‌نصیب هستند.

در این خصوص عبدالحمید توکلی بینا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اذعان به اینکه اصلاح الگوی مصرف آب یک وظیفه همگانی است، اظهار کرد: در فصل تابستان همواره شاهد افزایش قابل توجه دمای هوای استان و کاهش منابع آب زیرزمینی هستیم بنا بر این باید در تسریع اقدامات مناسب برای حفظ و حراست از این سرمایه ارزشمند اهتمام ورزیم.

توکلی‌بینا در ادامه با بیان اینکه مشکل کم آبی استان تنها با شعار مسئولین مسئول حل شدنی نیست تصریح کرد: همه ما باید دست بکار شویم و به مصاف خشکسالی‌های پی در پی سبک زندگیمان را نیز تغییر داده و مصرف درست آب را در رأس برنامه‌های زندگی جای دهیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه مصرف آب کشاورزی یک استراتژی مهم است خاطرنشان کرد: مدیریت آب استان در بخش کشاورزی خیلی مطلوب نیست و درصد زیادی از آب استان در این بخش هدر می‌رود و این امر راهکارها و فناوری‌های نوین را می‌طلبد بنا بر این باید همه آحاد مردم و حاکمیت مسئله امر به صرفه جویی و نهی از اسراف را در سطح کشور فراگیر کنند.

طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شده کشت گلخانه‌ای در استان بیشترین تأثیر را در جبران کم آبی خواهد داشت از این رو این امر در دستور کار قرار گرفته تا کشاورزان استان ضمن تغییر عملکرد خود امکان سوددهی سریع برایشان فراهم آید.

آگاهی از بحران کم آبی در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم نیاز به زنگ خطر ندارد چرا که زنگ خطرش مدتهاست به صدا درآمده و تنها لازم است با بررسی‌ها و تحقیقات به‌عمل آمده درصدد مهار این بحران برآییم. در تحقق این مهم همه ما مسئول و موظفیم با رفتارمان و مدیریت صحیح امکان استفاده از این نعمت ارزشمند را برای همگان و نسل‌های آینده فراهم آوریم.

در پایان این نکته را باید متذکر شد در جامعه‌ای که از فقر آب رنج می برد مردم ما باید به این باور برسند که اسراف فعلی حرام است و تک تک افراد جامعه باید مدیریت آب را برای رفع دوره‌های خشکسالی در رأس برنامه‌هایشان قرار دهند.

 امروزه از نقش رسانه‌ها در آموزش و تأکید بر فرهنگ صحیح استفاده از آب نمی‌توان چشم پوشی کرد که باید تمام تلاش خود را برای ارائه راهکارهای صرفه جویی از این سرمایه گرانقدر به همگان به کار گیرند تا خدای ناکرده بحران کم آبی به بی آبی مطلق مبدل نشود و تنها این ما هستیم که باید با کمی تأمل و دقت دست بکار شویم و برای جلوگیری از این بحران چاره اندیشی نماییم.

به امید آنکه با ارتقاء سطح فرهنگ و بینش عمومی، این امر با اهتمام عموم، فرهنگی همگانی شود و همکاری و مشارکت مردم در این بخش در سال‌های آتی بیشتر به چشم خورد./گزارش از فارس

آدرس کوتاه :