جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

کنترل ورود 2 میلیون خودرو در نیمه شعبان به قم دشوار است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کنترل ورود 2 میلیون خودرو در نیمه شعبان به قم دشوار است


رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قم گفت: اگر در نیمه شعبان 30 میلیون زائر به صورت پیاده برای زیارت مسجد مقدس جمکران به قم بیایند،‌ کنترل می‌کنیم ولی ورود 2 میلیون خودرو برای ما دشوار است.

حسینی بیان کرد؛

سید کرم‌الله حسینی با اشاره به تقارن نیمه شعبان و مراسم 15 خرداد بیان کرد: نگرانی‌های فراوانی برای ترافیک سنگین در ایام نیمه شعبان وجود دارد که این نگرانی طبیعی است.

وی به شمار زائرانی که در اربعین به کربلا رفته بودند اشاره کرد و گفت: 20 میلیون زائر برای زیارت به کربلا رفتند و همه از کنترل جمعیت زائران در این زمان به شگفت آمدند ولی باید بگوییم اگر 30 میلیون زائر به صورت پیاده برای زیارت مسجد مقدس جمکران به قم بیایند،‌ کنترل می‌کنیم ولی ورود 2 میلیون خودرو به دلیل پیچیدگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد برای ما دشوار است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان قم با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی برای برنامه‌های نیمه شعبان صورت بگیرد، عنوان کرد: جشن نیمه شعبان باید برنامه‌محور باشد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که مانند سالروز رحلت امام خمینی (ره) همه زائران به صورت کاروانی به قم بیایند.

وی اطلاع‌رسانی را مهم‌ترین مسئله برای میزبانی از زائران در ایام نیمه شعبان دانست و گفت: برای اطلاع‌رسانی مناسب لازم است، شماری تابلو در مسیرهای مورد نظر نصب شود تا زائران بتوانند به مسیرهای خود هدایت شوند.

حسینی آماده‌سازی بسترهای تردد و توقف زائران در مسجد مقدس جمکران را از مهمترین اقدامات برای میزبانی از زائران نیمه شعبان دانست و بیان کرد: باید وضعیت ترافیک در معابر و پارکینگ‌ها باید به صورت مرتب به زائران ارائه شود تا زائران رفتار ترافیکی بهتری داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش به ایستگاه‌های صلواتی که به مناسبت نیمه شعبان در قم برپا می‌شود اشاره کرد و گفت: بخشی از ترافیک به ایستگاه‌های صلواتی مربوط می‌شود که این ایستگاه‌ها باید ساماندهی شوند.

حسینی همچنین ظرفیت اماکن، هیئت‌های مذهبی و بسیج را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: باید از ظرفیت این نهادها برای میزبانی بهتر از زائران نیمه شعبان استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مجوزهایی که سال گذشته برای رفت و آمد خدمه و مسئولان در جمکران صادر شد اشاره کرد و گفت: 400 مجوز برای خدمه و مسئولان صادر شد که همین مسئله موجب قفل شدن رینگ دوم مسجد مقدس جمکران می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی قم از جمله مسائلی که برای روان‌سازی ترافیک در اطراف جمکران لازم و ضروری است را پارکینگ ذکر و خاطرنشان کرد: از نظر ورودی تا حدودی مشکلات برطرف شده ولی مشکل اصلی پارکینگ است و ما به صورت سالانه 10 هکتار پارکینگ اضافه می‌کنیم ولی هر سال کمبود پارکینگ حس می‌شود.

آدرس کوتاه :