جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

گسترش شبکه‌های اجتماعی نیاز به ترویج اخلاق را چند برابر کرده است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

گسترش شبکه‌های اجتماعی نیاز به ترویج اخلاق را چند برابر کرده است


مدیر حوزه‌های علمیه گفت: امروز با وجود این همه شبکه‌های اجتماعی اگر در گذشته برای بهبود و پیشرفت اخلاق در بین جوانان نیازمند به یک استاد اخلاق بود، با این شرایط جدید و فضاهای مسموم، نیازمند ده‌ها استاد اخلاق است.

آیت الله حسینی‌بوشهری:

به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری امروز در دیدار با رئیس دانشگاه پیام نور استان قم با بیان اینکه وظیفه نهادهای فرهنگی و مسئولان در قبال قشر جوان بسیار سنگین است گفت: جوانان و به خصوص دانشجویان آینده‌سازان جمهوری اسلامی به شمار می‌روند از این لحاظ وظیفه همه نهادها، ساختن یک جامعه سالم است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: امروز یکی از وظایف مهم همه مسئولان جامعه و نهادهای فرهنگی موضوع جوانان بوده و اهمیت این مسئله مسئولیت را دو چندان کرده است.

عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: امروز ظرفیت دانشگاه برای تولید علم برای خدمت به نظام از بالاترین ظرفیت‌ها است، باید از این ظرفیت عظیم دانشگاه‌ها در ابعاد مختلف علمی، اخلاقی و اجتماعی نهایت استفاده را برد.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری گفت: یکی از وظایف مهم خانواده‌ها، مسئولان فرهنگی و نهادهای تربیتی، مراقبت از اعتقاد و باورهای دینی و همچنین تقویت آن در بین جوانان است. باید به این موضوع بسیار مهم در مراحل مختلف آموزشی قبل از ورود به دانشگاه اهمیت خاص داده شود و نسبت به باور و اعتقاد جوان‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: دانشجو زمانی که وارد دانشگاه شد با فضایی باز و وسیع‌تر از نظر علمی، آموزشی و عقیدتی با فکرها و سلیقه‌های متفاوت‌تر مواجه می‌شود، اگر این دانشجو در عقیده و باورهای دینی خود راسخ و استوار نباشد گرفتار انواع شبهات شده و خیلی زود باورهای دینی خود را متزلزل خواهد دید.

وی ادامه داد: اما اگر این جوان با اعتقاد راسخ و باور قوی ساخته شده در خانه و محیط‌های آموزشی کوچک‌تر وارد دانشگاه شود، به طور حتم هیچ شبهه و فکر اشتباهی، اعتقادات او را متزلزل نخواهد کرد.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری تصریح کرد: اگر این جوانی که وارد دانشگاه شد و مورد تأثیر محیط دانشگاه و اساتید آن محیط آموزشی قرار گرفت و به نوعی اعتقادات خود را متزلزل دید اینجا وظیفه مهم به عهده مسئولان و نهادهای فرهنگی است تا او را با مشاوره دادن جواب‌های مناسب همراه با برهان، استدلال و پند و نصیحت دلسوزانه در خصوص افکار و عقیده متزلزل او جواب‌های مناسب و قانع کننده‌ای ارائه داده، او را به مسیر درست بازگردانند.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: اما اگر این مسئولان نتوانند از عهده این چنین وظیفه خطیری برآیند و افکار او را اصلاح کنند، این دانشجویان چون آینده‌سازان نظام مقدس اسلامی هستند زمانی که در رأس مسؤلیتی قرار گرفته و یا عهده‌دار کرسی تدریس در یک نهادی شوند، قطعاً با افکار آلوده و شبهه‌ناک خود، جوانان دیگر را هم آلوده خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع می‌تواند یکی از آسیب‌های جدی در دانشگا‌ه‌ها باشد، امروز با وجود این همه شبکه‌های اجتماعی اگر در گذشته برای بهبود و پیشرفت اخلاق در بین جوانان نیازمند به یک استاد اخلاق بود، با این شرایط جدید و فضاهای مسموم، نیازمند ده‌ها استاد اخلاق است.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری بیان کرد: امروز اهمیت دادن به اخلاق و آموزش پژوهش‌محور در دانشگاه‌ها، برای آینده نظام و سلامت جامعه امری ضروری است، زیرا جوانان آینده سازان جامعه اسلامی و انقلابی هستند و دشمن از هر طریقی به دنبال این است تا جامعه و به خصوص قشر جوان را از نظر عقیدتی و اخلاقی با انحراف‌های جدی مواجه کند بنابراین خطر این موضوع در جامعه و در بین خانواده‌ها بسیار مشهود است.

وی یادآور شد: کوچک‌ترین غفلت از ناحیه نهادهای فرهنگی و مسئولان دانشگاه‌ها و همچنین غفلت از جوانان ممکن است جامعه و نظام را با آسیب‌های جدی مواجه کند بنابراین رسیدگی به اخلاق، تقویت اعتقاد و باورهای دینی و همچنین ارزش‌های اسلامی و پاسخگویی مناسب به شبهات در بین جوانان یکی از وظایف همه اقشار جامعه به شمار می‌رود و کوتاهی کردن در این مسئله به طور حتم جامعه را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

آدرس کوتاه :