جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

گسترش کمربند سبز شهری راهکار مناسب مقابله با ریزگردها در قم است‌ - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

گسترش کمربند سبز شهری راهکار مناسب مقابله با ریزگردها در قم است‌


مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: برای مقابله با پدیده و بحران ریزگردها در قم باید برای گسترش کمربند سبز اطراف شهر قم و همچنین توسعه فضای سبز شهری و منطقه‌ای اقدام کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم

سید رحمان دانیالی با اشاره به اینکه محیط زیست استان قم هنوز با همه ظرفیت‌های خود شناخته نشده است، اظهارداشت: این ظرفیت‌ها که ممکن است طبیعی و یا انسان ساخت باشند هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند و باید با تعامل بیشتر و مشارکت مسئولان در دستگاه‌های اجرایی در این زمنیه اقدامات لازم انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه برای رسیدن به سطح مطلوب در مؤلفه‌های زیست محیطی به مشارکت مردم نیاز است، افزود: باید گام‌های مثبت و موثری متنایب با جایگاه علمی و معنوی شهر مقدس قم در زمینه محیط زیست برداشته شود.

وی با اشاره به وجود معضلات و چالش‌های محیط زیست در قم خاطر نشان کرد: گرد و غبار و ریزگردها از مهم‌ترین مسائل پیش روی محیط زیست در قم است.

دانیالی با بیان اینکه خشکسالی و قطع حقابه های زیست محیطی تالاب‌ها از جمله مواردی است که بروز ریزگردها را در قم تشدید می‌کند، گفت: وجود برخی کارخانه‌ها و واحدهای آلاینده محیط زیست در اطراف قم مسئله دیگری است که به این مشکلات دامن می زند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه دریاچه نمک و دشت مسئله در قم از مناطقی هستند که ریزگردها را افزایش می‌دهند، افزود: سنگ کوبی‌ها و نخاله‌های ساختمانی و وجود کوره‌های آجر پزی در استان نیز از دیگر کانون‌های تولید ریزگردها در قم است.

وی با بیان اینکه وجود ریزگردها فاکتورهای خطرناک برای سلامتی مردم را بیشتر می‌کند، تصریح کرد: حل مشکل و بحران مرتبط با دریاچه نمک قم و دشت مسئله به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.

دانیالی با اشاره به اینکه برای حل این مشکلات به عزم ملی و همکاری مسئولان، تأمین اعتبار و امکانات لازم و برنامه  ریزی دقیق نیاز است، عنوان کرد: یکی از راهکارهای موجود گسترش فضای سبز در قم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه با گسترش محله ای و منطقه ای فضای سبز و احیای جنگل‌های کویری در قم می‌توان به تثبیت خاک و جلوگیری از بروز ریزگردها کمک کرد، گفت: با گسترش کمربند سبز در اطراف قم پالایش هوا و کاهش آلودگی نیز رخ می‌دهد.

آدرس کوتاه :